مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم خبر داد:

احداث ۱۵۰۰ واحد مسکن برای نیازمندان در قم / تلاش برای توانمندسازی خانواده ها

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم با اشاره به تلاش و برنامه ریزی برای توانمندسازی خانواده ها، گفت: تورم و رشد چشم‌گیر قیمت مسکن، خرید خانه برای نیازمندان را غیرممکن کرده است به همین دلیل در چند ماه در فاز اول یک‌هزار و ۵۰۰ واحد برای نیازمندان احداث خواهد شد.

 اکبر میرشکار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به ایام کرونا و حمایت های کمیته امداد از نیازمندان ، اظهار داشت: حدودا در این یکسال یک‌هزار و ۲۳۶ فقره کمک هزینه ازدواج به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
افزایش 18درصدی مستمری در استان
وی ادامه داد:در سال جاری،‌ 63 میلیارد تومان مستمری بین 21 هزار و 248 خانواده تحت پوشش کمیته امداد قم پرداخت‌شده است که 18 درصد نسبت به سال قبل رشد دارد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم بیان داشت: تعداد خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد قم نسبت به سال قبل، 28 درصد رشد داشته است، البته سه‌هزار و 69 خانواده از پوشش کمیته امداد خارج شدند که یک‌هزار و ۲۲۲ نفرشان به دلیل ازدواج و یک‌هزار و ۶۰۰ نفر نیز به دلیل اشتغال و توانمندسازی بوده است.
افزایش 22درصد مراجعات در سال جاری به کمیته امداد
وی در ادامه با اشاره به عملکرد ۱۱ ماه امسال کمیته امداد قم، گفت: در سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین افزایش نرخ تورم،‌ فشار مضاعفی بر نیازمندان و خدمتگزاران آن‌ها به وجود آمد،‌ به‌طوری‌که از نظر تعداد مراجعه‌کنندگان به کمیته‌ امداد و هزینه‌های صورت‌گرفته به ترتیب رشد ۲۲ و ۱۱ درصدی را شاهد بودیم.
میرشکار با اشاره به اینکه در این مدت ۴۳ هزار و ۳۰۷ نیازمند غیرمددجو برای دریافت کمک به کمیته امداد مراجعه کردند، گفت: سه هزار و ۳۹۶ خانواده جدید تحت پوشش قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: یکی از مؤلفه‌های مهم، ایجاد اشتغال است و امسال 86 درصد از تسهیلات جذب‌شده است و در رشته‌های مختلفی توانسته‌ایم اشتغال پایدار ایجاد کنیم.
545دانشجو تحت پوشش کمیته امداد هستند
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم خاطرنشان کرد: ۵۴۵ دانشجو و چهار هزار و ۸۸۳ نفر دانش‌آموز تحت پوشش کمیته امداد قم هستند همچنین  از میان خانواده‌های تحت پوشش، ۱۵ هزار و ۹۴۴ خانواده معادل ۷۰ درصد زن سرپرست خانوار هستند.
وی ادامه داد: پنج‌هزار و ۱۲ خانواده به دلیل طلاق، پنج هزار و ۲۹۱ خانواده به دلیل از کارافتادگی، یک‌هزار و ۴۴۶ خانواده به دلیل بیماری صعب‌العلاج و ناعلاج و ۵۳۶ خانواده به دلیل زندانی بودن سرپرست از خدمات کمیته امداد بهره‌مند می‌شوند.
میرشکار با اشاره به حمایت از مستاجران تحت پوشش، گفت: سه‌هزار خانواده تحت پوشش مستاجر هستند و در ۱۱ ماه امسال، یک‌هزار و ۷۵۹ فقره اجاره مسکن و یک‌هزار و ۳۷۱ ودیعه مسکن به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به خانواده‌های مستاجر پرداخت شده است.
احداث 1500 واحد مسکن در آینده برای نیازمندان
وی ابراز داشت: تورم و رشد چشم‌گیر قیمت مسکن، خرید خانه برای نیازمندان را غیرممکن کرده است به همین دلیل در چند ماه آینده ۵۰ هکتار زمین به کمیته امداد واگذار می‌شود تا در فاز اول یک‌هزار و ۵۰۰ واحد برای نیازمندان احداث شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم افزود: در این مدت،‌ ۶ هزار و ۱۰۷ فقره وام قرض‌الحسنه به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان پرداخت شده که از نظر تعداد ۳۸ درصد و از نظر مبلغ ۵۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
افزایش 45درصد اشتغال برای مددجویان
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲ هزار و ۸۷۴ نفر به‌صورت مستقیم و ۳۳۴ نفر از طریق کاریابی در شرکت‌ها مشغول به کار شده‌اند که نسبت به سال‌گذشته ۴۵ درصد رشد داشته و چهار درصد از برنامه پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.
وی با بیان این‌که ۸۶ درصد تسهیلات خوداشتغالی جذب شده است، افزود: ۴۵ درصد شاغلان در حوزه خدمات،‌۱۷ درصد دامپروری، ۱۶ درصد صنعت و معدن، ۱۲ درصد فرش و گلیم و ۱۰ درصد در سایر حوزه‌ها مشغول به کار شده‌اند.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم با اشاره به هفته احسان و نیکوکاری عنوان کرد: امیدواریم شهروندان در این ایام با هر میزان کمک، ما را در تأمین نیازهای شب عید افراد نیازمند یاری کنند، از 13 الی 15 اسفندماه، پایگاه‌هایی در سطح شهر و مساجد جهت دریافت کمک‌ها، مستقر می‌شود.
کمک 104میلیاردی مردم در سال جاری
وی همچنین تصریح کرد: مردم قم درسال جاری 104 میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی به نیازمندان کمک کردند که نسبت به سال گذشته 90 درصد رشد دارد.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/24459
اخبار مرتبط

نظرات شما