افتتاح اولین مرکزفوق تخصصی تشخیص و درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی کشور در قم

اولین مرکزفوق تخصصی تشخیص، ارزیابی و درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی کشور در استان قم راه اندازی شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از  روابط عمومی مرکز طهورا دکتر نسرین اعظمی گفت: خونریزی های غیر طبیعی رحمی که در اصطلاح پزشکی به آن AUB گفته می شود بیانگر خونریزی غیر طبیعی رحم در زنان غیر حامله از نظر حجم ، فواصل خونریزی ، طول مدت و زمان بندی است.
وی با اشاره به اینکه خونریزی غیرطبیعی رحمی شایعترین شکایت بانوان در سنین تولید مثل به شمار می رود، خاطرنشان کرد: 10 الی 35% زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود AUB  را تجربه می کنند و براساس آمار ثبت شده بیش از 20 درصد مراجعات به کلیینک های زنان به همین دلیل صورت می پذیرد.
مدیر گروه AUB مرکز طهورا افزود: خونریزی های شدید و طولانی مدت می تواند منجر به کم خونی و بروز اثرات سیستمیک آن بر روی بدن گردد بطور مثال کج خلقی ، کاهش اعتماد به نفس و تاثیرات متعدد خونریزی های رحمی بر زندگی روزمره بانوان که در برخی از موارد حتی منجر به بستری و دریافت فرآورده های خونی این افراد در بیمارستان می شود، شرایط سختی برای مبتلایان علی الخصوص افراد شاغل ایجاد می نماید و گاهی فرصت شغلی این افراد را با مخاطره همراه می سازد.
اعظمی همچنین بیان داشت: عدم شناسایی به موقع و درمان نامناسب  در بیماران خونریزی های غیر طبیعی رحمی  گاهی منجر به بروز بدخیمی در زنان می گردد.
وی تصریح کرد: خونریزی غیر طبیعی  رحمی را به طور موثر و اطمینان بخش با رعایت رژیم های دارویی می توان کنترل و درمان نمود و به این وسیله بسیاری از مشکلات آتی مبتلایان از قبیل  نیاز به دریافت فرآورده های خونی و در موارد شدیدتر ابتلاء به سرطان  های رحم را کنترل نمود.
مدیر گروه AUB مرکز طهورا دستیابی به تشخیص مناسب در مورد علت اصلی ابتلاء به خونریزی های غیر طبیعی رحمی را بخش عمده ای از فرآیند درمان دانست و افزود: هدف و ضرورت اصلی تاسیس مرکز درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی تثبیت وضعیت خونریزی مبتلایان، اصلاح کم خونی حاد یا مزمن آنها، بازگشت الگوی منظم قاعدگی و جلوگیری از عود مجدد، برطرف کردن استرس های روحی و اصلاح روابط زناشویی فرد و جلوگیری از عواقب ناشی از عدم تخمک گذاری به صورت مزمن (آنمی ، کانسر، آندومتر، نازایی و ..) می باشد.
اعظمی گفت: عمدتا درمان aub در مطب پزشکان سرانجام منجر به برداشتن رحم می گردد. برداشتن رحم در بانوان یک عمل ماژور است که گاهی حتی منجر به مرگ می شود و موجب کاهش حس اعتماد به نفس مبتلایان از نظر روانی می گردد.
اعظمی گفت: اعتقاد داریم درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی یک مسئله بین رشته ای است که با هدایت گروه تخصصی زنان و زایمان قابل انجام می باشد و به همین دلیل پیش از تاسیس مرکز جلسات هم اندیشی متعددی با حضور اساتید و صاحب نظران رشته های تخصصی و فوق تخصصی سرطان، خون، غدد، زنان، تغذیه و رادیولوژی برگزار گردید.
وی تاکید کرد: برگزیده ی این نشست های تخصصی و کار کارشناسی به عمل آمده منجر به ایجاد یک پروتکل درمانی منسجم و طبقه بندی بیماران AUB در چهار گروه اصلی گردیدکه بیماران مبتلا پس از مراجعه و ارزیابی اولیه در یکی از این طبقات دسته بندی و مورد درمان قرار می گیرند.
مدیر گروه AUB مرکز طهورا افزود: این کلینیک با حضور متخصصین چند رشته طراحی گردیده و درصورت نیاز به فرآیند ارجاع کلیه مراحل درمان در مرکز انجام می گردد.
اعظمی در پایان خاطرنشان کرد: به طور حتم این اولین کلینیک فوق تخصصی ارزیابی، تشخیص و درمان خونریزی های غیر طبیعی کشور می باشد که با وجود رشته های تخصصی و فوق تخصصی مرتبط به صورت یک پروتکل منسجم به درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی می پردازد.

انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/29214
اخبار مرتبط

نظرات شما