بررسی برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

تمدن پارس به دلیل اختراعات فراوان، می‌تواند یکی از علمی‌ترین تمدن‌های جهان باستان محسوب شود. در حال حاضر ایران کنونی را می‌توان با اختراعاتی، چون یخچال، باتری و اسید سولفوریک که همه این موارد در دوره‌های خود بسیار پیشرفته بودند، مورد اعتبار قرار داد. این اختراعات ساده و با استفاده از منابع موجود در منطقه انجام شده بود. احتمالاً پتانسیل این اکتشافات در ایران باستان کاملاً درک نشده است، زیرا هنوز در دنیای مدرن در حال تحول هستند. با این وجود، این مسئله نشان می‌دهد که این تمدن چقدر پیشرفت کرده است.
ایران یکی از کشور‌هایی است که در ریاضی، ادبیات، ستاره‌شناسی و علوم دیگر دارای دانشمندان بسیار موفقی بوده که تاریخ مدیون آن‌ها است. جهشی که در گذشته در ایران رخ داد را می‌توان مدیون این افراد دانست. در اینجا ۱۰ اختراع برتر تمدن فارسی آورده شده است:

۱- قنات (سیستم آبرسانی)

قنات یک کانال زیرزمینی شیب‌دار است که آب را به آرامی از یک سفره آب یا چاه آب به خانه‌ها و مزارع منتقل می‌کند. آب قنات‌ها برای آبیاری محصولات زراعی و آشامیدن استفاده می‌شود. این سیستم قدیمی تأمین آب، از چاه‌های عمیقی که از طریق یک سری کانال به یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل می‌شود. این سیستم هنوز هم یک وسیله قابل اعتماد برای تأمین آب شهرک‌های انسانی و آبیاری در آب و هوای گرم، خشک و نیمه خشک است. این سیستم آبرسانی نخستین بار توسط ایرانیان در حدود هزاره اول قبل از میلاد توسعه یافت و پس از آن به آرامی به سمت غرب و شرق گسترش پیدا کرد.

برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

تونل‌های قنات که می‌توانست چندین کیلومتر طول داشته باشد به صورت دستی و به اندازه شخصی که در تونل بود، حفر شده است. از شفت‌های عمودی که در فواصل حدود ۲۰ تا ۳۰ متر وجود داشت، برای از بین بردن مصالح گودبرداری استفاده می‌شد و همچنین این بخش‌ها به عنوان تهویه و دسترسی برای تعمیرات عمل می‌کرد. تونل‌های اصلی قنات از بخش آبرفتی پیش-کوهستان به سمت روستا‌ها شیب داشتند. از آنجا کانال‌ها، آب را به مزارع برای آبیاری توزیع می‌کردند. این سازه‌ها با دید علمی بسیار خوبی ساخته شده‌اند و به کشاورزان پارسی اجازه می‌دادند در دوره‌های طولانی خشک و بدون آب‌های سطحی زنده بمانند. این قنوات هنوز در بسیاری از مناطق چین، مراکش و آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند.


بیشتر بخوانید: تهدید زندگی کاربران به وسیله دستیاران صوتی 


برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسیبرترین تصاویر پس‌زمینه (۲۳ اردیبهشت)

۲- سیستم مالیات

سیستم مالیات را می‌توان در ایران باستان ردیابی کرد. این مؤلفه مهم دولت هخامنشی بود و به عنوان مالیات هخامنشی شناخته می‌شد. در امپراتوری پارسی تحت کوروش دوم و کامبیز، افراد اکثراً موظف بودند فقط هدایا را تحویل بگیرند و مالیات منظم ابتدا برای نخستین بار تحت حکومت داریوش اول (وفات ۵۲۲-۴۸۶ پیش از میلاد) اعمال شد. در حالی که سیستم مالیات دولت قبلاً تحت نظارت کوروش دوم وجود داشت، این قانون تنظیم نشده بود و افرادی که مالیات نمی‌پرداختند مجبور به تحویل هدایا می‌‎شدند و برعکس.

برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی
در حالی که ایرانیان، به عنوان مردم حاکم، از مالیات پولی معاف بودند، اما از نوع مالیات معاف نبودند. اطلاعات مربوط به جمع آوری مالیات در جنوب غربی ایران در زمان سلطنت داریوش اول در سند استحکام ایلامی یافت شده است. برخی از سوابق و مدارک رسید‌هایی را برای دریافت دام‌های کوچک که به عنوان مالیات دولتی پرداخت می‌شدند نشان می‌دهد. تقریباً هفت هزار و ۷۴۰ عدد نقره بابل (حدود ۲۳۲.۲۰۰ کیلو گرم) هر سال توسط مردم به حاکمان هخامنشی پرداخت می‌شد، به استثنای ساتراپی هندی که سهم خود را در قالب گرد و غبار طلا پرداخت می‌کرد.برترین تصاویر پس‌زمینه (۲۳ اردیبهشت)

۳- انیمیشن

انیمیشن مدرن جهشی عالی انجام داده و اکنون در جای بسیار عالی است، اما تاریخ آن به عصر برنز در ایران باز می‌گردد. تصور می‌شود یک گلدان سفالی کشف شده در شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان قدمت ۵ هزار و ۲۰۰ ساله دارد. این جام مجموعه‌ای از نقاشی‌های بزی را نشان می‌دهد که به سمت یک درخت می‌پرد و برگ‌های آن را می‌خورد. عکس‌های متوالی شبیه به عکس موجود در جام را می‌توان در سراسر ایران اسلامی قرون وسطی یافت.

برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

هنگامی که این گلدان توسط باستان شناسان ایتالیایی در این محل کشف شد، رابطه ویژه بین تصاویر بلافاصله مورد توجه قرار نگرفت. این رابطه سال‌ها بعد توسط باستان شناس ایرانی، دکتر منصور سجادی، کشف شد. محققان از آن زمان در مورد اهمیت آثار هنری روی کاسه اختلاف نظر داشته اند. اعتقاد بر این بود که این بز از درخت زندگی آشور تغذیه می‌کند، اما باستان شناسان بر این باورند که این ظرف ۱۰۰۰ سال پیش از تمدن آشوری تولید شده است.


بیشتر بخوانید: اطلاعات باتری گلکسی A71 فاش شد + تصویر


برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

برترین تصاویر پس‌زمینه (۲۳ اردیبهشت)

۴- مفهوم حقوق بشر

مفهوم حقوق بشر موضوعی سوزاننده در عصر حاضر است. در حالی که ممکن است این مسئله یک تحول جدید به نظر برسد، ایده حقوق بشر ریشه در ایران باستان دارد. ارتش کوروش کبیر، اولین پادشاه ایران باستان، شهر بابل را در ۵۳۹ سال قبل از میلاد فتح کرد. کوروش بردگان را آزاد کرد و به مردم این حق را داد که با ایجاد برابری نژادی، دین خود را انتخاب کنند. این اعلامیه در یک استوانه از جنس خشت پخته معروف به منشور کوروش ثبت شده است. به زبان اکدی با خط میخی نوشته شده است.
منشور کوروش در بین ویرانه‌های بابل در بین النهرین در سال ۱۸۷۹ کشف شد و هم اکنون در موزه انگلیس قرار دارد. این اعلامیه به شش زبان رسمی سازمان ملل متحد و مفاد آن به موازات چهار ماده اول اعلامیه جهانی حقوق بشر ترجمه شده است.

برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

برترین تصاویر پس‌زمینه (۲۳ اردیبهشت)

۵- باتری

یک گلدان سرامیکی، یک لوله فلزی و یک میله از فلز متفاوت برای ایجاد باتری بغداد یا باتری اشکانی استفاده شده است. آثار باستانی در "ماهوزه" یا "خوجوت ربو" امروزی یافت شد. این باتری توسط دانشمندان غربی مورد آزمایش قرار گرفت که دریافتند وقتی شیشه باتری پر از سرکه (یا یک الکترولیت دیگر) شود، جریان ۱.۵ تا ۲.۰ ولت ایجاد می‌کند.

برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی
ویلهلم کونیگ، دستیار موزه ملی عراق در دهه ۱۹۳۰، مقاله‌ای را تألیف کرد که می‌گوید ممکن است این مصنوعات را سلول‌های گالوانیکی استفاده شده برای آبکاری طلا بر روی اشیاء نقره تشکیل دهند. اما این فرضیه رد شده است و هدف واقعی این اثر باستانی هنوز ناشناخته مانده است. اگر از مصنوعات به عنوان باتری در پارس استفاده می‌شده است این بدان معناست که ۱۶۰۰ سال قبل از Count Alessandro Volta ایرانیان نمونه اولیه باتری را ساخته بودند.


بیشتر بخوانید: لایک‌‌های اینستاگرام از هفته آینده ناپدید می‌شود


برترین اختراعات و اکتشافات تمدن پارسی

حرف آخر

همه این اکتشافات نشان می‌دهند که تمدن فارسی یکی از پیشرفته‌ترین تمدن‌های تاریخ جهان بوده است. توسعه مفاهیم انتزاعی مانند حقوق بشر و مالیات از این تمدن پدید آمده است که هنوز هم بسیار ارزشمند است و مورد مطالعه قرار می‌گیرد. ایران با این اختراعات و اکتشافات  ثابت کرده که همیشه جزو بهترین‌های تاریخ بوده است. در قسمت بعدی این گزارش به اختراعات جذاب‌ دیگری می‌پردازیم که بعضی از آن‌ها به احتمال زیاد شما را شگفت‌زده خواهد کرد.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/13937
اخبار مرتبط

نظرات شما