مبلغ اقساط وام مسکن زوج‌ها چقدر شده است؟

آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات ساخت و خرید مسکن است. براساس این مصوبه سقف به هر زوج حداکثر ۲۴۰ میلیون تومان وام ساخت و خرید مسکن داده می‌شود. یعنی بر هر فرد ۱۰۰ میلیون تومان وام و ۲۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،این تسهیلات قرار است با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد پرداخت شود، که زمان بازپرداخت برای وام ۱۲ سال و برای جعاله پنج سال است.

براین اساس جزئیات افزایش وام مسکن به این نحو است که احتمالا میزان اقساط این وام برای ۲۰۰ میلیون تومان وام، قسط ماهانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، همچنین برای جعاله ۴۰ میلیون تومان باید ماهانه یک میلیون تومان پرداخت کنند که پنج ساله بازپرداخت می‌شود.

در حالت عادی زوج‌ها در پایان این ۱۲ سال باید مبلغ ۵۶۰ میلیون تومان پول به بانک برگردانند.

یعنی در پنج سال اول بازپرداخت این وام، باید ماهانه ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند، چون در پایان پنج سال اول جعاله تسویه می‌شود مبلغ قسط به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.

بنا به اعلام یک منبع آگاه بانکی، سقف وام به سازندگان واحدهای مسکونی به ۸۰ درصد هزینه ساخت رسیده است، به عبارتی سازندگان تا ۸۰ درصد هزینه‌ای که می‌کنند را می‌تواند ز طریق تسهیلات بانکی دریافت کنند.

همواره دو راه برای دریافت تسهیلات مسکن وجود دارد؛ سپرده‌گذاری در بانک یا خرید اوراق تسهیلات مسکن که در بورس با نماد تسه خرید و فروش می‌شود. اما برای خرید وام مسکن چقدر پول می‌خواهد؟

درحال حاضر امتیاز تسهیلات آذر ۹۸ با نماد «تسه ۹۸۰۹» با ۱٫۸ درصد رشد نسبت به دیروز، ۴۰۷۰۰ تومان قیمت خورد. این اوراق در ابتدای گشایش بازار در صبح امروز و همزمان با انتشار خبر افزایش سقف تسهیلات بانک مسکن، صف خرید را نیز تجربه و شاهد رشد پنج درصدی نیز بود، اما در ادامه فشار تقاضا روی آن کاهش یافت در عدد ذکر شده به پایان رسید.

بنابراین با احتساب این نکته که در ازای هر برگ اوراق، ۵۰۰ هزار تومان وام می‌توان اخذ کرد، برای دریافت ۲۴۰ میلیون تومان باید ۴۸۰ برگه را خرید. بنابراین هر زوج اگر در بین تمامی اوراق تسه، نماد «تسه ۹۸۰۹» را انتخاب کنند، باید ۱۹ میلیون و ۵۳۶ هزار تومان بپردازند.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/14653
اخبار مرتبط

نظرات شما