printlogo


مصاحبه قم فردا با یکی از بازی سازان مطرح کشو(1):
تغییر سبک زندگی در بیشتر بازی ها وجود دارد/استفاده از قالب های مختلف بازی برای ترویج سبک زندگی اسلامی
کد خبر: 28330
حجت‌الاسلام بنیسی با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در بیشتر بازی وجود دارد و در برخی با هدف است، گفت: ما می توانیم از قالب های مختلف و سبک های مختلف بازی برای ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی استفاده کنیم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، نقش فرهنگ در آینده هر جامعه‌ای مهم و تعیین کننده است و پیشرفت و تعالی آن جامعه به‌طور مستقیم به آن بستگی دارد؛ ازاین‌رو هر کشوری که در حوزه فرهنگ‌سازی منفعل باشد، در کنترل و نظام‌سازی دچار اختلال می‌شود و چون وجود فرهنگ ذاتی انسان است، جامعه بدون فرهنگ قابل تصور نیست بنابراین چنین جامعه‌ای مجبور به پذیرش فرهنگ دیگر کشورها خواهد شد.
در نقطه مقابل این جوامع، کشورهای استعمارگر قرار دارند که نه تنها برنامه‌ریزی دقیقی برای فرهنگ جامعه خود داشته؛ بلکه فرهنگ دولت و ملت کشورهای دیگر را مهندسی می‌کنند تا بتوانند طبق سلیقه، عقاید و برنامه‌های خود، تفکر آن کشور را پرورش دهند؛ از این‌رو آینده کشورهایی با فرهنگ وارداتی را کشورهای استعمارگر مشخص می‌کنند.
کشورهایی که به فرهنگ‌سازی اهمیت می‌دهند برای نیل به اهداف و برنامه‌های خود از ابزار گوناگونی بهره ‌می‌برند؛ رسانه به‌عنوان یکی از مهمترین ابزارهای فرهنگ‌سازی در دنیا شناخته می‌شود که نقش تعیین کننده‌ای در شکل‌گیری تفکر یک جامعه ایفا می‌کند.
هرچند استفاده از رسانه با اهداف متفاوتی همچون سرگرمی و تفریح، آگاهی و دانستن از جهان هستی و ارتباط اجتماعی صورت می‌گیرد؛ اما تضمینی برای مصون ماندن از اثرگذاری آن بر روی تفکر افراد خصوصا افراد نابالغ وجود ندارد.
برنامه‌ریزی برای کودکان و نوجوانان به صرفه‌ترین فرهنگ‌سازی محسوب ‌می‌شود؛ چراکه قالب فکری آنها شکل نگرفته و با برنامه‌ریزی برای این دسته می‌توان علاوه بر شکل‌گیری صحیح تفکر آنها، استعدادهای آنها را نیز شکوفا کرد.
بازی‌های رایانه‌ای یکی از جذاب‌ترین ابزارهای رسانه محسوب می‌شود که نقش مهمی در شکل‌گیری و تکامل افکار نوجوانان و کودکان ایفا می‌کند؛ به همین دلیل داشتن چشم‌اندازی منسجم در این زمینه لازم و ضروری است و بزرگترین وظیفه در این زمینه بر دوش دولت و نخبگان جامعه است.


پس همان طور که گفته شد می‌توان از این تکنولوژی در جهت آموزش و انتقال ارزش‌ها در بین نسل جوان و نوجوان استفاده کرد ازهمین رو با حجت‌الاسلام حبیب داستانی بنیسی، بازی‌ساز و «مدیرعامل شرکت رسانه‌گستر بِنیسی» که خود در این عرصه فعال است گفتگویی راانجام دادیم.

