نامه انگلیس به شورای امنیت درباره توقیف نفتکش این کشور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از تلویزیون المیادین، انگلیس در واکنش به توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز از سوی ایران، نامه‌ای به شورای امنیت ارسال کرد.

در این نامه آمده است: «نیروی دریایی ایران در آب‌های دریای عمان به نفتکشی که با پرچم انگلیس تردد می‌کرد، نزدیک و آن را متوقف کرد. لندن اظهارات مسئولان ایرانی را مبنی بر اینکه نفتکش انگلیسی به یک قایق ماهیگیری ایران برخورد کرده است، رد می‌کند و اقدام اخیر ایران را دخالتی غیرقانونی می‌داند.»

این نامه در ادامه بدون اشاره به توقیف غیرقانونی کشتی حامل نفت ایران در نزدیکی جبل‌الطارق می‌افزاید: «تهدید کشتیرانی در آبراه‌های رسمی بین المللی پذیرفتنی نیست و اقدامی تنش‌زا محسوب می‌شود. تحولات اخیر بسیار نگران کننده است, ولی آرام کردن اوضاع در اولویت قرار دارد و انگلیس به دنبال جنگ با ایران نیست.»

دفتر انگلیس در سازمان ملل در بخش دیگری از این نامه گفته است: «این کشتی در حال اجرای حق قانونی خود برای عبور ترانزیتی در یک تنگه بین‌المللی مطابق مفاد قانون بین‌الملل بود. طبق قوانین بین‌المللی، نباید از حق عبور ترانزیتی ممانعت شود و بر این اساس، اقدام ایران در حکم دخالت غیرقانونی است.»

این در حالیست که طبق گفته مقامات کشورمان، کشتی انگلیسی «استنا ایمپرو» در اقدامی خطرناک از مسیر خروجی تنگه هرمز در حال ورود به خلیج فارس بوده و دستگاه موقعیت‌یاب خود را نیز بر خلاف مقررات دریانوردی خاموش کرده بوده است.

نامه انگلیس علیه ایران که رویترز آن را رویت کرده برای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز ارسال شده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «تنش‌های جاری بی‌نهایت نگران‌کننده است و اولویت ما کاهش تنش‌هاست. ما به دنبال رویارویی با ایران نیستیم.»
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/11151
اخبار مرتبط

نظرات شما