ورود خلبانان کشور با «یاسین» به عصر جدید نظامی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

آموزش خلبانی جنگنده‌های جت به عنوان یکی از حساس‌ترین مشاغل نظامی، در مراحل متعددی با برنامه هدفمندی به انجام می‌رسد. این مراحل پس از مطالب تئوری و کار با شبیه ساز‌های اولیه، به پرواز با هواپیما‌های ملخی ساده و پیشرفته و سپس هواپیما‌های جت ساده و در ادامه جت پیشرفته دنبال می‌شود و در نهایت خلبانان با نمونه دو کابینه از جنگنده اصلی آموزش دیده و در صورت موفقیت در تمامی این مراحل، به عنوان خلبان مستقل جنگنده امکان پرواز می‌یابند.

خلبانان کشور با «یاسین» به عصر جدید نظامی وارد شدند/ ایران هشتمین سازنده جت آموزشی بومی در جهان شد + تصاویر

هر یک از مراحل فوق نیازمند در اختیار داشتن هواپیمای مخصوص به خود است. در بحث آموزش خلبانی برای هواپیما‌های رزمی در ابتدا دانشجویان با هواپیما‌های سبک ملخی (در کشور ما مدل PC-۷) به پرواز پرداخته و با اصول اولیه این فن پیچیده آشنا می‌شوند. در مرحله بعدی خلبانان به روی هواپیمای جت منتقل می‌شوند که در در اصل آن‌ها را با عصر جت و پرواز‌های با سرعت بالا آشنا می‌کند. بعد از اتمام این مرحله خلبانان بر اساس نمرات و نیاز‌ها برای پرنده‌های مختلف انتخاب شده و یک دوره آموزشی را نیز برای هواپیمای تخصصی خود طی خواهند کرد. جت آموزشی که اخیرا در کشور ما رونمایی شده در حقیقت مربوط به مرحله دوم و تکمیلی آموزش خلبانی جنگی است.

هفته گذشته صنایع دفاعی کشورمان از هواپیمای آموزشی جت یاسین رونمایی کرد که به صورت کاملا بومی در داخل کشور طراحی و تولید شده است. نکته مهم و قابل توجه درباره این هواپیما این که تمام بخش‌های آن و حتی موتور‌ها به عنوان یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در هواگرد نیز در داخل کشور ساخته شده است. امروزه در جهان، چندین کشور مدل‌های گوناگونی از هواپیما‌های جت آموزشی پیشرفته را طراحی و تولید می‌کنند، ولی تعداد محدودی از کشور‌ها به طور کامل این نوع هواپیما را طراحی کرده و می‌سازند لذا جت یاسین از جمله معدود پرنده‌های جت آموزشی در جهان است که به صورت کامل در داخل یک کشور ساخته می‌شود. برای نمونه دو کشور کره جنوبی و ایتالیا نیز از جمله سازندگان مهم هواپیما‌های آموزشی جت در جهان محسوب می‌شوند، اما این مدل‌ها برای بحث پیشران نیازمند محصولات آمریکایی هستند.

در ادامه نگاهی به برخی از هم رده‌های کاملا بومی یاسین داریم که نشان می‌دهد ایران در این حوزه اقدام مهم و ارزشمندی را انجام داده است. البته باید توجه داشت که این هواپیما فعلا در مرحله بال گشایی رونمایی شده و هنوز تا عملیاتی شدن، مراحلی را در پیش دارد.

آمریکا با تی ۳۸ تالون رکورد دار است

هواپیمای جت آموزشی تی ۳۸ تال