در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شد؛

رفع مشکلات معیشتی و نگاه جدی به مسئله جمعیت دو خواسته اصلی مراجع عظام تقلید و علما از مجلس انقلابی

رفع مشکلات معیشتی و نگاه جدی به مسئله جمعیت دو خواسته اصلی مراجع عظام تقلید و علما از مجلس انقلابی یازدهم بود که در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی بیان شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز پنج شنبه 29 مهرماه در سفری یک روزه به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید و علما وارد قم شد.
محمد باقر قالیباف در ابتدای سفر خود به دیدار حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران رفت.


وی بعد از دیدار و گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی به دیدار آیت الله علوی گرگانی رفت.
نارضایتی مردم ناشی از عدم احقاق حقوق آنها است

آیت الله علوی گرگانی در این دیدار در حال حاضر کشور در شرایطی قرار دارد که نیازمند کمک و مساعدت است.
وی ادامه داد: البته شما به تنهایی نمی توانید در مسیر کمک کنید و باید همه به حل مشکلات کمک کنند.
این مرجع تقلید با اشاره به اینکه در این شرایط باید چند نکته رعایت شود، گفت: باید در کنار حفظ تقوا در میان مردم باشید. مسئولان همواره باید در میان مردم باشند تا آنها شما را ببینند، دلگرم شوند و به شما کمک کرده و تنهایتان نگذارند از این رو به درد دل مردم گوش دهید تا بدانید چه می خواهند.
وی اضافه کرد: از پیامبر(ص) و امام(ع) روایتی درباره شکر نعمت است که ایشان فرمودند بهترین راه شکر هر نعمتی این است که در همان راهی که خدا می خواهد مصرف شود.
آیت الله علوی گرگانی تصریح کرد:  اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آنها باشیم و حق مردم را ادا کنیم.
وی در ادامه با اشاره به مسئله فرهنگ ، ابراز داشت: مسئله فرهنگ در جامعه بسیار مهم است.  همه دنیا روی فرهنگ می گردد و اگر فرهنگ جامعه ای از دست برود به فاصله گرفتن مردم از مسئولان می انجامد که بالاترین عذاب است.
این استاد برجسته حوزه  گفت: کار باید به دست مردم پیش برود لذا اگر آنها کنار مسئولان نباشند کاری از پیش نخواهد رفت.
وی عنوان کرد: مسئله اقتصاد و معیشت مردم بسیار مهم است. وقتی خبردار شدم افراد لایقی در رأس کار آمده اند خوشحال شدم و اکنون انتظار داریم هرچه زودتر آثار و برکات این حضور را ببینیم.
انتظار مردم از مجلس مقابله با گرانی و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی است

وی در ادامه به دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت.
 آیت‌الله حسینی بوشهری در این دیدار ، با اشاره به انتظارات بالا از مجلس یازدهم اظهار داشت: مجلس یازدهم همان گونه که رهبر انقلاب فرمودند به‌عنوان یک مجلس انقلابی است و به همین علت انتظارات و توقع از این مجلس بسیار زیاد است.
وی با بیان این که مجلس یازدهم باید الگویی برای مجلس تراز انقلابی باشد، تاکید کرد:  قانون‌گذاری و تأیید نهایی قراردادها و معاهده‌های بین‌المللی دو مأموریت مهم مجلس شورای اسلامی است که باید نمایندگان به‌خوبی این دو مأموریت را انجام دهند.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم توجه به گرانی‌های اخیر و کاهش ارزش پول ملی را خواستار شد و گفت: مبارزه با گرانی افسارگسیخته، کاهش ارزش پولی ملی دو مشکل کنونی کشور در زمینه اقتصادی است که در این میان نگاه‌ها به مجلس شورای اسلامی است که با وضع قوانین از این گردنه‌ها عبور کنیم.
وی ادامه داد: در کنار این موضوعات توجه به مسئله جمعیت و کاهش موالید نیز باید موردتوجه قرار گیرد چرا که در آینده این نظام نیازمند نیروی جوان و متخصص است.
وی به موضوع مهم جمعیت و پیری کشور اشاره کرد و بیان داشت: جمعیت کشور رو به پیری می‌رود هرچند که در دهه‌های گذشته شعارهایی که در خصوص فرزند کمتر زندگی بهتر در زمان‌های بیان شد از یک مقطعی اشتباه بود اما به‌هرحال باید این مشکل را برطرف کرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری ادامه داد: مسئله جمعیت بسیار کلیدی است و انتظار ما از مجلس قوی و انقلابی رسیدگی به این مهم است در کنار این موضوعات بحث اشتغال عمومی یک نگرانی جدی است و در برخی مواقع دیده می‌شود خانواده‌ای یک یا دو بیکار دارند.
وی نقش مجلس را در همه امور مهم برشمرد و گفت:  وظیفه مجلس شورای اسلامی دادن رأی اعتماد به وزرا و نظارت بر عملکرد آن‌ها است که نشان می‌دهد به چه اندازه از جایگاه بالایی برخوردار است.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم فضای مجازی را موردتوجه قرارداد و گفت: یکی از مسائل مهم بحث مدیریت فضای مجازی است که تبدیل به یک دغدغه‌ای جدی است چرا که در این فضا ولنگاری‌های زیادی وجود دارد و ما نتوانستیم در این زمینه استقلال داشته باشیم.
وی با بیان این که  نظر جامعه مدرسین، مراجع و علما این نیست که جلوی فضای مجازی گرفته شود، تصریح کرد: باید نوع مدیریت و شکل کار باید به‌گونه‌ای باشد که متناسب با جامعه اسلامی باشد به‌طوری‌که ضمن بهره‌مندی از فضای مجازی از خطرات و آسیب‌های آن جلوگیری کرد.
عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت:  تاکید کرد: نمایندگان باید به امر قانون‌گذاری، ریل‌گذاری امور و موضوعات کلیدی بپردازند و در این میان نباید مسائل جزئی به‌عنوان اصل قرار بگیرد.
وی ادامه داد: نیاز به یک تحول اساسی و انقلاب اداری داریم که تاکنون رخ نداده و باید موردتوجه قرار بگیرد.

