مدیر کل میراث فرهنگی استان قم:

4 بازارچه صنایع دستی در قم ایجاد می شود/ حمایت ویژه از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و گردشگری استان قم از جانمایی 4 بازارچه صنایع دستی در قم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا  حمید یزدانی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت ارتحال آیت الله شاهرودی اظهار داشت: در 6 ماه اخیر در خصوص حفاظت و مرمت آثار باستانی 30 مورد بود که تمامی این آثار مرمت شد.
وی ادامه داد: در تعیین حریم آثار تاریخی نیز برای 30 اثر تعیین حریم شد که بیش از تعهد ما بود.
یزدانی افزود: 315 هکتار حریم بافت تاریخی مشخص شده است که نوع عملکرد و رفتار ما در 315 هکتار مشخص نبود به همین منظور جلسات مستمری با شهرداری و سازمان های مرتبط برگزار شده و تا پایان بهمن ماه ضوابط آن تعیین خواهد شد
وی در خصوص اشتغالزایی نیز بیان داشت: در حوزه گردشگری برای 73 نفر ایجاد اشتغال کرده ایم و با برنامه هایی که داریم قطعا این آمار افزایش خواهد داشت.
مدیر کل میراث فرهنگی استان قم به صنایع دستی فراموش شده اشاره کرد و گفت: در حوزه صنایع دستی برخی رشته ها فراموش شده بود که احیا شد و آموزش ها و دوره های مرتبط آن نیز در حال برگزاری است.
وی ادامه داد:224 نفر را در رشته های مختلف آموزش دادیم و این آموزش ها ادامه دار خواهد بود و سعی می کنیم هنرمندان صنایع دستی به خوبی دوره های مهارتی را ببینند.
یزدانی تصریح کرد: تاکنون 105 مجوز و پروانه در سال جاری صادر شده است و علاوه بر این به دنبال رفع موانع فعالان حوزه گردشگری هستیم.
وی بیان داشت: ایجاد و راه اندازی بازارچه های محلی در 4 نقطه شهر اجرایی و عملیاتی خواهد شد و هم اکنون مکان یک مورد مشخص شده است.
یزدانی تصریح کرد: امسال 42 میلیارد تومان توافق مشارکت گرفتیم که می توانیم از این فرصت برای رشد صنعت گردشگری استفاده کنیم.
وی افزود: در معاونت گردشگری نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است در بخش جذب سرمایه 9 میلیارد ریال برای سازمان هدف گذاری شده است که 5 میلیارد ریال آن جذب شده است
مدیر کل میراث فرهنگی استان قم تاکید کرد: از ابتدای امسال 4 هتل تاکنون مورد بهره برداری قرار گرفته است که رشد خوبی را در این بخش شاهد بوده ایم.
وی خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال در خصوص احداث اقامتگاه های بوم گردی نیز 3 مورد بهره برداری قرار گرفته است که باز هم در این زمینه اقداماتی انجام خواهیم داد.
یزدانی افزود: جلسات متعددی نیز با استانداری برگزار کردیم تا مشکلات متقاضیان طرح های گردشگری تسهیل شود
وی ظرفیت تخت ها در هتل ها و هتل اپارتمان ها را 15 هزار تخت عنوان کرد و گفت:  امسال شاهد این بودیم که 5 میلیون عراقی وارد کشور شده اند و نزدیک به 70 درصد آن ها مستقیما به قم سفرکرده اند.

انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/1482
اخبار مرتبط

نظرات شما