مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:

متولیان به شبکه ملی اطلاعات اعتقادی ندارند/مجلس و صداوسیما در خصوص شبکه ملی اطلاعات کم کاری کردند

مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به اینکه متولیان به شبکه ملی اطلاعات اعتقادی ندارند، گفت:مجلس و صداوسیما در خصوص شبکه ملی اطلاعات کم کاری کردند.

 دکتر سید مرتضی اسماعیلی طبا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به مسئله شبکه ملی اطلاعات که اخیرا مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفت، اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات از سال 1389 در برنامه پنجم توسعه مطرح شد و متاسفانه علیرغم توصیه های فراوان مقام معظم رهبری  تاکنون توسط دولت ها جدی گرفته نشده است.
وی ادامه داد: فضای مجازی هم یک عرصه و میدان نبرد است و این میدان نبرد می تواند در فضای فیزیکی و یا فضای مجازی باشد.
عضو شورای فرهنگ عمومی  افزود: در سالهای اخیر، حضور مردم در فضای مجازی هرروز بیشترشده و مرتبا بر تعداد شبکه های اجتماعی و میزان حضور مردم در آنها افزوده می شود که این موضوع  نشانگر اهمیت بالای این فضاست و باید توجه ویژه ای به این فضا شود.
فضای مجازی صحنه نبرد حق و باطل است
این استاد علوم ارتباطات عنوان داشت: فضای مجازی هم صحنه نبرد حق و باطل است چرا که امروز در این فضا مطالب بسیاری علیه اسلام، تشیع و اهلبیت منتشر و شبهات بسیاری در ذهن جوانان ایجاد می شود. دشمنان در این فضای مطالب بسیاری علیه ایران اسلامی منتشر می کنند.
اسماعیلی طبا با اشاره به اینکه دشمنان در فضای مجازی ایران هراسی و اسلام هراسی را راه انداخته است، گفت: باید در فضای مجازی کمک کننده به ظالم و ظلم نباشیم و مردم باید فضای مجازی را بخشی از صحنه مبارزه حق و باطل بدانند.
متولیان به شبکه ملی اطلاعات اعتقادی ندارند
وی در ادامه با اشاره به چرایی عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، گفت: امروز با یک فضای مجازی رهاشده و بی دروپیکر مواجهیم که تبدیل به مکانی شده است که امنیت و سلامت اخلاقی و روانی جامعه را تهدید می کند و علت شکل نگرفتن شبکه ملی اطلاعات آن است که متولیان امر از بُن دل به ضرورت این موضوع ایمان ندارند .
مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خاطرنشان شد: در این سال ها بارها و بارها موضوع فضای مجازی و ضرورت ایجاد شبکه ملی اطلاعات از سوی رهبری و برخی مسئولین مطرح و تاکید شده است. مجلس گاهی این موضوع را پیگیری و در نهایت رها کرده است.
مجلس و صداوسیما در خصوص شبکه ملی اطلاعات کم کاری کردند
وی اضافه کرد: مجلس برای این موضوع لایحه ای را پیگیری ولی آنرا نهایی و اجرا نکرد و از طرفی دولت را هم وادار به پیگیری این مسئله نکرد. صداوسیما هم در خصوص این موضوع آن گونه که شایسته است اقدامی انجام نداده است.حتی هنوز هم دیده می شود که شبکه های اجتماعی خارجی در برنامه های صداوسیما تبلیغ می شوند.
اسماعیلی طبا ابراز داشت: وقتی همه ارکان نظام بخواهند کاری انجام شود حتما انجام خواهد شد. وقتی دولت که اصلی ترین جزء این حلقه است اعتقادی به این موضوع ندارد و به بهانه های مختلف اجرای این موضوع را عقب انداخته و مجلس هم از سوی مردم نتوانست وکالت خوبی انجام دهد و پیگیری کند و رسانه ها و سایر دستگاه های کشور هم متاسفانه پیگیری مناسبی انجام ندادند همچنان این مسئله بر روی زمین خواهد ماند.
وی تصریح کرد: امروز مشاهده می شود که در کشورهای غربی که برخی دولتمردان ما آنها را خیلی قبول دارند، هیچ کدام به فضای مجازی رها شده اعتقادی ندارند. تمام این کشورها بر روی فضای مجازی خود کنترل دارند و برای جرائم فضای مجازی جریمه های بسیاری سنگینی را درنظر گرفته اند. در این کشورها اینترنت ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان وجود دارد و از لحاظ سخت افزاری گوشی هایی در اختیار نوجوانان قرار داده می شود که به سایت های خاصی متصل است ولی متاسفانه در ایران چنین چیزی وجود ندارد.
