چگونه وام دانشجویی بگیریم؟ + جزئیات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

 اگر در دانشگاهی شهریه‌پرداز  باشید، حتما یکی از اولویت‌های شما مساله وام دانشجویی است که برای شهریه و دیگر نیاز‌های دوران تحصیل می‌توان روی آن‌ها حساب باز کرد. صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به دانشجویان خود سه نوع مختلف وام براساس زمان‌بندی بازپرداخت ارائه داده است.

چگونه وام دانشجویی بگیریم؟ + جزئیات

الف وام‌های کوتاه‌مدت: وام‌هایی است که به‌صورت کوتاه‌مدت و سه تا ۶ ماهه پرداخت شده و بدون بهره است و باید تا پایان هر ترم تحصیلی تسویه‌حساب شود، اما نکته قابل‌توجه این است که وام کوتاه‌مدت شهریه فاقد کارمزد است.

ب وام‌های میان‌مدت: این‌گونه تسهیلات به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای بازپرداخت نیاز به مهلت بیشتری دارند و از محل اعتبارات شعب صندوق رفاه و بیمه دانشجویان واحد‌ها طبق ضوابط و مقررات مربوط در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و در زمان تحصیل باید تسویه شود.

ج  وام‌های بلندمدت: این وام‌ها دو مدل هستند؛ ۱- منابع داخلی و ۲- منابع وزارت علوم، این نوع تسهیلات در اختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که حین تحصیل قادر به تامین و پرداخت شهریه و اقساط قرض‌الحسنه خود نیستند.

انواع قرض‌الحسنه:

کمک‌هزینه تحصیلی: بابت تامین بخشی از هزینه تحصیلی به مدت یک‌بار در طول تحصیل قابل پرداخت است.

کمک‌هزینه اجاره: بابت تامین بخشی از اجاره مسکن دانشجویان در طول مدت تحصیل پرداخت می‌شود. در طول سال یک‌بار و صرفا جهت مسکن به دانشجویان غیربومی تعلق می‌گیرد و بازپرداخت آن 12 ماهه است.

کمک‌هزینه ازدواج: این وام از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در زمان دانشجویی متاهل شده‌اند. این وام یک‌بار در طول تحصیل و جهت ازدواج اول پرداخت می‌شود. دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ عقدنامه فرصت دریافت وام ازدواج را دارند.

وام ضروری: وام ضروری صرفا جهت عمل جراحی، بستری در بیمارستان، هزینه داروی بیماری‌های خاص و زایمان است.

چگونه وام دانشجویی بگیریم؟ + جزئیات


چگونه وام دانشجویی بگیریم؟ + جزئیات

۷ شرط عمومی دانشجویان متقاضی وام شهریه (نمونه واحد تهران‌شمال)

۱- رعایت شئونات دانشجویی و عدم‌موارد انضباطی،
۲- نداشتن بدهی قبلی به صندوق رفاه دانشجویان،
۳- دانشجویان میهمان و انتقال موقت از واحد‌های دیگر نمی‌توانند از تسهیلات صندوق رفاه این واحد استفاده کنند.
۴- دانشجویان ترم اول و دانشجویانی که در ترم قبل یا بیش از یک ترم مشروط شده‌اند، نمی‌توانند از وام صندوق استفاده کنند.
۵- دانشجویان ترم آخر فقط می‌توانند از وام ۶ ماهه استفاده کنند.
۶- دانشجویان مقطع کارشناسی و دکتری ۵۰ درصد مبلغ شهریه و مقطع کارشناسی‌ارشد ۶۰ درصد مبلغ کل شهریه را وام دریافت می‌کنند.
۷- دانشجویان مقطع کارشناسی و دکتری تا هفت ترم و دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی‌ارشد تا سه ترم می‌توانند از وام صندوق استفاده کنند.

تا اینجا وضعیت پرداختی‌های دانشگاه از منابع داخلی و مختلف را برای دانشجویان در سال آینده تحصیلی گزارش کردیم، اما باید مراحل اخذ این وام‌ها را به‌خوبی بشناسیم و همچنین به طول مدت بازپرداخت آن نیز توجه کنیم.

مراحل دریافت وام از سه محل مالی برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی


چگونه وام دانشجویی بگیریم؟ + جزئیات
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/8527
اخبار مرتبط

نظرات شما