آژانس به گام دوم برجامی ایران واکنش نشان داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی اعلام کرد آژانس از سطح غنی‌سازی اورانیوم اعلام شده ایران مطلع است، بازرسان در ایران به محض راستی آزمایی اقدام اعلام شده آن را گزارش خواهند کرد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری اعلام کردند که ایران در راستای اجرای گام دوم برجامی خود طی ساعات آینده از سطح مجاز ۳/۶۷ درصدی برای غنی‌سازی اورانیوم عبور خواهد کرد.

وزارت امور خارجه کشورمان در اردیبهشت‌ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به شرکای اروپایی برجام و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که چنانچه کشور‌های اروپایی در یک بازه ۶۰ روزه طبق تعهدات خود شرایط فروش نفت و انجام امور بانکی ایران را تسهیل نکنند، ایران گام دوم خود را برای کاهش تعهدات در برجام عملی خواهد کرد.

در همین راستا، با توجه به پایان مهلت ۶۰ روزه اروپا، عباس عراقچی امروز اعلام کرد که ایران در چارچوب برجام و به موجب حقی که در این توافق برای آن در نظر گرفته شده، تعهد خود در رابطه با سطح غنی‌سازی اورانیوم را کاهش خواهد داد که این مسئله از بازتاب سریع و گسترده‌ای در رسانه‌های خبری جهان برخوردار شد.

این تصمیم یک سال پس از آن گرفته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد.

به دنبال این اقدام ترامپ، آمریکا تحریم‌هایی را با هدف جلوگیری از فروش نفت خام ایران در بازار‌های جهانی اعمال کرد. ایران نیز در واکنش به این اقدام آمریکا اول ژوئیه تایید کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده این کشور از مرز ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفته است.

کارشناسان هشدار داده اند افزایش سطح غنی سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران دوره زمانی یک ساله‌ای را که ایران برای دستیابی به تجهیزات کافی مورد استفاده در ساخت بمب نیاز خواهد داشت محدود می‌کند؛ موضوعی که ایران آن را رد می‌کند.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/10598
اخبار مرتبط

نظرات شما