مهم‌ترین کار شما برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است

آیت‌الله نوری همدانی  در دیدار قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که در دفتر معظم له در قم برگزار شد اظهار داشت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی شود از این رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم است به خصوص که طبق فرمایش امام(ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: امام(ره) در 10 بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد لذا همه شما درباره صحنه های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آن را انجام دهید.

وی افزود: امام علی(ع) در خطبه ای فرمودند شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.

این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) را یک نمونه برای استفاده دانست و افزود: امام(ع) می فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه ای را از دهان مورچه ای نمی گیرم لذا برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

وی در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از سوی مردم برای شما است، یادآور شد: شما باید خود را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجایی که عزت از آن خدا، پیغمبر(ص) و مومنان است شما باید آن را در برابر دشمنان حفظ کنید.

آیت الله نوری همدانی در ادامه تأکید کرد: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید.

این مرجع تقلید ادامه داد: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر علیه ما بیکار نیستند از این رو لحظه ای نباید بی تفاوت بود.
وی همچنین با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، گفت: نامه 53 نهج البلاغه در سازمان ملل به عنوان یک منشور کامل است لذا جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی(ع) به مالک می فرمود: مالک! دل خود را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.

آیت الله نوری همدانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچگاه سختگیری برای آنها وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در برابر دشمن است از این رو باید به آنها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه های جنگ حاضر شدند.

جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای فشرده خود در قم با حضرت آیت الله  سبحانی دیدار و گفت و گو کرد.
وی  در دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه امر فرزندآوری در مملکت خیلی مهم بوده و آمار آن بسیار پایین است، گفت: با این وضع ممکن است در ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت ۷۵ ساله شود در حالی که مملکت باید جوان باشد تا در میدان کار و تولید حاضر شوند و این موضوع صرفا با قانون درست نمی شود.
این مرجع تقلید با بیان این که  جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است در ادامه به برخی تنش ها در منطقه بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تاکید کرد.
آیت الله سبحانی در پایان با انتقاد از تعطیلی منابر به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کرد : منبرها میان مردم تحول ایجاد می کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن  تدبیر شود. 
رفع مشکلات معیشت مردم مهم‌ترین موضوع است


آیت الله سیدمحمد سعیدی نیز در دیدار محمدباقر قالیباف که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، با بیان اینکه محبت اهل بیت سکوی پرش به سمت خدا است و ما با محبت اهل بیت به خدا تقرب می جوییم، اظهار کرد: معرفت اهل بیت(ع) درجات بالایی دارد که شاید از دسترس ما خارج باشد ولی محبت اهل بیت(ع) چیزی است که قابل انکار نیست و در محبت خود به اهل بیت(ع) شکی نداریم.

