در پی انتقاد مراجع تقلید از سیاست های غلط در حوزه دخانیات؛

دولت موضع خود در مورد دخانیات را اعلام کند/ آیا درآمدزایی از طریق دخانیات به مصلحت کشور است؟

با توجه به انتقاد صریح مراجع تقلید نسبت به سیاست های غلط در حوزه دخانیات، انتظار می رود وزارت کشور، وزارت صنعت و همچنین مدیریت گمرک در رابطه با واردات بی رویه دخانیات و صدور مجوز فعالیت برند های سیگار در کشور توضیحات خود را ارائه کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مصرف دخانیات و عواقب شیوع آن در دانشگاه ها و مدارس، نگرانی های فراوانی در جامعه بوجود آورده است؛ پژوهش هایی که در این حوزه صورت می گیرد و آمارهایی که از میزان مصرف مواد دخانی در بین قشر جوان منتشر می شود، این نگرانی ها را تشدید می کند.

طبق آمارهای رسمی و غیررسمی مصرف دخانیات طی سال های گذشته رو به افزایش گذاشته است و به نظر می رسد بیشترین آسیب متوجه قشر جوان بوده است؛ شاید علت گرایش جوانان به دخانیات و مواد مخدر، هیجانات و اقتضائات سنین جوانی باشد، با این حال دسترسی آسان به اینگونه مواد نیز سهم به قابل توجهی در شیوع اعتیاد بین جوانان داشته است.

اواخر هفته گذشته چند تن از علمای قم نسبت به شیوع اعتیاد در بین دانشجویان و دانش آموزان واکنش نشان داده و از مسئولین دولتی بخاطر داشتن نگاه درآمدی به مسئله دخانیات انتقاد کردند.

آیت‌الله سید محمد علوی گرگانی در دیدار با اعضای جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت گفت: متأسفانه دولت به مسئله سیگار به‌عنوان یک منبع درآمدی نگاه کرده و حاضر نیست از آن منافع اقتصادی حاصل از آن دست بردارد، در این شرایط باید نسبت به آگاهی بخشی عمومی بیشتر از گذشته توجه کرده و درصدد توجیه دولت نسبت به نگاه اقتصادی به مسئله دخانیات و سیگار بود.

آیت الله مکارم‌شیرازی نیز در همین رابطه ضمن اشاره به امراض و گرفتاری های ناشی از مصرف دخانیات بیان داشت: اگر سخنان پزشکان در مورد امراضی که در مورد سیگار کشیدن ایجاد می‌شود، درست است، پس چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود، یا اینکه بگوییم سخنان پزشکان در امور امراض مرتبط با سیگار دروغ است کدام حرف را باید باور کرد.

ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز نسبت به شیوع اعتیاد در بین دانش آموزان ابراز نگرانی کرد و افزود: در مسئله دخانیات یکپارچگی عمل وجود نداشته و بسیاری از سیاست‌ها و قوانین موجود برخلاف خواسته‌ها و منویات متولیان سلامت و دانشگاه علوم پزشکی است؛ مصرف سیگار در بین نوجوانان و جوانان بیش از گذشته استفاده می‌شود که تبعات اجتماعی شدیدی بوجود خواهد آورد.

انتقاد مراجع تقلید و کارشناسان حوزه سلامت از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت کشور در حالیست که مسئولین ذیربط نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده و سیاست های اتخاذ شده توسط آنان نه تنها در راستای کاهش مصرف دخانیات نبوده بلکه به افزایش این معضل اجتماعی دامن زده است؛ اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات سیگار و صدور مجوز فعالیت برند های مختلف سیگار در داخل کشور از جمله اشتباهاتی است که طی چند سال و چند ماه گذشته از سوی دولت اعمال شده است.

حال با توجه به انتقاد صریح مراجع تقلید نسبت به سیاست های غلط در حوزه دخانیات، انتظار می رود وزارت کشور، وزارت صنعت و همچنین مدیریت گمرک در رابطه با واردات بی رویه دخانیات و صدور مجوز فعالیت برند های سیگار در کشور توضیحات خود را ارائه کنند.


انتهایی پیام/ 130
http://qomefarda.ir/1255
اخبار مرتبط

نظرات شما