استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با قم فردا:

تحقق تمدن نوین اسلامی هدف رهبر انقلاب است/الگو برداری از سبک زندگی غربی باعث نابودی تمدن نوین اسلامی می شود

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه الگو برداری از سبک زندگی غربی باعث نابودی تمدن نوین اسلامی می شود، گفت:تحقق تمدن نوین اسلامی هدف رهبر انقلاب است.

 حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضان نرگسی در گفتگو با خبرنگارقم فردا، با اشاره به بیانیه اخیر رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که در 200سال گذشته در کشور رخ داد مسئله توسعه خواهی می باشد به این معنی که بعد از جنگ های ایران و شوروی بحث پیشرفت از دغدغه های اصلی مردم ایران قرار گرفت.

وی بیان داشت: یکی از اتفاقات که در تاریخ معاصر ایران رخ داد بد معنا کردن توسعه برای ایرانیان بود، غرب یک ظاهر و یک باطن دارد ، افرادی که برای تحصیل و علم آموزی به غرب سفر می کردند ظاهر غرب را دیده و تصور می کردند برای توسعه در ایران هم باید از ظاهر غربی ها الگو برداری کرد تفکر غلطی که هنوز هم وجود دارد.

الگو برداری از سبک زندگی غربی باعث نابودی تمدن نوین اسلامی می شود
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: دو دید متفاوت در خصوص پیشرفت در جامعه وجود دارد یک دید نگاه به ظاهر زندگی و یک نگاه دیگر به باطن زندگی غربی ها است که به لحاظ کارهای صنعتی و علمی پیشرفت داشتند آن مسئله ای که رهبر معظم انقلاب در منشور اخیری که منتشر کردند و بر تمدن نوین اسلامی تأکید کردند نوع دوم است، تمدن نوین اسلامی با تقلید سبک زندگی غربی نه‌تنها به دست نمی آید بلکه موجب می شود چیزی به نام تمدن نوین اسلامی نداشته باشیم.

رمضان نرگسی خاطرنشان کرد: محمدرضا شاه همیشه از دروازه‌های تمدن جهانی صحبت می کرد این یعنی ایران از تمدن عقب بود و باید به تمدن برسد و تمدنی هم که مدنظر درد یک نگاه سطحی به غرب است همان‌طور که رضاشاه در سفر به ترکیه مسئله بی حجابی زنان را تلقی  توسعه و پیشرفت ترکیه می دانست در حالی که رهبر معظم انقلاب ایران و اسلام را  داری یک تمدن اصیل می داند که نیازی ندارد از دیگران تقلید کند.

تحقق تمدن نوین اسلامی هدف رهبر انقلاب است

وی بیان داشت: بنا بر بیانیه رهبر معظم انقلاب اگر می خواهیم تمدن نوین اسلامی داشته باشیم باید سبک زندگی ایرانی و اسلامی را در جامعه پیاده کنیم و یا سبک زندگی بومی خودمان را حفظ کنیم، برخی ها تجدد را به معنای غربی شدن تلقی می کنند، اما برخی ها تجدد را به این معنی می دانند که انسان از وقت و عمر خود به صورت صحیح استفاده کند.

کارشناس جامعه شناسی بیان داشت: ایرانیان همواره نکات مثبت دیگر تمدن ها را اخذ می کردند، یک زمان تمدن یونان منسوخ شده بود اما تمدن اسلامی قسمت های مهم فلسفه تمدن یونان را اخذ کرد، این یعنی ایرانی ها همواره به دنبال فضیلت هستند.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: الزاماً نگاه اسلام به غرب نگاه انفعالی نیست یعنی می توان دو دیدگاه را در برخورد با غرب مشاهده کرد یک نگاه انفعالی مانند رضاشاه که فقط ظاهر غرب را اخذ می کنند و یک نگاه دیگر نگاه گزینشی است آن هم نه از باب تقلیدی بلکه یک نگاه تصرفی دارند که رهبر معظم انقلاب این نگاه را مد نظر دارند.

رمضان نرگسی گفت: خواست رهبر در بیانیه ای که منتشر کردند این است که اگر می خواهیم تمدن جدید داشته باشیم این تمدن جدید جز با سبک زندگی بومی، ایرانی و اسلامی امکان ندارد.

 نگاه محمدرضا شاه به غرب یک نگاه سطحی بود

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: برخی ها برای زیر سؤال برن دستاوردهای انقلاب اسلامی اعلام می کنند اگر در این چهل سال محمدرضا شاه پهلوی هم بود این پیشرفت ها را به دست می آورد در پاسخ باید گفت این ادعای درستی نیست زیرا نگاه محمدرضا شاه به غرب یک نگاه سطحی بود یعنی پیشرفت را در سبک زندگی غربی ها می دید نه در بومی سازی تکنولوژی غربی ها، پس اگر حکومت پهلوی ادامه پیدا می کرد هرگز این پیشرفت های که در حال حاضر داریم را نداشتیم.

کارشناس علوم اجتماعی اظهار داشت: اشاره رهبر در بیانیه اخیر با اشاره به  سبک زندگی تأکید بر این مسئله دارند که  اگر می خواهیم توسعه پیدا کنیم و دارای تمدن باشیم در ابتدا باید نگاهمان به غرب عزتمندانه باشد و این نگاه عزتمندانه به دست نمی آید مگر اینکه سبک زندگی خودمان را رها نکنیم.

رمضان نرگسی تأکید کرد: بحث تمدن اسلامی در جای جای بیانیه رهبر معظم انقلاب وجود دارد در اینجا یک عنصر اساسی وجود دارد و آن این است که اگر سبک ایرانی و اسلامی خود را رها کنیم همه داشته‌هایمان را رها کرده‌ایم، اگر به بهانه رسیدن به تمدن غرب سبک ایرانی و اسلامی خودمان را رها کنم یعنی هویت خودمان را رها کرده‌ایم.


انتهای پیام/170
http://qomefarda.ir/4290
اخبار مرتبط

نظرات شما