حمایت از تولید داخل لازمه‌ای تحقق خودکفایی ملی

ضرورت حمایت از تولید داخلی زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که کشورهای بیگانه به هر دلیلی از جمله سیاسی اقدام به تنگ کردن رابطه به خصوص در زمینه اقتصادی می‌کنند و در این زمان است که اگر کشور نتواند نیازهای خود را برطرف کند با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،این روزها در حالی به ایام پایانی سال نزدیک می‌شویم که بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی هستیم.
ضرورت حمایت از تولید داخلی زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که کشورهای بیگانه به هر دلیلی ازجمله سیاسی اقدام به تنگ کردن رابطه به‌خصوص درزمینهٔ اقتصادی می‌کنند و در این زمان است که اگر کشور نتواند نیازهای خود را برطرف کند با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر اگر کشور بتواند در زمینه‌های مختلف روی پای خود بایستد و تولیدات مختلفی داشته باشد می‌تواند کشورهای دیگر را نیز به خود نیازمند کند و همین امر موجب می‌شود این کشورها به‌راحتی نتوانند کشور را تحریم کنند.

در این میان شعاری که مقام معظم رهبری برای امسال در نظر گرفتند به‌واقع نشان‌دهنده شناخت ایشان از برنامه‌ریزی دشمنان در سال جاری بود که هدفشان واردکردن فشار به اقتصاد کشور و تولید داخل بود و به همین علت مقام معظم رهبری امسال را سال حمایت از تولید نام‌گذاری کردند.

درواقع کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که می‌خواهد به‌صورت مستقل و بدون وابستگی به کشورهای بیگانه روی پای خود بایستد چاره‌ای جزء این ندارد که بر روی داشته‌های خود متمرکز شود تا بتواند به پیشرفت‌های لازم برسد.

نمونه‌ای چنین نگاه و ایده را می‌توان در کشور چین مشاهده کرد، کشوری که برای قرار گرفتن در صدر اقتصاد جهان برنامه‌ریزی کرده و توانسته در دو دهه اخیر پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای را داشته باشد.

باید به این مهم هم اشاره‌کنیم که رهبر انقلاب در یک دهه اخیر بارها بر روی اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در زمینه‌های مختلف تأکید کردند و تنها راه پیشرفت و توسعه‌ای کشور را عمل به اقتصاد مقاومتی و اصول آن اعلام کردند.

در این میان نگاه دولتمردان و مسئولان به این سیاست‌ها همواره با اماواگر روبرو بوده است به‌طوری‌که در طی این سال‌ها آن طوری که لازم و ضروری بوده نتوانسته‌اند از تولیدات داخلی حمایت کنند.
علاوه بر این در زمان‌هایی هم که دولتی‌ها خواسته‌اند از تولیدات داخلی حمایت کنند نتوانسته‌اند مسیر درستی را انتخاب کنند.

نمونه این موضوع را می‌توان در صنعت خودروسازی کشور مشاهده کرد، درواقع حمایت‌های بدون برنامه‌ریزی و هدف دولت از این صنعت موجب شده نه‌تنها خودروهای باکیفیت تولید نشود بلکه با انحصارگرایی اجازه پیشرفت به این شرکت‌ها هم داده نمی‌شود که نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌های دولتی‌ها در این زمینه با ایرادهای جدی روبرو است.

درواقع باید گفت در سال جاری هرچند که شعار دقیق و حساب‌شده‌ای برای آن تعریف‌شده بود اما در مقام عمل مسئولان نتوانستند به‌خوبی عمل کنند و باید این کوتاهی را در سال آینده جبران کنند.انتهای پیام/110
http://qomefarda.ir/5157
اخبار مرتبط

نظرات شما