در گفتگو با کارشناسان مذهبی به مناسبت هفته وحدت مطرح شد؛

شکست توطئه ها و نقشه های دشمنان اسلام و امت اسلامی با وحدت و برادری

وحدت بین امت های اسلامی یکی از مهمترین و اساسی ترین مسائل می باشد که دشمنان هم همیشه در تلاش بوده اند تا این وحدت در بین کشورهای اسلامی را از بین ببرند، به همین دلیل باید تلاش کنیم تا وحدت را هر روز در جوامع اسلامی قوی تر کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، دستور خدای متعال چنین است که بر حبل الهی چنگ زنید و آن چیزی نیست مگر قرآن و عترت که هر دو یادگار ماندگار نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) می باشد که در هفته وحدت این تمسک به حبل الهی در سایه اتحاد امت اسلام ، معنا و مفهومی دیگر پیدا می کند.
در ایام هفته وحدت درباره الزامات و بایسته های تحکیم وحدت اسلامی و مقابله با ترفندها و توطئه های تفرقه افکنانه دشمنان اسلام با چند تن ازعلما و  اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفتگو کرده ایم که مشروح آن در ادامه می آید.

شناخت و خنثی سازی اهداف دشمنان با وحدت امت های اسلامی محقق می شود
وحدت بین جوامع اسلامی امروز یکی از نیازهای مهم امت های اسلامی برای شکست توطئه ها و نقشه های شوم دشمنان است . از همین رو حجت الاسلام و المسلمین حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن تبریک میلاد نبی اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله و علیه و آله و امام جعفر صادق(ع) با اشاره به اینکه جریان جهان بینی توحید در کلان جامعه بستگی به تحولات اساسی در عرصه های اصلی زندگی دارد، اظهار داشت: مناسبت‌هایی که درباره پیامبر اکرم وجود دارد مانند میلاد، بعثت، هجرت و... فرصت مناسبی است تا سبک زندگی فردی و اجتماعی خود را با آن اسوه‌ی جاوید، مورد سنجش قرار دهیم و اصلاح رفتارمان را در عمل مورد توجه بیشتری قرار دهیم.
وی ادامه داد: چرا که امروز بشر بیش از هر زمان دیگری نیازمند به الگوهای زندگی موفق و متعالی دارد که در رأس آن «جریان جهان‌بینی توحیدی در کلان جامعه» می‌باشد و البته تحقق این مهم بستگی به تحولات اساسی در همه عرصه‌های اصلی زندگی که پایبندی به آموزه‌های اسلامی و امور انسانی در رأس آنهاست، دارد.
این استاد حوزه خاطرنشان کرد: شناخت و بهره‌گیری از منابع دینی و وقایع تاریخ اسلام بهترین روش و سیره برای رسیدن به یک جامعه مناسب و مطلوبی است که «فضای معنویت و اخلاق و اخوت» در آن حاکم و پر رنگ باشد،  اما مهم آن است که تمسک به سنت نبوی و سیره اهلبیت، تمسک باورمند و عملی است تا انگیزه‌ها، تصمیم‌ها و رفتارها منطبق با یک الگوی جامع باشد، از این‌رو در تلاش برای تحقق جامعه مطلوب اسلامی باید از آسیب‌های مانند «شعارزدگی، سطحی‌نگری، جزئی‌نگری و برداشت‌های متحجرانه» به شدت پرهیز نمود که در غیر اینصورت پایه‌های فرهنگی و معنوی ؛ هر چند بنام اسلام باشد؛ سست‌ متزلزل و مقطعی خواهد شد.
رسالت حوزه علمیه قم در ایجاد گفتمان وحدت امت اسلامی در زمان کنونی
وی ادامه داد: حوزه علمیه قم مرکزی شناخته شده و تأثیرگذار در تقریب مذاهب و تحقق وحدت امت اسلام می‌باشد، این ظرفیت عظیم علاوه بر درک عمیق نسبت به وحدت اسلامی و شناخت از محاسبات دشمنان اسلام در ستیز هدفمندشان، ضرورت دارد تا با ارتباط با متفکرین جهان اسلام و ارائه فکر و اندیشه‌های نو در این راهبرد حیاتی، نقش و رسالت بی‌بدیل خود را ایفا نماید. ملت‌های اسلامی با وحدت بر مشترکات در برابر دشمن ایستادگی کنند 
همچنین آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اهمیت وحدت مسلمانان افزود: هفته وحدت دارای پشتوانه قرآنی است و این هفته ذیل آیه وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا است، کسی نگوید من اهل این کشور و آن کشور و پیرو این مذهب و آن مذهبم بلکه همه به وحدت و تمسک به ریسمان الهی دعوت‌شده‌ایم، قرآن و کعبه و رسول خدا از مشترکات امت اسلامی است و می‌توانیم روی این مشترکات در برابر دشمن سرمایه‌گذاری کنیم.
وی با اشاره به اهداف شوم دشمن برای اختلاف‌افکنی میان مسلمانان گفت: دشمن قصد دارد ملت‌های اسلامی را به جان هم بیندازد تا جمعیت جامعه اسلامی کمتر شود و  راحت‌تر زندگی کند.
عضو خبرگان رهبری بیان کرد: اتفاقاتی که هم‌زمان با میلاد رسول گرامی اسلام افتاد نشانه این است که بت‌پرستی و شرک باید از جامعه رخت ببندد و توحید و عدالت جایگزین آن شود و کسی به دنیا آمده که دارای همه ارزش‌های الهی است.