دبیر انجمن سواد رسانه‌ای استان قم ادامه داد: امروز به دلیل وجود کرونا شبکه اجتماعی دانش آموزان(شاد) را از ابتدای سال تحصیلی به صورت جدی راه اندازی شده  و همه دانش آموزان در تمام کشور و در تمام رده ها به آن مراجعه می کنند. در این خصوص باید هم بُعد نرم افزاری و هم بُعد سخت افزاری در نظر گرفته شود، یعنی هم اینترنت آزاد و رها در اختیار دانش آموز قرار نگیرد و هم باید بتوان در سخت افزارها محدودیت دسترسی ایجاد کرد در غیر این صورت شاهد از هم گسیختگی این فضا در آغاز سال تحصیلی خواهیم بود.
برای نسل5 زیرساخت هست اما برای شبکه ملی اطلاعات نه
وی بیان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند:«فضای مجازی از بیرون ایران برنامه ریزی، کنترل و نظارت می شود.چیزی که با این وسعت در زندگی ما نقش دارد آیا باید از خارج کشور مدیریت شود»؛ واقعا تسامح و تساهل وزارت ارتباطات در این موضوع چه معنی دارد،همیشه بهانه زیرساخت و مباحث دیگر را دارند ولی وقتی صحبت از بکارگیری نسل 5تکنولوژی می شود به سرعت زیرساخت و تجهیزات موردنیاز آماده و هزینه  های لازم را انجام می دهند اما ده سال است بر روی تجهیزات مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات  اتفاق مهمی رخ نداده است.
اسماعیلی طبا افزود: امروز دوسوم پهنای باند اینترنت کشور ما در اختیار شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی است که باید به این موضوع رسیدگی شود و مشخص شود دلیل این مسئله چیست.
دولت از شبکه های اجتماعی داخلی حمایت نمی کند
وی تاکید کرد: شبکه های اجتماعی داخلی در این چندسال به خوبی کارایی خود را نشان داده اند و به سرعت در حال رفع اشکالات و ضعفهای خود هستند اما متاسفانه دولت از این شبکه های داخلی  حمایت لازم را نمی کند.باید شبکه های اجتماعی داخلی تقویت شود.
عضو شورای فرهنگ عمومی قم عنوان داشت:  اخیرا پیش نویس صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های خارجی در مجلس در حال بررسی است امیدوار هستیم که این طرح به خوبی تنظیم و به تصویب برسد و اجرا شود. متاسفانه ما در کشور از عدم اجرای مناسب رنج می بریم. مجلس فقط وظیفه قانونگذاری ندارد بلکه مجلس باید بر اجرای قوانین هم نظارت داشته باشد که متاسفانه تاکنون این وظیفه را بطور کامل انجام نداده است.
فضای مجازیِ رها، امنیت و معیشت مردم را به خطر می اندازد
وی در ادامه با اشاره به نسبت شبکه ملی اطلاعات و معیشت، گفت: در بحران های سیاسی که در سال های گذشته رخ داد شاهد بودیم که وقتی اینترنت قطع می شد بسیاری از مشاغل مجازی که محل کسب درآمد اصناف بود آسیب می دید. که این موضوع هم به این دلیل بود که ما شبکه ملی اطلاعات نداشتیم. اگر شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم که پهنای باند  پایدار و استوار و با کیفیت اینترنت را در همه شرایط در اختیار مشاغل قرار دهد شاهد این گونه اتفاقات و آسیب دیدن صنوف مجازی نخواهیم بود.
اسماعیلی طبا با اشاره به اهمیت حفظ امنیت روانی مردم، گفت: امروز با شایعاتی که در فضای مجازی نسبت به شخصیت ها، جریان های سیاسی و... ایجاد می شود امنیت روانی مردم به خطر می افتد. دلیل هم این است که سرور  پیام رسانهای خارجی در خارج کشور قرار دارد و برای قوانین کشور ما هیچ اهمیتی قائل نیستند و به رایگان از پهنای باند کشور ما استفاده می کنند به امنیت، اخلاق و معیشت ما لطمه می زنند و به هیچ کسی هم پاسخگو نیستند.
شبکه ملی اطلاعات شرط تحقق مدیریت آسیب های اجتماعی، اخلاقی و امنیتی
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم به زودی بهانه ها رفع و شبکه ملی اطلاعات اجرایی شود و هر چه زودتر شاهد برقراری یک شبکه ملی اطلاعات قوی، منجسم و پایدار با سرعت بالا و باکنترل داشته باشیم تا هم آسیب های اجتماعی، اخلاقی و امنیتی کمتر شود و هم بتوانیم خودمان این موضوعات را مدیریت کنیم.
وی در خاتمه افزود: قطعا جوانان با استعداد و نخبه های داخلی می توانند شبکه ملی اطلاعاتی قوی را در ایران ایجاد کنند.


انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/20289
اخبار مرتبط

نظرات شما