printlogo


در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد؛
حرکت در مسیر انقلاب و اسلام دو خواسته ای اصلی علما و مراجع از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
کد خبر: 28589
حرکت در مسیر انقلاب و اسلام دو خواسته‌ای اصلی علما و مراجع از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در دیدار با وی بیان کردند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، درحالی‌که تنها دوهفته از تشکیل کابینه دولت سیزدهم می‌گذرد، برای دومین هفته متوالی استان قم میزبان یکی دیگر از وزرای دولت بود.
بعد از حضور عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قم که هفته گذشته صورت گرفت، روز پنج‌شنبه 18 شهریورماه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری یک‌روزه با حضور در بیوت مراجع و علما با ایشان دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌الله نوری همدانی: باایمان و اعتقاد در مسیر اسلام و انقلاب حرکت کنیم


آیت‌الله نوری همدانی در دیدار با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در دفتر معظم‌له برگزار شد، با اشاره به مسئله تربیت انسان، اظهار داشت: موضوع انسان‌سازی یکی از مسائل بسیار مهم است و تربیت انسان از مشکل‌ترین اقدامات است.
وی ادامه داد: خداوند نعمت‌های زیادی به انسان‌ها عنایت کرده است که باید قدر آن را بدانیم، بُعد انسان‌سازی از همه ابعاد بالاتر است و باید موردتوجه قرار بگیرد.
وی عنوان کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خط مقدم تربیت نیروی انسانی متناسب با ارزش‌های دینی و اعتقادی است، بنابراین، این وزارتخانه باید با به کار گیری نیرو‌های توانمند و مدیران متعهد و متخصص بتواند این وظیفه سنگین و الهی را به شایستگی انجام دهد.
این مرجع تقلید با اشاره اینکه خداوند انسان را مختار آفریده است، گفت: این انسان مختار باید به این مسئله توجه داشته باشد که در مسیر خودسازی، رشد و کمال گام بردارد.
وی اضافه کرد: در دنیایی که زر و زور و تزویر وجود دارد انسان باید کار و مسئولیت خود را به‌خوبی انجام دهد، مسئولیتی که شما بر عهده‌دارید بسیار مهم است و امانتی است که باید به‌خوبی از عهده آن بربیایید.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه ایمان مهمترین شاخصی است که باید در درون انسان مومن وجودداشته باشد، ابراز داشت: نخستین مسئله مسلمانان ، ایمان و اعتقاد و باور بوده است.
وی خاطرنشان شد: باید همواره در مسیر اسلام و انقلاب گام برداریم و همچنین باایمان و اعتقاد در این مسیر حرکت کنیم.
این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه بعد از ایمان، علم اهمیت دارد، تاکید کرد: عقل یعنی قدرت تشخیص حق از باطل که این موضوع بسیار مهم است و در اصول کافی جلد نخست به موضوع عقل پرداخته‌شده است و جهل در مقابل عقل وجود دارد.
وی تصریح کرد: حرف و کار انسان عاقل خیر است ولی انسان جاهل سخن و عملش جهل است، ما دشمنان کینه‌توزی داریم که باید در برابر آن‌ها مجاهد باشیم و شهادت افتخاری است که آرزوی اهل‌بیت(ع) بوده است.

وزارت فرهنگ اجازه انتشار ویروس فرهنگی را ندهد

 آیت الله احمد خاتمی نیز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابعاد و حوزه های مختلف فرهنگ را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به داد عرصه کتاب برسد.
وی ادامه داد: فرهنگ کتاب و کتاب خوانی به سمت احتزار پیش می‌رود؛ امضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدور مجوز چاپ کتاب نباید اخلاق ستیز و دین ستیز باشد.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: برخی فیلم های ارزشی به اندازه تمام منبرهایی که خطبای حوزه علمیه برگزار می کنند اثرگذاری مثبت از خود برجای می گذارد و باید به این مساله توجه بیشتری شود و در برابر مخالفان تولید آثار ارزشی نیز با قدرت باید مقاومت کرد.
وی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد نباید اجازه چاپ و نشر ویروس فرهنگی را در حوزه کتاب را بدهد، خطر ویروس فرهنگی بر اعتقاد و معرفت انسان کمتر از ویروس‌های بیماری زا نیست.