وی با بیان اینکه محبت اهل بیت(ع) و برائت از دشمنان اهل بیت(ع) در کنار هم هستند و جدا شدنی نیستند، افزود: محبت و برائت در هر زمان مصادیقی دارد و همانطور که وحدت مسلمانان باعث تقرب به خدا می‌شود برائت همه مسلمین از دشمنان اسلام نیز رضای خدا را به دنبال خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه حب و برائت قلبی به تنهایی کافی نیست، افزود: همانطور که باید محبت خود به اهل بیت(ع) را ابراز کنیم باید برائت از دشمن را هم ابراز کنیم و در مقابل دشمن وحدت داشته باشیم.

وی وحدت و همدلی سران دولت، مجلس و قوه قضائیه را نعمت بزرگ خداوند در این دوره دانست و افزود: دشمن از اینکه سران قوا با هم همفکر و متحد هستند ناراحت است و ما باید از این نعمت الهی به خوبی بهره ببریم.

آیت الله سعیدی با اشاره به لزوم مدیریت هماهنگ امور کشور در شرایط کنونی، گفت: امروز همانطور که رهبر معظم انقلاب هم تأکید دارند رفع مشکلات معیشت مردم از مهمترین مسائل است و باید از هماهنگی قوای سه گانه برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم استفاده کرد.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات فرهنگی کشور اظهار کرد: در این زمینه شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور برنامه های خوبی را دنبال می کند که نیازمند حمایت و پشتیبانی و اختصاص امکانات بیشتری است و مجلس می تواند با تخصیص بودجه این شورا را تقویت کند.


اقتصاد و فرهنگ دو اولویت اصلی مجلس شورای اسلامی استرئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قبل از بحث کرونا و مشکلاتی که در این ارتباطات وجود داشت در هر سمتی بودم هر ۶ ماه یک‌بار خدمت مراجع عظام تقلید و علما که گنجینه گران‌بهای برای نظام هستند، می‌رسیدم و از بیانات ایشان بهره‌مند می‌شدم.

وی به دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و علما در خصوص اشتغال و جمعیت اشاره کرد و ارتباط تنگاتنگ و مداوم با جامعه مدرسین را مهم برشمرد و گفت: در بسیاری از موضوعات یک فهم مشترکی بین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس شورای اسلامی به وجود  آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دغدغه‌های دلسوزان نظام در زمینه فضای مجازی اشاره کرد و گفت:  در زمینه فضای مجازی اقدامات خوبی انجام داده و در طرح صیانت بر اساس اصل ۸۵ پیگیر کار است این که برخی از افراد طرح مجلس را به معنای بستن فضای مجازی عنوان کردند در واقع به مجلس ظلم کردند.

وی بیان داشت: بسیاری از جوانان در عرصه فضای مجازی فعالیت می‌کنند و باید این فعالیت‌ها با حمایت قانونی همراه باشد که در قانون صیانت به آن اشاره شده است.

قالیباف افزود: جرم‌انگاری در فضای مجازی نیازمند قانون است، در واقع فضای مجازی در کشورمان قانون ندارد و در چند ماه آینده این قانون با طی‌کردن مراحل به تصویب خواهد رسید.

وی بیان داشت: در مجلس اولویت اصلی ما اقتصاد و فرهنگ است و در حوزه نظارت و قانون‌گذاری بر این دو مهم توجه ویژه‌ای داریم به‌طوری‌که هم اکنون هم نظارت میدانی و هم نظارت ستادی داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به هماهنگی قوای سه‌گانه اشاره و گفت: امروز اجماع جهت‌گیری‌های کشور بر اساس ارزش‌های انقلاب و نظام بوده و مهم‌ترین امتیازی که در این مقطع انقلاب وجود دارد این است که این اجماع در سه قوه صورت‌گرفته هرچند که در روش‌ها اختلافاتی وجود داشته باشد.

وی در پایان توجه مجلس به پژوهش را موردتوجه قرارداد و افزود: ما در مجلس به پژوهش‌ها خصوصاً پژوهش‌های عمیق توجه ویژه‌ای داریم.
محمد باقر قالیباف علاوه بر این با آیات عظام مکارم شیرازی، جوادی آملی و صافی گلپایگانی نیز دیدار و از رهنمودهای ایشان بهره مند شد.


گفتنی است وی در خلال دیدارهای خمد به زیارت مضجع شریف حضرت معصومه سلام‌الله علیها مشرف شد.

انتهای پیام/110


http://qomefarda.ir/29259
اخبار مرتبط

نظرات شما