ملت ایران و عراق به سمت شکل‌دهی امنیت پایدار منطقه ای می روند

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید براینکه قطعاً مناسبات بین ایران و عراق به دو کشور ختم نمی‌شود، گفت: تأثیرات پیرامونی عمیق‌تری را از این سفر شاهد خواهیم بود که روی کشورهای سوریه و لبنان و ترتیبات امنیتی در منطقه و ثبات‌سازی در آن اثرگذار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،ابوالفضل ظهرهوند،کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به کشور عراق با بیان اینکه این سفر یک نقطه شروعی از روابط راهبردی بین تهران و بغداد خواهد بود، اظهار داشت: این سفر پیام خیلی مهمی را به آمریکایی‌ها و دشمنان انقلاب دارد که دو ملت ایران و عراق مسیر راهبردی و همکاری‌های جدی را بیرون از اراده بیگانه در پیش دارند و آن بحث که پیرامون نفوذ منطقه‌ای ایران مطرح بود، امروز در صحنه میدانی به چشم می‌خورد.

وی افزود: امروز دو ملت با ایستادن روی مشترکات هویتی خود به سمت این می‌روند که روابط و امنیت پایدار منطقه‌ای را شکل داده و نقش مشترک منطقه‌ای ایفا کنند.

ظهرهوند با تأکید براینکه قطعاً مناسبات بین ایران و عراق به دو کشور ختم نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تأثیرات پیرامونی عمیق‌تری را از این سفر شاهد خواهیم بود که روی کشورهای سوریه و لبنان و ترتیبات امنیتی در منطقه و ثبات‌سازی در آن اثرگذار خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: این منطقه، منطقه‌ای نیست که تحت عنوان سایکس-پیکو و اراده انگلیس و غربی‌ها برای سرنوشتش نقشه بریزند و برنامه تنظیم کنند، بلکه ملت‌های منطقه بر سرنوشت خود حاکم می‌شوند و مترصد اعمال این حاکمیت هستند.

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون تغییر نگاه دولت از غرب به کشورهای پیرامونی ایران خاطرنشان کرد:‌ آقای روحانی هرچند دیر حرکت کرده ولی حرکت کرده است. ما پنج سال زمان را برای هیچ و برای اینکه مشکلات‌مان را با کمک غربی‌ها و برجام حل و فصل کنیم از دست دادیم؛ اما امروز حرکتی در راستای الزامات ژئوپولتیکی برداشته می‌شود.

ظهرهوند تأکید کرد: اگر قرار باشد این سفر در چارچوبی که انتظار می‌رود به سرانجام برسد باید دولت رویکرد خود را عوض کند. آنچه بین ایران و عراق اتفاق افتاده بیرون از اراده دولت‌ها بوده است و الزامات ژئوپولتیکی و تهدیدهای فرصت‌های مشترک بود که باعث ظهور و بروز این پتانسیل شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه باید شرایط به وجود آمده را محصول خون مدافعان حرم بدانیم،‌تصریح کرد: آقای روحانی مسئولیتی در قبال استفاده از این پتانسیل در راستای منافع ملی دو کشور و مصالح اسلام دارد و نیازمند تغییر رویکرد دولت است تا به سمت تفکر ولایی حرکت کنند و ببینند الزامات این پارادایم چیست.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/5097
کلیدواژه: ملت ایران عراق
اخبار مرتبط

نظرات شما