کارشناس مسائل اقتصادی :

ادغام بانک ها می تواند هم فرصت هم تهدید باشد/ مهم، اصلاح دقیق نظام بانکی کشور است

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این که ادغام 5 بانک و موسسه اعتباری در بانک سپه می تواند هم تهدید و هم فرصت باشد، گفت: مهم ترین نکته در این باره، ضرورت اصلاح دقیق نظام بانکی کشور است که باید اجرایی شود.

علی محمد قاسمی نژاد در گفتگو با خبرنگار قم فردا، با بیان این که اگر این ادغام در راستای اصلاح نظام بانکی کشور باشد؛ می تواند فرصت هایی مانند افزایش نظارت، عدم گسستگی در تصمیمات پولی و بانکی و همچنین کاهش فساد را در پی داشته باشد گفت: البته در بحث ادغام بانک ها و موسسات مالی اعتباری با یکدیگر، همواره این نکته هم مدّ نظر کارشناسان است که نباید در این ادغام، بنگاه های با سرمایه منفی نادیده گرفته شده یا به فراموشی سپرده شوند.

باید پرسید مبنای دقیق ادغام بانک ها در یکدیگر چیست؟
وی ادامه داد: باید ببینیم مبنای شکل گیری بانک ها یا موسسات مالی که قصد ادغام آن ها وجود دارد چیست؛ به بیان دیگر برخی از همین بانک های اعلام شده ای که قرار است در بانک سپه ادغام شوند؛ به تازگی از موسسه اعتباری به یک بانک تبدیل شده اند و  دقیق تر آن که از این تبدیل، مدت زمان زیادی نمی گذرد؛ اما با این حال اکنون بحث بر سر ادغام آن ها در جریان است.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: این مصوبه البته در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه و همچنین شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده است و قاعدتا باید امیدوار بود که این بحث ها و بررسی ها در این دو شورا اتفاق افتاده باشد تا همه چیز حساب شده و از پیش تعیین شده به پیش برود.

نگرانی های عمومی ادغام بانک ها باید برطرف شود
وی با انتقاد از نوع اعلام این مصوبه گفت: بهتر این می بود که پیش از اعلام رسمی آن از سوی رئیس جمهور و در مجمع بانک مرکزی، همه نگرانی های احتمالی مانند نگرانی صاحبان سپرده ها و همچنین نگرانی کارمندان و دست اندرکاران این موسسات و بانک ها مورد توجه قرار می گرفت؛ اگرچه به نظر نمی رسد این ادغام سبب کاهش تعداد شعب فیزیکی بانک ها شود.

قاسمی نژاد تعداد شعب فعلی این 5 بانک و موسسه مالی اعتباری یعنی موسسه اعتباری کوثر، بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، بانک انصار و بانک حکمت ایرانیان را بیش از 2500 شعبه اعلام کرد و بیان داشت: البته با توجه به افزایش قیمت زمین و مِلک در کشور، به نظر می رسد که حتی فروش یا واگذاری برخی از این شعب هم به سادگی و آسانی به انجام نرسد و از این رو شاید این ادغام، تغییر آنچنانی در تعداد شعب ایجاد نکند و همه شعب به عنوان شعب جدید بانک سپه یا بانک سپه نوین به فعالیت ادامه دهند.

مهم، برنامه ریزی جامع برای اصلاح نظام بانکی کشور است
وی در پایان تأکید کرد: به هر حال تردیدی نیست که نظارت بر یک بانک راحت تر و آسان تر از نظارت بر چند بانک است؛ اما همان گونه که اشاره شد؛ باید توجه داشته باشیم که مهم ترین نکته، ضرورت برنامه ریزی دقیق برای اصلاح نظام بانکی کشور بویژه در شرایط جنگ اقتصادی است و نباید تنها با تکیه بر این مصوبات، از آن هدف مهم غافل شویم.

انتهای پیام/120
http://qomefarda.ir/4823
اخبار مرتبط

نظرات شما