نائب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین:

شناخت پایه های معرفتی قیام امام حسین(ع) مهم ترین رکن حسینی ماندن است

نائب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین با اشاره به اینکه اربعین هنگامه‌ پیروزی و سرافرازی است،گفت: شناخت و شناساندن پایه‌های معرفتی قیام و حماسه حسینی، مهم‌ترین رکن حسینی بودن و حسینی ماندن است.

 حجت الاسلام و المسلمین حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به اینکه نهضت عظیم سیدالشهدا علیه السلام، قیامی پر دامنه است، اظهار داشت:اهداف قیام حسینی مبتنی بر معرفت و آموزه‌های توحیدی است که راز جاودانگی و اثرگذاری در تمام دوران بوده است.
شناخت پایه های معرفتی قیام امام حسین(ع) مهم ترین رکن حسینی ماندن است
وی ادامه داد: از این‌رو‌ شناخت و شناساندن پایه‌های معرفتی قیام و حماسه حسینی، مهم‌ترین رکن حسینی بودن و حسینی ماندن است.
نائب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین با اشاره به خطبه های امام حسین(ع)، گفت: خطبه‌ها و بیانات امام حسین(ع) از آغاز نهضت، فقط توصیه نبوده بلکه هشدارهایی است جدی نسبت به خطراتی که همیشه و در هر جامعه‌ای عامل سقوط جامعه می‌شود.
وی اضافه کرد: وقتی به خطبه‌های امام زین العابدین(ع)، عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س) و دیگر اهلبیت نبی‌‌اکرم صلوات علیهم دقت می‌کند، متوجه می‌شویم که اسیران واقعی کوفیان و شامیانی بودند که طعم و طمع لذایذ دنیاگرایی و دنیازدگی چشم و گوش آنها را بسته است که حقیقتاً مصادیق «لایبصرون و لایفقهون» هستند.
حجت الاسلام بنیادی بیان داشت:  در فرازی از زیارتنامه اربعین می‌خوانیم: «وَ قَدْ تَوَازَرَ عَلَیْهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْیَا وَ بَاعَ حَظَّهُ بِالْأَرْذَلِ الْأَدْنَى وَ شَرَى آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الْأَوْکَسِ وَ تَغَطْرَسَ وَ تَرَدَّى فِی هَوَاهُ... کسانی که دنیا مغرورشان کرد و بهره واقعى خود را به فرومایه ترین و پست ترین چیز فروختند و آخرتشان را به کمترین بها به گردونه فروش گذاشتند، تکبّر کردند و خود را در دامن هواى نفس انداختند».
وی با اشاره به اینکه اربعین هنگامه‌ی پیروزی و سرافرازی است، گفت: علاوه بر اصل اهمیت فضیلت اربعین شهادت اباعبدالله‌الحسین علیه السلام و اهلبیت و اصحاب فادار حضرت، دارای اهمیتی است که باید مورد توجه قرار دهیم، ورود اسرای اهلبیت علیهم السلام پس از چهل روز مجاهدت به کربلای معلی است، جنبه‌های عاطفی این موضوع فوق تصور اما جنبه‌های مبارزاتی این موضوع نیز فوق‌العاده است.
قیام امام حسین(ع) جلوی هرگونه تحریف و‌ تخریب را گرفت
این استاد حوزه اضافه کرد: جمعیت اندکی که پیروز و سرافراز به میعادگاه کربلا بازگشته‌اند، چهل روز اهداف و پیام‌های قیام سیدالشهداء علیه السلام را در سخت‌ترین شرائط بازگو کرده‌اند، قیام حسینی چنان تبیین شد که جلوی هرگونه تحریف و‌ تخریب را گرفت؛ خط تحریف و تخریب دو روی یک سکه‌اند که برای ایجاد شبهه در حرکت‌های حق طلبانه و انسان‌های ارزشی و برای از بین بردن حقائق نهضت‌ها، بکار برده می‌شود.
وی تاکید کرد: اسرای آل الله علیهم السلام با چنان قوتی در میدان صبر و منطق و دفاع از حرکت الهی امام حسین علیه السلام دفاع کردند که تا امروز، نهضتی اینگونه پویا و پایدار نبوده است.
حجت الاسلام بنیادی با اشاره به وظیفه ما در قبال نهضت حسینی، گفت: اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظیفه ما یادگیری و بکار بستن این مکتب سراسر درس‌آموز است.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ عاشورا یک فرهنگ استوار بر دیانت، عقلانیت و فطرت است به همین دلیل جاذبه‌ای بی‌بدیل دارد. این جاذبه و الگوهای درونی این فرهنگ را توسعه دهیم و نگاهمان به مکتب عاشورا، یک نگاه دارای امتداد باشد.انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/20810
اخبار مرتبط

نظرات شما