printlogo


رئیس سازمان‌ جهاد کشاورری قم
پیاز در قم تا ۱۰ روز دیگر ارزان می شود
کد خبر: 16035
رئیس سازمان‌ جهاد کشاورری قم با اشاره به افزایش ۳۷ درصدی قیمت پیاز در قم ابراز امیدواری کرد که مشکل گرانی پیاز در این استان طی ۱۰‌ روز آینده برطرف شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، عباس پور میدانی عصر دوشنبه در بیست و چهارمین جلسه کارگروه تنظیم بازار و کمیسیون امور تعزیرات قم در تالار امام جواد (ع) استانداری قم اظهار داشت: مشکل اصلی گران شدن این محصول صادرات آن است، و اگر بخواهد به همین روال باشد، خیلی نمی توانیم انتظار کاهش شدید قیمت را داشته باشیم.

وی بیان داشت: امیدواریم، طی ۱۰ روز آینده و با ورود پیاز جنوب به بازار، مقداری شاهد کاهش قیمت این کالا باشیم.

رئیس جهاد کشاورزی قم همچنین خاطرنشان کرد: قوانین صادرات و واردات تاثیر بسزایی در قیمت کالاها دارد، به همین علت باید این مقررات پایدار باشد.

پورمیدانی همچنین در خصوص افزایش ۱۸.۹ درصدی قیمت جوجه یک‌ روزه گوشتی در استان نیز گفت: مرغداران استان طبق پیش بینی هایی که در خصوص افزایش قیمت این کالا داشتند، جوجه ریزی های زیادی را انجام دادند.

این مسئول افزود: با هماهنگی که با اتحادیه مرغداران استان انجام دادیم مقرر شد، حواله جوجه به همان قیمت مصوب صادر شود، تا مرغداران که مجوز جوجه ریزی دارند، جوجه مورد نیاز خود را از کارخانه مادر بگیرند.

وی یادآور شد: این عملیات انجام شده ولی خیلی فراگیر نیست، اما اگر بتوانیم آن را برای همه پروانه ها توسعه دهیم موضوع قیمت مرغ می تواند مدیریت شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی قم گفت: به ازای تولید هر یک قطعه جوجه دو تقاضا در بازار وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی قم نیز در این جلسه اظهار داشت: استان نقشی در نوسان قیمت مرغ ندارد و قیمت این کالا به صورت منطقه ای تعیین می شود.

محمد مهدی رفیعی با اشاره به اینکه ماهیانه بین ۳۰ تا ۳۷ هزار تن مرغ در قم تولید می شود، این میزان را بیش از ۵۰ درصد مازاد مصرف این استان دانست و گفت: در حالی که در دی ماه سال گذشته تعداد جوجه ریزی ها در استان یک میلیون و ۲۲۰ هزار قطعه بود، امسال به یک میلیون و ۳۷۵ هزار قطعه افزایش پیدا کرد.

 

شرکت فرآورده های نفتی قم:  از مصرف گازمایع در حوزه حمل و نقل ممانعت شود

 سرپرست شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی قم نیز در این نشست با اشاره به مصرف ماهانه ۱۲۰۰ تن گاز مایع در این استان گفت: قالب این مصرف در بخش حمل و نقل صورت می گیرد و این مورد قبول ما نیست، و باید جلوی آن گرفته شود.

محمود طاهری اظهار داشت: اگر بخواهیم همواره بخش تامین گاز مایع را خطاب قرار دهیم، این اقدام منطقی و امکان پذیر نیست، تمام استان ها گرفتار این معضل هستند.

وی یادآور شد: تا قبل از مدیریت مصرف بنزین حساسیت زیادی در خصوص مصرف گاز مایع وجود نداشت و عرضه آن صورت می گرفت.

طاهری با اشاره به اینکه تا اواخر آبان ماه سال جاری و اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ۲۶ درصد بیشتر از سهمیه قم گاز مایع وارد این استان می شد، گفت: در سه ماهه پس از اجرای طرح فوق نیز چیزی افزون بر مصرف استان توزیع شده، اگر بخواهیم به مصرف کنندگان واقعی بپردازیم و مقررات را رعایت کنیم توزیع کنندگان و شرکت های تولید گاز مایع متضرر خواهند شد، چرا که مشتری ندارند.

وی گفت: استفاده گاز مایع در حوزه حمل و نقل در حال توسعه و گسترش است، و این اقدام به لحاظ ایمنی معضل هایی را به همراه دارد.

سرپرست شرکت پخش فرآورده های قم افزود: یکی از بحث هایی که باید آن را دنبال کنیم، توقف کیت گذاری ها است تا دامنه مصرف گاز مایع کوتاه تر شود.

طاهری همچنین با بیان اینکه طی سال های گذشته روند کاهش مصرف گاز مایع را در استان شاهد بودیم، اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا زمان سهمیه بندی بنزین محدودیتی برای خرید تاسیسات گاز مایع وجود نداشت، و مصرف کنندگان بیش از سهمیه خود دریافت می کردند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی قیمت بنزین آزاد شش برابر گاز مایع است، و این موضوع روند مصرف گاز مایع را افزایشی می کند.

طاهری در پایان بیان کرد: کار منطقی و درست این است که مصرف کنندگان واقعی که در تعهد ما هستند را تامین کنیم و شرایط را برای استفاده کنندگان غیر مجاز سخت تر نماییم.
انتهای پیام/
لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/16035