بازتاب «حضور باشکوه» در رسانه های جهان؛

حتی رسانه های صهیونیستی هم چاره ای جُز اعتراف نداشتند

حضور میلیونی مردم سرافراز و همیشه در صحنه ایران در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن ماه امسال چنان بود که حتی رسانه های رژیم صهیونیستی نتوانستند حیرت خود را از این شکوه ایرانی کتمان کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ماه 1397 و البته سخنان رئیس جمهور در مراسم میدان آزادی تهران، بازتاب بسیار گسترده‌ ای در مطبوعات و رسانه ‌های جهان داشت و البته همچنان نیز سرخط برخی از رسانه هاست.
در این میان آن چه بیش از هر چیز جلب توجه می کند؛ بیان و اعتراف برخی رسانه های رژیم صهیونیستی به این حماسه حضور است؛ تا آن جا که رسانه صهیونیستی «جوییش پرس» در گزارشی نوشت:
شمار زیادی از مردم ایران برای برگزاری جشن چهلمین سالگرد انقلاب خود به خیابان ‌ها آمدند.
این رسانه صهیونیستی همچنین یادآور شد: بارش برف، باران و سرمای زمستان هم نتوانست مانع حضور مردم ایران در جشن چهل سالگی انقلاب شود.
همچنین «جروزالم پست» به عنوان یکی از روزنامه های انگلیسی زبان در اسرائیل چنین نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز دوشنبه اعلام کرد ایران قصد دارد برنامه خود برای توسعه نیروی نظامی و برنامه‌ های موشکی بالستیک را، به‌ رغم فشارهای روزافزون از سوی کشورهای متخاصم برای جلوگیری از فعالیت دفاعی ایران، پیش ببرد.
این رسانه در عین حال به این جمله مهم آقای روحانی نیز که «برای توسعه برنامه موشکی خود از هیچ‌کس اجازه نخواهیم گرفت» توجه داده است.
و اما مراسم دیروز به طور مستقیم و زنده در برخی رسانه ها بازتاب داشت که از آن جمله می توان به الجزیره، آسوشیتدپرس، رویترز و المیادین اشاره کرد.
خبرگزاری رویترز به عنوان یکی از مهم ترین رسانه های جهان با انتشار بخش ‌هایی از سخنرانی حسن روحانی در سالگرد پیروزی انقلاب گزارش داد: صدها هزار ایرانی با شعار «مرگ بر آمریکا» گذشت چهل سال از سقوط شاه را گرامی داشتند.
رویترز با اشاره به اینکه ارتش ایران در ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ (۲۲ بهمن ماه 1357) اعلام بی‌طرفی و آیت‌ الله خمینی نیز اعلام پیروزی کرد، بیان داشت: جمعیت زیادی از مردم ایران پرچم کشورشان را در دست داشتند و شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.
این خبرگزاری در ادامه گزارش خود بخش‌ هایی از سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان را در مراسم جشن سالگرد انقلاب منتشر کرد که در آن به تداوم فعالیت ایران برای توسعه برنامه موشکی اشاره شده است.
رویترز همچنین به این نکته هم اشاره کرده است که این تجمع بزرگ ایرانی ‌ها در حالی شکل گرفت که آن ها با افزایش قیمت ‌ها و تورم مواجه هستند.
و اما خبرگزاری فرانسه نیز از دیگر رسانه هایی بود که این تیتر را برای گزارش خود از مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی انتخاب کرد: ایران ۴۰ سالگی را نماد پختگی انقلاب اسلامی می‌داند.
این خبرگزاری در ادامه نوشت: هزاران ایرانی روز دوشنبه در مرکز تهران به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گرد هم آمدند؛ انقلابی که به هزاران سال پادشاهی پایان داد و هنوز در منطقه بازتاب دارد. خیابان‌ های اطراف میدان آزادی به دلیل حضور شرکت کنندگان در این راهپیمایی که هر ساله همزمان با روز سقوط شاهنشاهی و پیروزی آیت ‌الله خمینی برگزار می‌شود، بسته شده بود و خودروها امکان تردد نداشتند.
به گزارش این خبرگزاری، راهپیمایی امسال در حالی برگزار شد که روابط ایران و آمریکا در بدترین شرایط خود به دلیل خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ‌ای با ایران قرار دارد و جمهوری اسلامی به دلیل تحریم ‌های آمریکا با چالش‌های اقتصادی مواجه است.
یورو نیوز رسانه دیگری بود که سخنان رئیس جمهور ایران را منتشر کرد. در خبر یورو نیوز بر اظهارات روحانی مبنی بر ادامه آزمایش‌های موشکی ایران تاکید شده ‌است.
