۴۹ میلیون مترمکعب آب از سد ۱۵ خرداد قم رهاسازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم گفت:امسال ۴۹ میلیون مترمکعب از سد ۱۵ خرداد رهاسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، احمد حاج حسینی مسگر شامگاه سه‌شنبه در بیست و نهمین شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد،اظهار داشت:مدیریت سد 15 خرداد در اختیار استان قم است و این سد در زمان بارش باران،سرریز زیادی داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم افزود: امسال 49 میلیون مترمکعب از سد 15 خرداد رهاسازی شد،در حال حاضر نیز حق‌آبه کشاورزان قم از رودخانه قره چای پرداخت‌نشده است.

وی بیان کرد:در مورد حق‌آبه اگر مدارک و مستنداتی در اختیار داشته باشیم برای پیگیری به وزارت نیرو می‌فرستیم البته وزارت نیرو حق‌آبه کشاورزان قم را از سد الغدیر قبول ندارد و باید با مستندات این حق‌آبه را احیا کرد.

حاج حسینی مسگر در مورد سد الغدیر تصریح کرد:ورودی به این سد 359 میلیون مترمکعب بود که 30 درصد معادل 114 میلیون مترمکعب رهاسازی و از این مقدار تنها 30 میلیون مترمکعب آب وارد قم شده است.

وی خاطرنشان کرد:تخصیص از سمت ساوه ده‌ساله بود و طبق مستندات و تغییرات اقلیمی و بارش‌های سال قبل و افت آب‌های زیرزمینی با اتمام زمان ده‌ساله از سال 88 بازنگری در استان قم در دستور کار قرارگرفته است و به‌محض اینکه تخصیص ابلاغ شد به بخش خصوصی ارائه می‌شود.

در این جلسه علی مومن رئیس خانه کشاورز استان قم بیان کرد:از سد 15 خرداد 49 میلیون مترمکعب آب رهاسازی شد که از این میان 5 میلیون حق‌آبه کشاورزی و 4 میلیون مکعب آورده رودخانه بود و درمجموع 39 درصد به اراضی قم رود آمده است.

وی تصریح کرد: سد ساوه در پرداخت حق‌آبه هنوز اقدامی نکرده است و این حق‌آبه به دیگران که حق‌آبه نداشتند، تعلق گرفت.

مومن گفت:وزارت نیرو مدعی است که حق‌آبه محیط زیستی از سد الغدیر رهاسازی شده است،درحالی‌که حق‌آبه قانونی هنوز به مردم تعلق نگرفته و وعده پیگیری داده‌اند،چرا اگر قرار بود این سرریز آب سد را حق‌آبه محاسبه کنند از اول آن را اعلام نکرده‌اند.

وی تأکید کرد: مطالباتی در مورد حق‌آبه وجود دارد و باید حقابه قانونی ازنظر زیست‌محیطی و حق کشاورزان پرداخت شود.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/13240
اخبار مرتبط

نظرات شما