خطر نظام عربستان از خطر تروریست‌هایی که به جهان صادر می‌کند بیشتر است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

به نقل از مجله پولیتیکو، سفیر سابق آمریکا در ریاض در مقاله‌ای به نقش بی ثبات کننده عربستان در خاورمیانه و نیز خطری که از رژیم این کشور نشأت می‌گیرد پرداخت و نوشت: کنگره آمریکا در حال کمک کردن به عربستان سعودی در بی ثبات کردن منطقه است و این مسأله باید متوقف شود.

رابرت جردن که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ سفیر آمریکا در عربستان بود، نوشت در تاریخ ۱۴ سپتامبر، حمله‌ای به تأسیسات نفتی عربستان صورت گرفت که آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان ادعا کردند که این حمله، کار ایران بوده است. اما علی رغم اینکه تمامی توجهات بر روی ایران است، نباید از نقش عربستان در وخیم‌تر کردن اوضاع، از جمله نقش این کشور در جنگ یمن غافل شد.

در ادامه این مقاله آمده است:  عجله‌ای که از سوی آمریکا برای حمایت از ریاض دیده می‌شود، سیگنال کاملا اشتباهی را به عربستان می‌فرستد، کشوری که در چند سال گذشته سبب وارد آمدن خسارت به جایگاه جهانی آمریکا شده و امنیت ما را تهدید کرده است. کنگره اکنون در حال بررسی آن است که آیا پشتیبانی از ائتلاف سعودی را در جنگ یمن ادامه دهد یا خیر.

فروش تسلیحات آمریکایی و دیگر حمایت‌ها از ائتلاف سعودی باید متوقف شود و این مسأله نیز نه تنها بخاطر کمک به پایان یافتن درگیری هولناکی است که در یمن در جریان است، بلکه برای این است که مشخص شود عربستان باید چه گام‌هایی را برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع بردارد.

سفیر سابق آمریکا در عربستان همچنین نوشت: من از روی تجربه شخصی و از آنجایی که به عنوان سفیر در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ در عربستان خدمت کرده ام، از پیچیدگی‌های روابط آمریکا و عربستان آگاهی دارم. شاید سخت‌ترین دوره در نُه دهه روابط دو جانبه ما، در دوره کاری من بوده باشد؛ چرا که در حادثه ۱۱ سپتامبر، عربستان این مسأله را که ۱۵ نفر از هواپیماربایان از اتباع کشورش بودند، تکذیب کرد و بر روی تهدید عناصر افراطی که تهدیدی برای هر دو کشور محسوب می‌شوند، چشم بست.

نویسنده این مقاله همچنین با اشاره به خطر عربستان، نوشت: خطری که از عربستان سعودی نشأت می‌گیرد، ناشی از تروریست‌هایی که این کشور صادر می‌کند، نیست، بلکه از نظام این کشور شکل می‌گیرد. در میان بسیاری از اقداماتی که از سوی عربستان در چند سال اخیر انجام شده، دو مورد از آن‌ها در اذهان قانونگذاران و عموم مردم آمریکا نقش بسته است. نخستین آن دست داشتن فاجعه بار این کشور در جنگ یمن و دومین آن، قتل مخوف جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست است. 

سفیر سابق آمریکا در عربستان در پایان تصریح کرد: اگر کنگره (در جلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان) شکست بخورد، تسلیحات آمریکا شهروندان بی گناه بسیار بیشتری را در یمن خواهد کشت.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/12096
اخبار مرتبط

نظرات شما