قم فردا گزارش می‌دهد؛

از امیر کبیر تا کهک/ کلاه گشاد وزارت راه و شهرسازی بر سر مردم قم

اوایل شهریورماه سال 98، ثبت‌نام طرح ملی مسکن کلید خورد اما آنچه در این طرح برای مردم قم باعث تعجب بود ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی قمی‌ها در شهر امیرکبیر اراک بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بیش از هفت سال از طول عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و در این مدت دولت طرح هایی را در بخش مسکن و در راستای خانه دار کردن مردم اجرا کرده است؛ اما این طرح ها نتوانسته آن گونه که باید، تأثیری بر وضعیت بخش مسکن و خانه دار شدن مردم بگذارند. از جمله این طرح ها می توان به صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن،  فروش اقساطی مسکن، مسکن اجتماعی و حمایتی، مسکن قسطی کارمندان و طرح مسکن ملی اشاره کرد.

در زمستان سال97 بود که طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که ساخت 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

اوایل شهریورماه سال 98، ثبت‌نام طرح ملی مسکن کلید خورد اما آنچه در این طرح برای مردم قم باعث تعجب بود ثبت نام متقاضیان مسکن ملی قمی ها در شهر امیر کبیر اراک بود.

شهر امیرکبیر از شهرهای تازه تأسیس ایران است که در فاصله ۳۵ کیلومتری شرق اراک ، استان مرکزی و در بزرگراه اراک – قم واقع شده‌است. ساخت این شهر با هدف جمع‌آوری سرریز جمعیتی شهر اراک در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران به تصویب رسید.

شهر جدید امیرکبیر که به عنوان نخستین شهر جدید ویلایی در کشور شناخته شده‌ است در کیلومتر ۷۰ محور بزرگراهی قم - اراک قرار دارد که واحدها به صورت ویلایی یک طبقه با متراژ ۳۰۰ متر زمین و ۱۰۰ متر بنا احداث خواهد شد.

اواخر هفته گذشته بهرام سرمست استاندار قم در دیدار ترکی معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از تخصیص شهر جدید امیرکبیر برای شهروندان قمی در طرح اقدام ملی مسکن گفت:مدیریت استان آماده است تا زمین جایگزین با موقعیت مناسب‌تر را برای اجرای این طرح تخصیص دهد.

وی افزود : وزارت راه و شهرسازی در راستای طرح اقدام ملی تأمین مسکن احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در  کشور را برنامه‌ریزی کرده که ۴۴۰۰ واحد آن در استان قم ساخته خواهد شد.

همچنین بهشتی معاون استاندارگفت: با توجه به جمع بندی صورت گرفته از میان جامعه کارگری، ایثارگران، کارکنان دولت و نیروهای مسلح و همچنین آحاد مردم قم ۴۶ هزار تقاضای مسکن در این استان وجود دارد.

بهشتی با بیان اینکه آن ثبت نام بدون هماهنگی استان انجام شده است افزود: بسیاری‌ای مردم بدون اطلاع از این موضوع که شهر امیرکبیر خارج از محدوده قم و جز استان مرکزی است اقدام به ثبت نام کرده بودند.

معاون استاندارقم تصریح کرد: برای حل این مشکل نامه ای با امضای استاندار تنظیم و برای وزیر راه و شهرسازی ارسال شد.

وی اضافه کرد: در این نامه از وزارت راه و شهرسازی درخواست شد تا معادل ثبت نامی که در شهر امیر کبیر انجام شده و همچنین تقاضاهایی که در قم داریم مجوز الحاق زمین به محدوده شهر داده شود.

بهشتی خاطرنشان کرد: کلیه نیازهای مسکن موجود در قم جمع بندی شده و کارشناسان نیز در حال ارزیابی چند قطعه زمین جهت الحاق به محدوده شهری قم می باشند.
وی یادآور شد: ما استفاده از ظرفیت های شهرهای اطراف قم را نیز مدنظر قرار دادیم از این رو درصددیم تا برخی از تقاضاها را به سمت شهرهای کوچک مانند کهک، دستجرد، جعفریه و سلفچگان که جمعیت کمتری دارند هدایت کنیم و مابقی نیازها را از طریق الحاق زمین به داخل شهر قم رفع کنیم.


انتهای پیام/170


http://qomefarda.ir/21746
اخبار مرتبط

نظرات شما