عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

آمریکا صحنه گردان اصلی مسائل اخیر عراق است/دلیل ناآرامی های عراق، «نه» به آمریکا است

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برخی از عوامل داخلی و خارجی عراق موجب اتفاقات اخیر شد، گفت: آمریکا صحنه گردان اصلی مسائل اخیر عراق است و با این اتفاقات به دنبال برگشت به منطقه است.

 عبدالوهاب فراتی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اتفاقات اخیر در عراق ، اظهار داشت: مردم عراق با مشکلات اقتصادی و توسعه نیافتگی مواجه هستند و هنوز در استفاده از خدمات عمومی و شهری به شدت دچار مشکل هستند.

وی ادامه داد: از طرفی احزاب و گروه های سیاسی در بغداد به شدت با یکدیگر درگیر و بعضا هم مبتلا به فساد مالی هستند که مجموعه این عوامل سبب می شود عراقی ها نسبت به وضعیت معیشتی خود دچار اعتراض و پرسشگری شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان داشت: طبیعتا این پتانسل در عراق وجود دارد که هر از گاهی دست به شورش و اعتراضات مدنی بزنند و دیگران هم بتوانند از این فضا استفاده کنند.

 عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اضافه کرد: هنوز عراق با چند نیروی برانداز خفته و خاموش روبرو است از طرفی بعثی ها وجود دارند از طرفی سلفی هایی که تا دیروز چند استان عراق را اشغال کرده بودند و امروز سرکوب شده اند از سویی دیگر هم آمریکا حدود 5هزار نیرو در عراق مستقر کرده و از آنها حمایت می کند.

وی ابراز داشت: اخیرا هم از سوی ایرانی و هم از سوی علما و سیاسیون عراق فشار زیادی وارد شد که آمریکایی ها باید خاک عراق را ترک کنند که آمریکایی ها نسبت به این مسئله مخالفت کردند و مواضع متعددی گرفتند.

فراتی با اشاره به تخلیه پادگان نظامی آمریکا در استان الانبار، گفت: از زمانی که آمریکایی ها مجبور به تخلیه عراق شدند به دنبال فرصتی هستند تا نشان دهند اگر آمریکا از منطقه خارج شود بازهم ناامنی به منطقه بازخواهد گشت.

وی افزود: آمریکایی ها شروع کردند به تماس گرفتن با هسته های خاموش داعش و بعثی ها حتی از منافقین هم استفاده کردند تا بتوانند به محض ورود حوادث در عراق از این زمینه ها استفاده کنند  و شهرهای عراق را به آشوب بکشانند و از آن طرف هم سعودی ها خیلی علاقمند بودند که
چنین اتفاقاتی در عراق رخ دهد.

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم با اشاره به دلیل نارضایتی آمریکا از دولت عراق، گفت: آمریکایی ها از دولت عراق ناراضی بودند به این دلیل این که عادل عبدالمهدی زیر بار تحریم های آمریکا علیه ایران نرفته و نمی رود و از طرفی هم در سال جاری قرارداد 20میلیون دلاری تجاری با کشورهای چین ، روسیه و.. امضا کردند.

وی خاطرنشان شد: در واقع عراق با تمام کسانی که از نظر امریکایی ها در وضعیت مناسبی قرار نداشتند و یا آنها مخالف هژمونی آمریکا در منطقه بودند رابطه صمیمی برقرار کردند  به همین دلیل آمریکایی های دنبال گرفتن زهر چشمی از عراقی ها بودند .

فراتی افزود: مجموعه ای از پتانسیل های داخلی،  رویکردهای منطقه ای و جهانی عراق دست به دست هم داد تا در آستانه مراسم اربعین این شورش ها اتفاق بیفتد تا این مراسم بزرگ تحت شعاع قرار بگیرد.

انتهای پیام/160
http://qomefarda.ir/12449
اخبار مرتبط

نظرات شما