رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم خبر داد:

دفن و تغسیل رایگان بیماران کرونایی در قم / رویکرد شورای شهر توسعه فضای سبز است / روزانه 750 تن زباله جمع‌آوری می‌شود

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم بابیان این‌که نهایت همکاری و تعامل با شهروندان راداریم، گفت: در خصوص بیماران کرونایی فوت‌شده دفن آن‌ها در قطعه 42 رایگان است.

سید مجتبی سبحانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  با اشاره به عملکرد سال سوم کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: در کمیسیون خدمات شهری طی یک سال گذشته جلسات متعددی برگزار کردیم و پیگیری و نظارت بر امور مناطق و سازمان‌ها را داشته‌ایم.
وی به بررسی عملکرد واحدهای مختلف شهرداری اشاره کرد و افزود: تحت نظارت کمیسیون هشت سازمان وجود دارد که هفت مورد از آن‌ها بودجه‌بندی دارند و عملکرد آن‌ها به‌طور مستمر بررسی می‌شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم یکی دیگر از وظایف این کمیسیون را رسیدگی به درخواست‌های مردمی عنوان کرد و گفت: مراجعات متعدد مردمی در خصوص عملکرد مناطق و سازمان‌ها در حوزه خدمات شهری داریم و برای بررسی آن‌ها بازدید میدانی و حضور در مساجد و محلات راداریم.

پیگیری و تقویت امکانات زائرپذیری شهر قم

وی بابیان اینکه یکی از اولویت‌های این کمیسیون پیگیری و تقویت امکانات زائرپذیری شهر قم است، گفت: یکی از اقدامات کمیسیون در این زمینه در خصوص بازار کهنه و ترمیم و مرمت آن بوده تا بتوانیم آن را احیا کرده و تبدیل به بازار صنایع‌دستی و محلی توریستی شود که قرار است کف‌سازی آن به‌زودی انجام‌شده و البته روشنایی آن انجام‌شده است.
سبحانی بابیان اینکه احیا و مرمت کاروانسراها و فضاهای تاریخی شهر در دستور کار شورا است افزود: در حوزه نظم شهری نیز وانت‌بارهای سطح شهر و سد معبر به حداقل کاهش‌یافته و دست‌فروشی و تکدی گری نیز به حداقل رسیده است.
وی حمایت از زنان توانمند و سرپرست خانوار شهر را در راستای اجرای منویات و تأکید مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید مورد تأکید قرارداد و گفت: حدود 35 مورد شغلی رابین این بانوان پیدا کردیم و اطلاعات حدود ۹۰۰ نفر جمع‌آوری گردیده که پس از مصاحبه با بیش از ۳۰۰ نفر از آنها توسط مجری، تحت 35 گروه با چهار حوزه اصلی توانمندسازی آن‌ها انجام‌شده که با اجرای این مهم انشا الله بخشی از معضلات اجتماعی مرتبط مرتفع خواهد گردید.
روزانه حدود 750 تن زباله جمع‌آوری می‌شود
سبحانی با اشاره به شرایط شیوع کرونا در شهر قم گفت: بیشترین فشار بر شهر در حوزه خدمات شهری بود و روزانه حدود 750 تن زباله جمع‌آوری می‌شود که به دلیل همین مسئله تفکیک زباله متوقف شد و تمام ظرفیت معدوم و دفن می‌شد که کار را در حوزه خدمات شهری بسیار سخت کرده بود.
وی با اشاره به مصوبات کرونایی شورای اسلامی شهر گفت: متناسب با شرایط تغسیل متوفیان کرونا و هزینه‌های مربوط به آن رایگان شد و فروش مقابر خانوادگی نیز با 40 درصد تخفیف و تقسیط صورت گرفت.
سبحانی تصریح کرد: حمایت از کارکنان حوزه خدمات شهری و آرامستان که مستقیم با کرونا درگیر بودند هم در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به ضدعفونی مستمر شهر خصوصا مراکز و معابر پر رفت‌وآمد توسط شهرداری افزود: قبل از سال هم 2 میلیارد تومان تخصیص خاص به شهرداری در خصوص کرونا داده شد تا اقدامات مرتبط را ساماندهی کند.

حمایت سازمان‌ها از پیمانکاران

سبحانی تصریح کرد: به سازمان‌ها هم تأکید شده که از پیمانکاران حمایت کنند و با توجه به شرایط بد اقتصادی حمایت مالی و تخفیفات برای پیمانکاران، مستأجران و همچنین صاحبان مشاغل و کسبه متأثر از کرونا را داشته باشند.

رویکرد شورای شهر توسعه فضای سبز است

وی با اشاره به مسئله فضای سبز گفت: رویکرد ما در حوزه فضای سبز توسعه آن بوده که توانسته‌ایم طی سال‌های اخیر به شرایط خوبی برسیم؛ افزایش سرانه فضای سبز شهری و توجه به کاشت درختان مثمر هم در دستور کار بوده و تمام مصوبات و بودجه‌بندی‌ها را به سمت این مسئله برده‌ایم.
سبحانی خاطرنشان کرد: با تصویب کمیسیون کاشت اکالیپتوس، کاج و خرزهره را در سطح شهر ممنوع نموده تا بتوانیم درختان مفید را جایگزین درختان غیرمفید کنیم.
وی بیان کرد: در کمیسیون ماده هفت هم هر زمان مجبور به صدور مجوز قطع درختان شدیم شهرداری یا مالکین محترم را موظف به کاشت چند برابری درخت جایگزین با اولویت کاشت درختان مثمر نموده‌ایم.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم تقویت ایمنی بوستان‌ها را یکی دیگر از اقدامات عنوان و تصریح کرد: تا جایی که شده سعی نموده‌ایم در بوستان‌ها و شهربازی‌ها با بودجه‌بندی مطلوب سطح ایمنی بالاتر رود که شرایط فعلی نسبتاً مناسب و مطلوب ارزیابی می‌شود.
آتش‌نشانی قم دارای بالاترین استاندارد
وی با اشاره به تقویت تجهیزات ایمنی و مدیریت بحران شهرداری گفت: با توجه به بودجه نسبتاً مناسبی که طی سال‌های اخیر برای خرید و تجهیز سازمان آتش‌نشانی تخصیص داده‌شده است، آتش‌نشانی قم امروز یکی از استانداردترین شرایط را در کشور دارا است.
انتهای پیام/110


http://qomefarda.ir/21562
اخبار مرتبط

نظرات شما