وزیر بهداشت در قم:

نمی‌دانم حکم شرعی گروه‌های ضد واکسن چیست؟ /علما و مراجع مردم را به تزریق واکسن تشویق کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن درخواست از علما و مراجع برای تشویق مردم جهت واکسیناسیون گفت: نمی‌دانم حکم شرعی گروه‌های ضد واکسن چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بهرام عین‌اللهی بعدازظهر امروز در دیدار با آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور اظهار داشت: با افزایش میزان واکسیناسیون به مرز 85 درصد امیدواریم که بتوانیم شاهد بازگشایی‌ها و برگزاری مراسم‌های مختلف باشیم.
وی ادامه داد: با واکسیناسیون بیماری ریشه‌کن نمی‌شود و تنها از مرگ‌ومیر جلوگیری می‌شود که نشان می‌دهد رعایت پروتکل‌ها همچنان الزامی است.
عین‌اللهی با بیان این که بیشترین مرگ‌ومیر بیماران در پیک پنجم بیماری، مربوط به افرادی بوده که واکسن تزریق نکرده بودند، ابراز داشت: مجاهدین واکسن و مراکز واکسیناسیون، منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن هستند. تا دو سه ماه پیش، مردم ساعت‌ها منتظر می‌ماندند تا واکسیناسیون را انجام دهند اما در حال حاضر در کمتر از ۱۰ دقیقه، این کار انجام می‌شود.
 وی افزود: تا امروز حدود ۱۲۳ هزار نفر در کشور بر اثر این بیماری، جان خودشان را از دست دادند درحالی‌که در طول ۸ سال دفاع مقدس، حدود ۲۳۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. آمار فوت بیماران در کشور در مردادماه به روزانه ۷۰۰ نفر رسید و این بیماری، یک فاجعه بزرگ برای کشور است.
 وزیر بهداشت روند خوب واکسیناسیون را مهم برشمرد و ابراز داشت: در ایران از دی و بهمن‌ماه سال گذشته واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شد. از بهمن سال گذشته تا تیرماه حدود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز به ۷۱ میلیون دُز رسیده‌ایم.
 وی ادامه داد: دولت سیزدهم از روز اول پیگیر واکسیناسیون بود تا جایی که آیت‌الله رئیسی برای تسریع در تأمین واکسن، با رئیس‌جمهور چین، مذاکره و گفتگو کرد.
عین‌اللهی افزود: تا کنون حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده و تا ۹ آذرماه به حدود ۱۶۰ میلیون دُز خواهد رسید.
وی با انتقاد از افرادی که مردم را عدم تزریق واکسن تشویق می‌کنند، بیان داشت: هم‌زمان با تسریع واکسیناسیون در کشور، گروه‌های ضدواکسن شروع به فعالیت کردند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست اما همه متخصصان، واکسیناسیون را برای سلامت مردم واجب می‌دانند.
 وزیر بهداشت تصریح کرد: در دنیا اثبات شده که واکسیناسیون، مرگ‌ومیر مردم را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد اما برخی افراد ازروی جهل یا مغرضانه، مردم را به عدم تزریق واکسن تشویق می‌کنند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست؟ وزارت بهداشت دست کمک به‌سوی علما و مراجع دراز می‌کند تا مردم به واکسیناسیون تشویق شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با پوشش گسترده واکسیناسیون، مراسم‌های مذهبی در کشور برگزار شود. در تهران بیش از یک سال و نیم است که نمازجمعه تعطیل شده و امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که نمازجمعه از هفته آینده در همه شهرها به جز شهرهای با وضعیت قرمز، با رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری برگزار شود.

انتهای پیام/110


http://qomefarda.ir/29172
اخبار مرتبط

نظرات شما