رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود قم انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، احمد حاج حسینی مسگر روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم، افزود: مهم ترین نقاط حادثه خیز این مسیر سازه های تقاطعی از جمله بیمارستان امام رضا(ع) است که به طور حتم در سیلاب های بالای 200 مترمکعب به این سازه ها خسارت وارد می شود و آبگرفتگی داخل شهر نیز رخ می دهد.
مسیر رودخانه قمرود از اوائل دهه 80 شمسی برای آمد و شد خودروها و کاهش ترافیک هسته مرکزی قم مهیا شد و در سال های گذشته به صورت بلوار در 2 مسیر در حدود هشت کیلومتر به صورت رفت و برگشت در آمده است. وقوع سیل 11 فروردین سال 1388 در بستر این رودخانه که جان چهار تن را گرفت، باعث شد از آن زمان مسئولان قم نسبت به بارش های شدید باران در منطقه بالادست این شهر و جلوگیری از خطر احتمالی در مسیر رودخانه قمرود حساسیت بیشتری داشته باشند.
وی اضافه کرد: روز گذشته بیشترین حجم سیلاب ورودی به داخل شهر حدود 50 مترمکعب بر ثانیه بوده است که 50 درصد کمتر از پیش بینی های صورت گرفته بود.
وی بیان کرد: از ابتدای سال آبی تاکنون در سرشاخه های دز حدود 800 میلی متر بارندگی گزارش شده است و در حال حاضر نیز حدود 12 مترمکعب بر ثانیه آب از سرشاخه های دز به قمرود منتقل می شود.
حسینی مسگر با بیان این که هم اکنون بیش از سه متر مکعب بر ثانیه آب در قمرود جریان دارد، افزود: سد کوچری حدود 73 و سد 15 خرداد 38 میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد.
به گفته وی، در 24 ساعت گذشته بیشترین بارندگی با 72 میلی متر در شهر گلپایگان بوده است و سد سنجگان با 300 هزار، کبار 500 هزار و سد امامزاده اسماعیل با 100 هزار مترمکعب ذخیره در حال سرریز کردن هستند.

* مدیرکل منابع طبیعی قم نیز دراین جلسه گفت: حوزه بالا دست شهر قم و پایین دست سد 15 خرداد که شهر قم را از نظر سیلاب تحت تاثیر قرار می دهد، 335 هزار هکتار است.
سید محمدتقی سجادی افزود: تاکنون برنامه های آبخیزداری با اعتبارات صندوق توسعه ملی در 70 هزار هکتار از این منطقه اجرا که با این اقدامات بیش از 70 درصد اهداف اصلی برای تاخیر در ورود سیلاب به مناطق شهری محقق شده است.
وی اضافه کرد: تقاضا داریم برای سال جاری نیز اعتباری اختصاص یابد تا 270 هزار هکتار باقی مانده به تدریج در چند سال تکمیل شود و قم را در برابر سیلاب ها ایمن نماییم.

* مدیرکل مدیریت بحران قم نیز دراین جلسه گفت: روز گذشته نخستین جلسه شور ای مدیریت هماهنگی بحران قم با 21 مصوبه برگزار و تدابیر اثرگذاری اتخاذ شد که در غیراینصورت خسارات و تلفاتی در محورها و بخش های استان رخ می داد.
محسن اوروجی افزود: اسکان زائران، بسته شدن برخی محورها، مسدود شدن ورودی ها به رودخانه قمرود و برف روبی از جمله این اقدامات بود که اگر اقدامی صورت نمی گرفت خانه های برخی روستاها مثل جنت آباد را آب فرا می گرفت.
وی با اشاره به این که دیروز 100 مترمکعب سیلاب از رودخانه قمرود عبور کرد، گفت: بیمارستان ها، اورژانس 115 و هلال احمر با تمام اکیپ و تجهیزات در آماده باش هستند.
وی با اشاره به این که در برخی روستاها انحراف سیل به زمین های کشاورزی خسارت زد، خاطرنشان کرد: ارتفاع آب در منطقه امامزاده اسماعیل به 2 متر رسیده بود که برای جلوگیری از خسارت های احتمالی، اتراق در کنار رودخانه ممنوع شد.
اوروجی خاطرنشان کرد: با توجه به قرار گرفتن زندان در مجاور سد کبار، همه عوامل زندان و نیروهای سپاه در اطراف سد کبار مستقر هستند تا از بروز سانحه جلوگیری نمایند.

* مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم نیز دراین جلسه با اشاره به فراخوان 150 نیروی داوطلب، گفت: روز گذشته 6 تیم عملیاتی به قنوات، 2 تیم به دامشهر، 2 تیم به سلفچگان و تاج خاتون ، 2 تیم به نیزار و علی آباد برای کمک به شهروندان اعزام شده اند.
محمد گلفشان افزود: این تیم ها تاکنون 16 خودروی گرفتار در سیلاب را رهاسازی نموده و 26 منزل مسکونی که دچار آبگرفتگی شده بودند را تخلیه نموده اند.

* مدیرعامل شرکت مخابرات قم نیز دراین جلسه گفت: یک میلیون و 500 هزار شماره تلفن ثابت و همراه در سطح استان قم فعال می باشد و تاکنون حتی یک مورد قطعی هم در استان گزارش نشده است.
اسدالله دهناد با بیان این که تمام اکیپ های فنی برای نگهداری تلفن های ثابت در شهر و توابع آمادگی دارند، افزود: سرویس هشدار شرایط بحرانی در همراه اول راه اندازی و حدود چهار میلیون پیامک برای همه مشترکان همراه اول ارسال شد.
به گفته وی، 150 هزار پیامک در 2 مرحله در محدوده شعاع 2 کیلومتری رودخانه قمرود ارسال و باعث شد خودروها در حداقل زمان ممکن از رودخانه خارج شوند.
شورای هماهنگی مدیریت بحران قم با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مرکز مدیریت بحران این استان برگزارشد.


انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/15466
اخبار مرتبط

نظرات شما