حوزه آماده هرگونه تعامل و همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است


 آیت الله علیرضا اعرافی نیز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه حوزه آماده هرگونه تعامل و همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اظهار داشت: یکی از منویات مهم مقام معظم رهبری در رابطه با حوزه علمیه توجه زیاد به مقوله هنر و به ویژه هنر دینی است .
وی ادامه داد: هم اکنون ۲ هزار طلبه حوزوی در رشته های مختلف هنری فارغ التحصیل شده‌اند.
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه علمیه قم آمادگی دارد در قالب برنامه‌ریزی‌های راهبردی توافقنامه‌هایی را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد کند.
وی خاطرنشان کرد:فروردین ماه سال آینده حوزه علمیه قم وارد یکصدمین سال تاسیس و فعالیت خود در دوره جدید می‌شود و در این عرصه نیز می‌توان همکاری هایی با هم داشت.
آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه قم یکی از شهرهای شاخص در حوزه نشر کتب است ، تاکید کرد: باید حمایت لازم از این صنعت در تامین کاغذ و سایر ملزومات انجام بگیرد.
وی ادامه داد: حوزه علمیه خود را در مقام مطالبه‌گری و پاسخگویی در مسیر نظام و انقلاب اسلامی تعریف کرده‌است.
مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با تقویت زیرساخت‌های فرهنگی خود را به تراز انقلاب اسلامی برساند، عنوان کرد: قم امروز کانون علم در جهان  است و از دولت انتظار می‌رود نگاه خود به قم را در جایگاه پمپاژ فکر و اندیشه در جهان معاصر معطوف کند.
وی ابراز کرد: شوراهای فرهنگ عمومی از نظر زیرساختی و نرم افزاری نیازمند بازسازی است تا بتواند به جایگاه واقعی خود نائل شود.
اعرافی ادامه داد: یکی از خلاء های کنونی این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌تواند جایگاه واقعی خود را در قوه مقننه و قوه مجریه پیدا کند و انتظار می‌رود وزارت فرهنگ بتواند در این حوزه خلاءها را پر کند.

امروز فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است


آیت الله سعیدی نیز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل دولت انقلابی، اظهار داشت: خوشبختانه سوابق ارزشمند حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بیانگر این است که اراده ای قوی برای تشکیل دولت انقلابی وجود دارد .
وی ادامه داد: مردم انتظار دارند تا این دولت باتوجه به وعده‌هایی که داده است ضمن حرکت در مسیر ولایت فقیه در برابر ظلم و فساد و تبعیض قد علم کند تا امید مجدداً به مردم بازگردد.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه امروز فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است، گفت: باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت جدید بتوانند فرهنگ اصیل اسلامی را در جامعه احیا کند.
وی خاطرنشان کرد: البته این به این معنی نیست که درهای کشور را به روی سایر کشور‌ها ببندیم بلکه با حفظ ارزش‌های اسلامی و فرهنگی می‌توانیم با سایر کشور‌ها روابط حسنه و همه جانبه داشته باشیم.
آیت الله سعیدی ابراز داشت: امروز تنها تفکر انقلابی می‌تواند در مقابل قلدری مستکبران و دشمنان بدون واهمه‌ ایستادگی کند.

بایدبستر شکوفایی فرهنگ غنی دینی با حضور جوانان انقلابی شکل بگیرد

محمدمهدی اسماعیلی نیز در این دیدارها با اشاره به اینکه در حوزه های مختلف با رویش های انقلابی روبرو هستیم، اظهار داشت: دولت مردمی کنونی باید بتواند این ظرفیت‌ها را بکار بگیرد.
وی ادامه داد:  حوزه فرهنگ دینی غنی است و ما باید بسترهای شکوفایی فرهنگ غنی دینی را با حضور جوانان انقلابی و رویش های شکل گرفته فراهم نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اولویت های کار خود، گفت: احیای ارزش های انقلابی، اسلامی، هنر و فرهنگ دینی در صدر فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید خواهد بود.
وی اضافه کرد:  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها وزارتخانه ای است که پسوند اسلامی دارد اما با این وجود در برخی سالها دچار عقب ماندگی های شده‌است.
اسماعیلی بااشاره به تقویت ارتباط با علما و روحانیون، گفت: تعمیق ارتباط با علما، حوزه‌های علمیه و استفاده از توان روحانیت در شوراهای فرهنگ عمومی در دوره جدید تقویت خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: رییس جمهوری پیش از سفر به قم سلام ویژه و گرم خود را به مراجع عظام تقلید و علمای حوزه علمیه ابلاغ کرد.انتهای پیام/110


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/28589