تغییر سبک زندگی در بیشتر بازی ها وجود دارد
قم فردا: کمپانی های بازی سازی غربی چگونه از طریق بازی در حال تغییر سبک زندگی و ترویج سبک زندگی غربی هستند؟
تغییر سبک زندگی معقوله ای است که در بیشتر بازی های دیجیتالی اعم از رایانه ای(ویندوزی) و اندرویدی وجود دارد.
این طور نیست که ما بگوئیم یک ژانر به نام سبک زندگی داریم و این ژانر تعدادی بازی است. مثلا بازی «سیمز» درحال تغییر سبک زندگی است.
واقعیت این است که اگر ما یک نگاه عالمانه تری نسبت به این موضوع داشته باشیم خواهیم دید که اکثر بازی های غیر ایرانی و غیر اسلامی در حال ترویج سبک زندگی خودشان هستند و شاید در حال ترویج سبک زندگی که دوست دارند باشند و یا افراد پشت صحنه هزینه می کنند تا آن سبک زندگی را رواج دهند.قم فردا: برخی از بازی ها و شرکت های سازنده بازی با هدف تغییر سبک زندگی را مثال می زنید
پس ما به صورت عمومی با این پدیده مواجه هستیم و شرکت های مختلفی دستورکارهای مختلفی دارند.  مثلا شرکت «اکتیویژن» که مجموعه بازی های جنگی کالاف دیوتی« Call of Duty » را می سازد . این شرکت در ابتدای بازی اعلام  نمی کند که من می خواهد در خصوص سبک زندگی بازی بسازم. در برخی جنگ ها ودرگیری ها چه بازی های آفلاین و چه بازی های آنلاین نشان می دهند که مکان پرورش تروریست این چنین مکان هایی است که گنبد دارد، گلدسته دارد و جایی مثل فلسطین است و وقتی می خواهند مکان های مظلوم را نمایش دهند نیویورک و... را نشان می دهند. پس این مدل ورود می کنند.سیمز قوی ترین بازی در ترویج سبک زندگی غربی است
امابرخی شرکت های دیگر هستند مانند شرکتی که بازی سیمز را ساخته است.
بازی سیمز قوی ترین بازی است که سبک زندگی را به صورت غربی ترویج می دهد. در این بازی فرد می تواند یک شخصیت دختر و یا پسر را انتخاب کند و آن را بزرگ و با آن زندگی کند. هرروز صبح دندان  ها را مسواک بزند ، صبحانه بخورد، مدرسه برود، دانشگاه برود، ازدواج کند، دوست دختر و یا دوست پسر داشته باشد، پارتی برود و حتی برمسائل ریز مانند حمام کردن را هم داشته باشد. همه این مسائل و بسیاری از مسائل دیگر در این بازی وجود دارد.
این بازی ها بازی های معروفی در خصوص سبک زندگی هستند.یک دسته از بازی های دیگر هم هستند که می توانند سبک زندگی را تحت شعاع قرار دهند. بازیهای معمایی پازلی که بیشتر سبک هیدن آبجکت « Hidden Object, Puzzle » می باشند.بازی با سبک هیدن آبجکت بسیار تاثیرگذار است
هیدن آبجکت یعنی بگرد و اشیای گم شده را در این محیط های شلوغ پیدا کن که معمولا بازی های دو بعدی بسیار زیبایی هستند. بزرگترین ناشر این نوع بازی های در خارج از کشور شرکت بیگ فیش گیمز «Big Fish Games» است. این بازی های به شدت تاثیرگذار هستند.
شرکت ما بازی سفر جنجالی با موضوع سبک زندگی اسلامی ایران را به این سبک ساخت. این سبک برای ترویج هر موضوعی بسیار مناسب است.
استفاده از قالب های مختلف بازی برای ترویج سبک زندگی اسلامی
ما می توانیم از قالب های مختلف و سبک های مختلف بازی استفاده کنیم تا سبک زندگی ایرانی اسلامی را ترویج دهیم و البته غربی ها هم می توانند از همین سبک ها برای ترویج سبک زندگی غربی و غیر الهی استفاده کنند.


انتهای پیام/160


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/28330