قم فردا گزارش می‌دهد؛

خیمه شب بازی عاملان اصلی وقایع امروز با احساسات مردم / تکرارها دیگر جواب نمی‌دهد

اشرافی گری یکی از اصل‌هایی است که اصلاح‌طلبان بر روی آن تأکید داشته و دارند به‌طوری‌که در صحبت‌های اخیر شکوری دبیر کل حزب اتحاد ملت نیز به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  علی شکوری راد اخیراً در اظهاراتی قابل‌تأمل گفته که اعتراضات اخیر موجب ریزش رأی اصلاح‌طلب‌ها نشده یا اگر شده خیلی کم‌تر از میزانی است که از رأی اصول‌گراها ریزش کرده است، شما می‌دانید اعتراضات معمولاً در حواشی شهرهای بزرگ و در مناطقی که مردم از برخورداری مالی کمتری بهره‌مند هستند اتفاق افتاد.

وی افزوده که اینجاها به‌طور سنتی جاهایی بوده که مردم مناسکی رأی می‌دادند، یعنی همان‌طور که نماز می‌خوانند و روزه می‌گیرند می‌آمدند و رأی می‌دادند، این‌ها الآن آسیب‌دیده‌اند، بنابراین برخلاف دوره‌های قبل که کاهش مشارکت، بیشتر به ضرر اصلاح‌طلب‌ها بود، بعدازاین اعتراضات اخیر در حقیقت کاهش رأی بیشتر در اردوگاه اصولگرایان اتفاق افتاده است.

این اظهارات شکوری راد بیانگر واقعیت‌هایی است که در این مدت اصلاح‌طلبان بر روی آن تکیه داشته‌اند و درواقع محور فعالیت‌های خودشان بوده است.

اشرافی گری یکی از اصل‌هایی است که اصلاح‌طلبان بر روی آن تأکید داشته و دارند به‌طوری‌که در صحبت‌های شکوری نیز به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

سردمدار این تفکر در بین اصلاح‌طلبان را می‌توآن‌هاشمی و کارگزاران دانست که درواقع قائل بر این هستند که باید ازلحاظ مالی به حد بالایی رسید البته این مهم را نه برای عموم مردم بلکه برای خود و اطرافیان خود می‌خواهند.

البته نگاهی به اطرافیان و نزدیکآن‌هاشمی مانند روحانی، نعمت زاده ، نوبخت و .. به‌خوبی خود مؤید این ادعاست.

از سوی دیگر هاشمی خود مروج و پایه‌گذار اشرافی گری در سطح مدیران نیز بود به‌طوری‌که دکتر کوشکی کارشناس مسائل سیاسی دراین‌باره می‌گوید: تفکر هاشمی این‌گونه بود که برای سازندگی باید به کارخانه سیمان، راه، اتوبان، بزرگراه، فولاد، ذوب‌آهن، فولاد آلیاژی، فلان سازی و ... فکر کنی؛ و این تاختن‌ها نیازمند این است که مدیر داشته باشیم؛ و مدیری که از صبح تا شب زحمت می‌کشد باید زندگی‌اش تأمین باشد. این مدیر در دولت به او ماهی ۲۵ هزار تومان می‌دهند، همین مدیر که صبح می‌آید، شب می‌رود و به زن و بچه‌اش هم نمی‌تواند برسد، چقدر زیر امضایش گردش مالی دارد؟ ‌۲ میلیارد تومان هرروز. از آن‌طرف بخش خصوصی به این آقا چقدر می‌دهد؟ ۶۰ هزار تومان. ۷۰ هزار تومان. (این رقم‌ها مال سال ۶۹ است) طبعاً این مدیر نمی‌ماند و از بخش دولتی فرار می‌کند. درحالی‌که ما از مدیر توقع داریم که بسازد و با سرعت‌بالا هم بسازد. ... قرار شد که زندگی این مدیرها تأمین شود. اصلاً نمی‌شود مدیر ۲ میلیون تومان را امضاء کند، ۲ میلیارد تومان را امضاء کند، بعد حقوقش ۲۵ هزار تومان باشد. باید مدیری را که اینجا دارد کار می‌کند تشویق کرد. ما هم می‌آییم حقوقش را بالا می‌بریم. ولی ازلحاظ دولتی که نمی‌شود حقوقش را بالا برد. به او پاداش می‌دهیم.

فشار بر روی مردم و خوشحالی اصطلاح طلبان

از جنبه‌ای دیگری نیز می‌توان به صحبت‌های شکوری نگاه کرد، این‌که این حوادث در مناطق محروم بوده و مردم این مناطق رأی خودشان را در سبد اصلاح‌طلبان نمی‌ریزند نیز نوعی نگاه جناحی و زشتی است که اغلب فعالان سیاسی اصلاح‌طلب دارند.

درواقع شکوری راد از افزایش فشار بر روی مردم استقبال می‌کند چون طرفدار جریان وی نیستند.

این در حالی است که تمامی این اتفاقات در دولتی رخ می‌دهد که اصلاح‌طلبان در سال‌های 92 و 96 تمام‌قد از آن دفاع کردند حتی هاشمی در جمله‌ای معروف بعد از روی کار آمدن حسن روحانی گفت که الآن می‌توانم راحت بمیرم.

هرچند که مرگ هاشمی اجازه نداد که وی نیز به‌مانند خاتمی مزد حمایت‌هایشان از روحانی را در ناکارآمدی‌های تاریخی دولت‌های وی ببیند اما وضعیت کنونی مولود همان حمایت‌های اصلاح‌طلبان است که گریبان مردم را گرفته است.

به‌عنوان‌مثال حجت‌الاسلام حسین قیومی عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری بهمن‌ماه 94  در خصوص اظهارات برخی طرفداران دولت مبنی بر مدیون بودن اصلاح‌طلبان به دولت حسن روحانی، اظهار داشت: اینکه هر کس چه گفته است، باید خودش پاسخگو باشد ولی در شرایط انتخابات همه نیروها و حتی اصول‌گرایان باید به این توجه داشته باشند که به‌صورت یک جبهه واحد عمل کنند تا مردم را دچار تشتت نکنند، چراکه ما به وحدت ملی نیاز داریم.

وی افزود: اینکه برخی بخواهند اصلاح‌طلبان را در پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نادیده بگیرند، چه درآمدن و چه در بقایش، کم‌لطفی می‌کنند. چراکه 14 و 15 میلیونی که به آقای روحانی رأی دادند، در جامعه هستند، ممکن است برخی منفعل شده باشند ولی این افراد نیروی الیت و "به‌دردبخور" جامعه هستند.

درواقع باید گفت وضعیت فعلی کشور مرهون تکرارها و حمایت‌های این جماعت است که اکنون نیز در مدعی هستند که مستضعفان و اقشار کم‌درآمد در مسیر ما نیستند.

باید گفت که مردم چه اقشار مرفه و چه اقشار فرودست جامعه به‌خوبی مسیر اشتباهی که جریان شما برای آن‌ها نشان داد را شناخته‌اند و هرگز اشتباه خود را تکرار نخواهند کرد.

انتهای پیام/110
http://qomefarda.ir/13984
اخبار مرتبط

نظرات شما