رادیو اروپای آزاد نیز در خبری به مشارکت ایرانیان در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: در پایتخت ایران، مردم به سمت میدان آزادی حرکت کردند؛ جایی که حسن روحانی رئیس ‌جمهوری ایران سخنرانی کرد. همچنین در مسیر راهپیمایی نیز آهنگ های انقلابی و ملی از بلندگوها شنیده می شود.
شهروندان ایران هر ساله در تاریخ یازدهم فوریه برای اعلام حمایت از نظام و تاکید بر دشمنی با آمریکا و اسرائیل به خیابان ‌های این کشور می‌‌آیند.
و اما الجزیره هم به عنوان یکی از پُرمخاطب ترین رسانه های دنیا در خبر خود نوشت: میلیون‌ها نفر در سراسر ایران در روز دوشنبه برای بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب ۱۹۷۹ به خیابان ‌ها آمدند و این در حالی است که از زمان تحریم‌ها، فشارهای اقتصادی زیادی بر مردم اعمال شده‌ است.
مردم ایران هر ساله در روز  ۱۱ فوریه برای بزرگداشت انقلاب ‌اسلامی به خیابان‌ ها می‌ آیند تا حمایت مردمی را از انقلاب خود به نمایش بگذارند. آنان در این سالروز، سقوط رژیم پهلوی و تاسیس جمهوری اسلامی را جشن می ‌گیرند.
خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز رسانه دیگری بود که  با پوشش مراسم راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب، اعلام کرد که 11 فوریه به عنوان روز پیروزی انقلاب اسلامی، روزی است که نیروهای طرفدار انقلاب پیروز شدند و مردم همه ساله برای بزرگداشت این روز به خیابان‌ ها می‌آیند.
این شبکه با پوشش زنده مراسم جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، گزارش داد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان سخنانی که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت که ایران به گسترش توان نظامی و موشکی خود ادامه می‌دهد.
وی تاکید کرد که ایران برای این امر از هیچ‌ کس اجازه نخواهد گرفت.
آسوشیتدپرس هم از دیگر رسانه هایی بود که این مراسم باشکوه را به طور زنده پوشش داد و گفت: 11 فوریه سالگرد پیروزی نیروهای انقلابی ایران بر رژیم پادشاهی در این کشور است. مقاومت انقلابیون در نهایت به پیروزی انقلاب و سرنگونی محمدرضا پهلوی انجامید. در این روز راهپیمایان از ۱۲ نقطه در پایتخت ایران به سمت میدان آزادی حرکت کردند.
این خبرگزاری همچنین گزارش داد که خیابان انقلاب تهران، با بادکنک ‌های بزرگ تزئین شده است و بلندگوها، آهنگ‌های انقلابی و ملی پخش می ‌کنند.
شینهوآ هم خبرگزاری دیگری بود که خبری را به تظاهرات ۲۲ بهمن در ایران و انتشار سخنان ریاست‌جمهوری ایران اختصاص داد. در خبر این خبرگزاری بر حمایت روحانی از کشورهای منطقه‌ ای تاکید شده‌ است.
چنل نیوز آسیا هم در خبری به پوشش این راهپیمایی بزرگ در ایران پرداخت. در این خبر سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر حضور چشمگیر ایرانیان در این راهپیمایی مورد توجه قرار گرفته و این حضور را نشانه ای برای دشمنان  ایران دانسته شده که نشان می دهد آنان به اهداف خود دست نخواهند یافت.
همچنین شبکه دویچه وله نیز در یک پیام توئیتری یک ویدئو از وقایع سال ‌های پیش از انقلاب و چگونگی به پیروزی رسیدن تحرکات انقلابیون تحت رهبری امام خمینی در آن سال‌ها منتشر کرد و گزارش داد که مردم ایران پس از گذشت چهل سال از ۱۱ فوریه ۱۹۷۹، روز دوشنبه سالگرد این انقلاب را گرامی داشتند.
خبرنگار شبکه المیادین هم با میلیونی توصیف کردن راهپیمایی 22 بهمن گزارش داد: شهروندان ایرانی هر زمان که احساس کنند طرف های خارجی به دنبال آن هستند که کشورشان را به چالش بکشند، همه در کنار یکدیگر، در راهپیمایی ها برای دفاع از کشور شرکت می کنند. با وجود آنکه شاید مردم ایران دیدگاه های متفاوتی درباره سیاست های اقتصادی دولت داشته باشند، اما در این مناسبت های ملی، شاهد حضور گسترده مردم هستیم و مشارکت میلیون ها نفر در راهپیمایی با وجود نامساعد بودن شرایط جوی،‌ این مسئله را ثابت می کند.
در این بین، رسانه هایی هم بودند که با وجود نمایش عظیم ملت ایران، باز هم از روی حسادت یا کینه یا هر دلیل دیگر، سکوت پیشه کردند و اشاره ای به این حضور باعظمت نداشتند که از آن جمله می توان به العربیه وابسته به رژیم سعودی اشاره داشت.


انتهای پیام/120
گالری عکس
http://qomefarda.ir/3814
اخبار مرتبط

نظرات شما