فضای مجازی بسترساز شکل گیری معضلات اجتماعی

با پیشرفت تکنولوژی در دنیا مشکلات و انحرافات جدیدی هم در اخلاق و فرهنگ به وجود می آید که امروزه بستر به وجود آمدن برخی از این معضلات اجتماعی در جامعه فضای مجازی می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،انسان ها همیشه به دنبال پیشرفت و ارتقاء در مراحل مختلف زندگی خود بوده اند از همین رو این پیشرفت ها و گام هایی که به جلو برمی داریم موجب می شود که راه حل هایی به ذهن افراد برای راحتی و پیشرفت بهتر در کارها به ذهن افراد برسد.
همین مسائل موجب شده است که امروز جوامع و ملت ها از سنتی بودن در کارها به سمت مدرن شدن سوق پیدا کنند و هر روز تغییرات جدید در دنیا رخ می دهد که این تغییرات می تواند از نگاه تکنولوژی، پزشکی ، صنعت و... باشد.
پیشرفت در تکنولوژی یکی از مسائل مهم در دنیا بوده است که هر روز آپدیت تر می شود و تغییرات بیشتری و بالاتری را ثبت می کنند که این پیشرفت ها می تواند به سود و یا ضرر بشر باشد و یا می تواند موجب ایجاد مشکلات و آسیب های اجتماعی و اخلاقی در جامعه شود.
مشکلات و انحرافات در اخلاق و فرهنگ نمایان می شود
این در حالی است که بیشتر مشکلات و انحرافات در افراد از اخلاق و فرهنگ خود را نمایان می کند،  انحرافات اجتماعی که در افراد رخ می دهد به دلیل این است که خود را در انزوای اجتماعی قرار می دهند که این مسئله باعث تخریب خود فرد می شود به عنوان مثال افرادی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا می کنند برای رهایی از فشارهای اجتماعی و عصبی دست به این امر می زنند.
این در حالی است که انحرافات اجتماعی مسئله ای است که به تدریج دیگران را نیز درگیر خود می کند،  مسائل و معضلات اجتماعی مقیاس و معیار درجه‌بندی خاصی ندارند که بتوان گفت مسئله‌ای از دیگری خاص‌تر است، بلکه با توجه به درهم‌تنیده بودن مسائل اجتماعی باید گفت غفلت از مسائل کوچک به دلیل پایین بودن رخداد یا ابعاد آن، سرانجام آن را به جایی می‌رساند که برای رفع آن باید بودجه و انرژی گزافی صرف شود.
از طرفی هم پیشرفت تکنولوژی و درگیری افراد در فضای مجازی سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر شده است به طوری که هر یک از افراد خانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا درگیر بودن با رایانه و اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای، کمتر وقت می‌کنند با یکدیگر صحبت کنند و این مسئله باعث سرد شدن روابط زوجین و  والدین و فرزندان شده به گونه‌ای که آنان کمتر حوصله یکدیگر را دارند.
تضعیف روابط عاطفی بین اعضای خانواده با فضای مجازی
از همین رو اینترنت و شبکه ای اجتماعی وایبر، واتس آپ، تلگرام و... باعث تغییر روابط بین اعضای خانواده ها شده است که همین امر موجب تضعیف پیوند عاطفی بین آن‌ها می شود اگر در خانواده گفتگو وجود نداشته باشد هر عامل خارجی می تواند بر روی آن‌ها تأثیرگذار باشد و باعث تضعیف بنیان خانواده و سرکش شدن فرزندان شود.
در گفتگوهایی که در بین افراد خانواده صورت می گیرد خواسته ها و نگرانی هایشان را به‌صورت صادقانه با یکدیگر در میان می گذارند و مشکلات یکدیگر را حل می کنند از همین رو هر چقدر ارتباط چهره به چهره در خانواده ها بیشتر شود جو عاطفی و مسائل اجتماعی و فرهنگی  بین والدین و فرزندان بیشتر می شود.
در نتیجه برای مستحکم تر کردن روابط بین اعضای خانواده باید ساعات مشخصی را در خانه و یا بیرون از خانه از طرف والدین برای گفتگو با فرزندان اختصاص داده شود و همچنین در دسترس بودن اینترنت و شبکه های اجتماعی برای فرزندان و خود والدین به نوعی محدود و اندک شود تا از این طریق به کانون گرم خانواده ضربه ای وارد نشود.
باید فضای مجازی و رسانه های را خوب مدیریت کنیم
معصومه ظهیری  مدیرکل سابق امور زنان و خانواده استانداری قم در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکلات فضای مجازی افزود: اگر فضای مجازی و رسانه های ارتباط جمعی را خوب مدیریت کنیم و ما آنها را در اختیار بگیریم نه آن‌ها ما را در اختیار بگیرند حضور ما در این عرصه مفید و مؤثر خواهد بود و آسیبی به ما نمی رسد که این همان فرصت برای ما می باشد مانند موجی که ما بر او سوار می شویم نه موجی که ما را ببرد.
وی با اشاره به اینکه عدم مدیریت فضای مجازی عمر، سرمایه، عاطفه، ارتباط، هم‌نشینی و... را تحت شعاع قرار می دهد، گفت: یکی از راه حل های دوری از فضای مجازی این است که در هنگام ورود به خانه سبدی به عنوان سبد دریافت گوشی و تبلت قرار دهیم تا در محیط خانه از فضای مجازی دور باشیم.
همچنین آیت الله سید رحیم توکل در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به بالا رفتن آمار طلاق از نتایج فضای مجازی است، اظهار داشت: دشمنان این نظام و اسلام در جنگ های نظامی، اقتصادی و تحریم ها موفق نبودند و به نتیجه ای نرسیدند.
وی ادامه داد: دشمن وقتی در این جنگ ها نتوانست به اهداف خود برسد جنگ فرهنگی را به میدان آورد تا از این طریق به اهداف خود برسد.
آیت الله توکل بااشاره به اینکه باید با برخی موارد که به جامعه آسیب می رساند مانند ماهواره برخورد شود، ابراز داشت: دولت باید در این مسئله وارد شود و اقداماتی را انجام دهد در غیر این صورت با مشکلات بزرگی روبرو خواهیم شد.
در هر حال یکی از مشکلات مهم جامعه امروز ما فضای مجازی است که باعث به وجود آمدن معضلات فرهنگی اجتماعی شده است که روز به روز قدرتمند تر می شودو برای رفع آن نیازمند صرف هزینه و زمان بسیاری می باشد که باید از الان برای آن فکری کنیم.

گزارش از حسین حیدری
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/3006
اخبار مرتبط

نظرات شما