printlogo


افتضاح جدید ائتلاف سعودی در قلب یمن
کد خبر: 23609
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

در روز‌های اخیر مرز‌های مشترک میان بخش‌های «جبل مراد و رحبه» در جنوب غرب استان مارب صحنه درگیری‌های سنگین و شدید میان رزمندگان یمنی و عناصر ائتلاف سعودی بوده که همچنان ادامه دارد.

یک منبع میدانی که تحولات را در مرکز یمن از نزدیک دنبال می‌کند به چرایی درگیری‌ها در این محور اشاره کرد و گفت: در هفته‌های گذشته نیرو‌های یمنی در مناطق جنوبی استان مارب پیشروی قابل توجهی داشتند و همین مسئله باعث شد سعودی‌ها برای کنترل وضعیت وارد عمل شوند.

این منبع میدانی با بیان این که ائتلاف سعودی از پیروزی‌های رزمندگان یمنی احساس خطر کرد و عملیات گسترده را برای اشغال دوباره مناطق تازه آزاد شده انجام داد، افزود: عناصر مزدور سعودی از ۴ روز قبل ضد حملات را در محور جنوب غرب استان مارب آغاز کردند.

افتضاح جدید ائتلاف سعودی در قلب یمن/ محاصره ده‌ها مزدور سعودی توسط رزمندگان یمنی + تصاویر

براساس اطلاعاتی که این منبع میدانی در اختیار مشرق گذاشته است، نیرو‌های ائتلاف سعودی حملات را از بخش «جبل مراد» علیه مواضع رزمندگان یمنی در محور «القریضه» ترتیب دادند و پس از درگیری‌های سنگین وارد این منطقه شدند.

به گفته این منبع میدانی، ائتلاف با تصور این که منطقه «القریضه» به طور کامل اشغال شده، نیرو‌های بیشتری را به این بخش وارد کرد، اما رزمندگان یمنی در این محور کمین کرده بودند و در یک عملیات دقیق موفق شدند مزدوران سعودی را از محور غربی (کوه القریضه) دور بزنند و محاصره کنند.

این منبع میدانی افزود: ائتلاف پس از غافلگیری در این محور، گروهی دیگر از نیرو‌های خود را برای شکست محاصره نیروهایش به غرب منطقه «القریضه» اعزام کرد، اما با مقاومت رزمندگان یمنی روبه رو شد و بازهم ناکام ماند و شکست خورد.

افتضاح جدید ائتلاف سعودی در قلب یمن/ محاصره ده‌ها مزدور سعودی توسط رزمندگان یمنی + تصاویر

وی با بیان این که جنگنده‌های ائتلاف نیز حدود ۳۰ مرتبه منطقه القریضه را برای شکست محاصره نیروهایش بمباران کردند، اما بی نتیجه بود، گفت: در جریان درگیری‌ها در این محور ۲۵ تن از افسران و عناصر سعودی (منصور هادی) کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

این منبع میدانی از قطع ارتباط ائتلاف با عناصر محاصره شده تحت فرمانش در منطقه «القریضه» خبر داد و گفت: تعداد دقیق عناصر محاصره شده ائتلاف سعودی به دلیل ادامه درگیری‌ها هنوز مشخص نیست، اما خبر‌ها حاکیست شماری از آنان سلاح را بر زمین گذاشته اند و تسلیم شده اند.

براساس اطلاعات به دست آمده، در بخش «رحبه» اتفاقی مشابه تحولات منطقه «القریضه» رخ داده و رزمندگان یمنی در محور کوه «السناسل» موفق شدند عناصر ائتلاف سعودی را در کمین گرفتار و به محاصره دربیاورند و ارتباط آنان را با خارج از منطقه قطع کنند.

در جریان درگیری‌ها در این محور شمار زیادی از نیرو‌های ائتلاف سعودی محاصره شده کشته و زخمی شدند؛ نام «احمد سعید درکم» فرمانده گروه موسوم به «النجده» به همراه برادرش «عادل سعید» در لیست کشته شدگان دیده می‌شود.

افتضاح جدید ائتلاف سعودی در قلب یمن/ محاصره ده‌ها مزدور سعودی توسط رزمندگان یمنی + تصاویر

ائتلاف سعودی که بخش‌های وسیعی از مناطق جنوبی استان مارب را در اشغال دارد، تصور می‌کرد که با انجام عملیات جدید می‌تواند مناطق تازه آزاد شده را در این محور دوباره اشغال کند و نیرو‌های یمنی را از این بخش‌ها دور کنند و مانع از نفوذ بیشتر آنان به بخش‌های «رحبه و الجوبه» و سه راهی «حریب» شوند و در مجموع از رسیدن رزمندگان به دروازه‌های جنوبی شهر مارب جلوگیری کند، اما نه تنها ناکام ماند، شمار زیادی از عناصر تحت فرمانش در بخش‌های جبل مراد و رحبه محاصر شده اند.

با توجه به اتفاقات پیش آمده در این محورها، ائتلاف بخش «جبل مراد» را از دست رفته می‌بیند و روند تحولات میدانی نشان می‌دهد این بخش در روز‌های آینده به کنترل کامل رزمندگان یمنی در خواهد آمد؛ در حال حاضر حدود ۳۵ درصد از بخش جبل مراد از اشغال خارج و پاکسازی شده است.

افتضاح جدید ائتلاف سعودی در قلب یمن/ محاصره ده‌ها مزدور سعودی توسط رزمندگان یمنی + تصاویر

به گفته منابع میدانی، با محاصره شدن تعداد زیادی از نیرو‌های ائتلاف در بخش‌های جبل مراد و رحبه، ترس بر سایر عناصر سعودی در محور‌های دیگر حاکم شده و احتمال آزادی مناطق جنوبی استان مارب پررنگ‌تر از گذشته شده است؛ ائتلاف سعودی همزمان با این افتضاح میدانی، برای جلوگیری از کاهش روحیه نیروهایش، آمار تلفات عناصرش را در مناطق محاصره شده جبل مراد و رحبه سانسور می‌کند.

از بخش «العبدیه» در جنوب استان مارب خبر می‌رسد، گروهی از نیرو‌های ائتلاف سعودی مناطق اشغالی را ترک کردند و به صفوف رزمندگان یمنی پیوستند تا روند خروج از ائتلاف که از روز‌ها و هفته‌های گذشته آغاز شده بود ادامه یابد که به نظر می‌رسد مقدمه‌ای برای شکست و فروپاشی ائتلاف در استان مارب است.
انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/23609