رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«گام چهارم» باید محکم‌تر برداشته شود/اقدام تدریجی تاثیری ندارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: گام‌ چهارم کاهش تعهدات برجامی باید محکم‌تر و مؤثرتر از دفعات قبل باشد تا برای اروپایی‌ها محرک باشد و آنان را وادار به اجرای تعهداتشان در برجام کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور درباره شاخصه‌های گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: بنده پس از خروج آمریکا از برجام، اعلام کردم که دولت باید به جای اینکه در هر گام از کاهش تعهدات برجامی دو ماه فرصت به طرف مقابل دهد،  باید در یک گام اقدامات خود را انجام دهد.

وی افزود: در واقع نظر ما بر این بود که اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی باید قاطعانه و در یک مرحله انجام شود اما تصمیم‌گیرنده در این باره دولت است و سیاست دولت در کاهش تعهدات برجامی هم تاکنون به این شکل بوده که تدریجی و گام‌ به گام حرکت کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در واقع سیاست دولت بر این است که در هر گام از کاهش تعهدات برجامی، فرصتی به اروپا دهد تا آنان در تصمیمات و سیاست‌های خود بازنگری کنند.

به گزارش مهر؛ ذوالنور بیان کرد: اقدامات تدریجی دولت در کاهش تعهدات برجامی فرصت سوزی است و راه به جایی نمی‌برد چرا که کاملا مشخص است اروپایی‌ها اراده‌ اقدام برای برجام را ندارند و تحت تأثیرآمریکا هستند.

وی با تأکید بر اینکه ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گزینه‌های متعددی پیش‌رو دارد، گفت: نصب سانتریفیوژهای پیشرفته می‌تواند جزء اقدامات ما باشد و همچنین افزایش ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده که پیش از این هم انجام دادیم، می‌تواند با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علی‌القاعده گام‌ چهارم کاهش تعهدات برجامی باید محکم تر و مؤثرتر از دفعات قبل باشد تا برای اروپایی‌ها محرک باشد و آنان را وادار به عکس‌العمل و اجرای تعهداتشان در برجام کند.

ذوالنور با تاکید بر اینکه قطعاً اقدامات سست، ملایم و تدریجی هیچ تاثیری در اروپایی‌ها نمی‌گذارد و آنان هیچ اقدامی برای برجام انجام نخواهند داد، خاطرنشان کرد: تا پیش از اعلام دولت، بنده نمی‌توانم بگویم که در گام چهارم چه اقداماتی را انجام خواهیم داد اما تا جایی که مطلع هستم، گام چهارم هم مشابه گام‌های گذشته است و متأسفانه خیلی محرک نیست.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/13165
اخبار مرتبط

نظرات شما