انجام عمل جراحی ترمیم سوختگی مری و معده برای نخستین بار در قم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، محسن اشراقی فوق تخصص جراحی قفسه سینه در خصوص این عمل جراحی گفت: آقای 45 ساله حدود 6 ماه به اشتباه ماده سوزانده‌ای را می‌خورد که این اقدام منجر به سوخته شدن و از بین رفتن کل مری و قسمت فوقانی معده وی شده بود.

وی ادامه داد: این سوختگی منجر شده بود که تنگی از ناحیه دهان شروع و در مری نیز ادامه داشته باشد، کل مری که باید به اندازه تقریبا 2.5 سانتی متر باشد بر اثر این سوختگی به کمتر از چند میلیمتر رسیده بود به حدی که فقط بیمار می توانست آب بنوشد و با آب میوه زنده بماند که کاهش وزن شدیدی نیز پیدا کرده بود.

این پزشک جراح با اشاره به مشکلات کار در خصوص انجام عمل تصریح کرد: متاسفانه همکاران آندوسکوپی هم به دلیل اینکه وسایل آنها از داخل مری به هیچ عنوان امکان عبور نداشت، نمی توانستند آندوسکوپی را انجام دهند و با توجه به سوختگی که مری و معده با هم داشتند، در کل از بین رفته بودند.

اشراقی گفت: با این وضعیت عمل جراحی را انجام داده و بعد از حدود 7 ساعت، مری سوخته و از بین رفته برداشته شد و جایگزینی با قسمتی از روده بزرگ صورت گرفت.

وی در خصوص حال فعلی بیمار گفت: حال بیمار خوب است و رژیم غذایی را نیز برای او شروع کرده ایم که حس خوبی نیز به وی داده است، چرا که بعد از 6 ماه مجدد می تواند غذا بخورد، البته این بیمار 6 روز نیز در آی سی یو بستری بود که طبیعی است اما در حال حاضر حال وی رو به بهبودی است و آماده ترخیص می‌شود.

دکتر محسن اشراقی از جمله پزشکان جراح استان قم است که سال 71 با رتبه 14 وارد دانشگاه تهران شد و پس از آن دوره تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز گذراند.

دکتر اشراقی همان سال‌ها در کنار تحصیل در مناطق دور افتاده عجب شیر، صحنه، کوهدشت و... نیز به ارائه خدمت پرداخت و با رتبه اول وارد مرحله اخذ فوق تخصصی جراحی قفسه سینه شد. همچنین وی رتبه دوم برد فوق تخصصی جراح قفسه سینه بود و از سال 91 در قم مشغول فعالیت است.

وی به عنوان فوق تخصص جراحی توراکس، قفسه سینه، تیروئید بوده و عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه و عضو آکادمی جراحان توراکس اروپا است.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/14731
کلیدواژه: انجام مری معده
اخبار مرتبط

نظرات شما