جوامع اسلامی نیازمند بسیج عمومی برای تعمیق برادری هستند
همان طور که گفته شد جوامع اسلامی برای در امان ماندن از توطئه ها و نقشه های شومی که دشمنان اسلام برای آن ها روز به روز در حال طراحی هستند ایجاد وحدت و برادری بین آنهاست. از همین رو  آیت الله عباس کعبی در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن اشاره به اینکه وحدت پایه و مبنای ساخت و بازسازی امت اسلامی است، اظهار داشت: وحدت راهبرد پایه ای ساخت جامعه در قبال ایمان ، تقوا ، پیشرفت ، عدالت و حرکت به سمت الگوی امت نمونه اسلامی می باشد.
وی ادامه داد: تحقق اهداف اسلام و عزت مسلمانان و تلاش برای شکل دهی تمدن نوین اسلامی در سایه تعمیق وحدت و برادری اسلامی محقق می شود.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه متأسفانه امروز امت اسلامی وضع خوبی ندارد، گفت: عوامل، نقشه ها و برنامه های دشمن ، اهداف آن‌ها در جهت تضعیف امت اسلامی از طریق فتنه گری و جنگ های درونی جوامع اسلامی است.
وی خاطر نشان شد: امروز ما برای اینکه بتوانیم از هفته وحدت عبرت بگیریم باید در عوامل وحدت آفرین تلاش کنیم و بیماری های اخلاقی ، اجتماعی ، فکری ، روحی و روانی جامعه اسلامی با هدایت و روشنگری متفکران و رهبران جوامع اسلامی اصلاح شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خاتمه تأکید کرد: جوامع اسلامی  و امت اسلامی به یک بسیج عمومی فراگیر برای تعمیق برادری اسلامی نیاز دارد.

دشمنان با اختلاف در جوامع اسلامی به دنبال اهداف خود هستند
این در حالی است که حجت الاسلام و المسلمین مسعودی خمینی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به تلاش دشمن برای تفرقه اندازی بین مسلمانان، اظهار داشت: دشمن از قدیم‌الایام تا به امروز بر این موضوع واقف است که  اگر بخواهد در جامعه یا فرقه ای رخنه و نفوذ کند باید در بین آنها اختلاف بیفکند تا حکومت کند،  این مسئله ای است که از سال های دور دشمنان به آن اشاره کرده اند و در حال عملیاتی کردن آن هستند.
وی اضافه کرد: دشمنان در جوامع اسلامی اختلاف، فقر و نابودی را حاکم می کنند و خودشان از این طریق ذخایر مادی و اجتماعی خود را تأمین می کنند پس ما باید کاملا هوشیار باشیم و اختلافات درونی خود را رها و اتحاد را سرلوحه قرار دهیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اصل وحدت از ابتدای خلقت تاکنون، افزود: ما هرچه داریم از وحدت داریم و اگر وضع انقلاب را مطالعه کنیم خواهیم فهمید که حضرت امام خمینی(ره) به خاطر دعوت به وحدت آن جریان انقلابی را به وجود آورد.
وی بیان داشت: وجود اختلافات فکری و عقلی در جامعه ، موضوعی شخصی تلقی می شود در حالی که  باید در بین افراد یک وحدت جامع وجود داشته باشد.
تولیت سابق آستان مقدس فاطمه معصومه(س) با اشاره به اینکه هر فردی باید نظرات و خصوصیات خود را داشته و در مقابل به نظرات دیگران ارزش و احترام بگذارد، ابراز داشت: انقلاب اسلامی به این دلیل پیشرفت کرد که حضرت امام خمینی(ره) توانست یک جریان جهانی را به وجود بیاورد و از تمام اقوام و سلیقه‌ها دعوت کرد که همه یک‌صدا شوند.
وی خاطرنشان کرد: وحدت باید واقعی باشد و در آن افراد نباید یکدیگر را تخریب کنند و همه باید یک‌صدا بگوییم ما یک الله، یک اسلام و یک پیغمبر داریم.

شیعیان با حفظ اعتقادات با سایر مذاهب با عطوفت برخورد کنند
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین رضا الهی‌منش، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران با تأکید بر اینکه امت پیامبر(ص) باید نسبت به یکدیگر عطوفت داشته باشند، افزود: اگر پیامبر(ص) به‌عنوان اسوه حسنه محسوب می‌شود، باید این اسوه بودن را در زندگی خود نشان دهیم.
وی با اشاره به اینکه شیعه و سنی هر کدام اعتقادات خود را دارند، اما باید ارزش‌های یکدیگر را تکریم کنند، گفت: مسلمانان باید چتر وجودشان را به قدری توسعه دهند که همه انسان‌ها زیر بال عطوفت و رحمت آن‌ها قرار بگیرند.انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/29298
اخبار مرتبط

نظرات شما