نتیجه تلاش آمریکایی‌ها برای دست اندازی به اموال ایران در ایتالیا

بانک مرکزی اعلام کرد با تلاش‌های حوزه حقوقی این بانک، درخواست خواهان های آمریکایی در مورد شناسایی و اجرای رای دادگاه نیویورک در ایتالیا، رد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پس از آنکه ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر( هاولیش و دیگران) با تحریک دولت آمریکا در سال ۲۰۱۱ موفق به اخذ رای از دادگاهی در نیویورک به محکومیت دولت ج.ا.ایران و بانک مرکزی شدند، در تاریخ ۲۴ ژانویه۲۰۱۸ دادخواستی را به خواسته شناسایی و اجرای رای دادگاه آمریکایی و توقیف اموال و دارایی بانک مرکزی به میزان ۵.۹۹۰.۸۷۶.۶۹۶ دلار آمریکا، نزد محاکم کشور ایتالیا مطرح کردند.
 

دادگاه ایتالیایی در ابتدا در تاریخ ۱۴ ژوئن۲۰۱۸ با صدور قراری، دستور توقیف اموال بانک مرکزی به میزان مبلغ خواسته در قلمروی ایتالیا را صادر کرد.

سپس بانک مرکزی ایران با استفاده از  خدمات وکلای خبره محلی نسبت به تجدید نظرخواهی از رای مذکور اقدام و متعاقبا دادگاه تجدیدنظر رم با صدور رایی در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ضمن پذیرش اعتراض این بانک ، از قرار مذکور رفع اثر کرد.

خواهان ها مجددا برای توقیف اموال این بانک،  دادخواست جدیدی به دادگاه ارائه ولی دادگاه  رسیدگی کننده به دعوی با صدور رای در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۹، خواسته خواهان ها را رد کرد.

این رای مورد اعتراض خواهان های پرونده هاولیش  قرار گرفت که در مرحله تجدیدنظر نیز دادگاه در تاریخ جمعه  دهم ژانویه ۲۰۲۰، بدون ورود در ماهیت دعوا، اعتراض خواهان ها را مورد پذیرش قرار نداد  و به این ترتیب موفقیت دیگری در این پرونده برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاصل شد.


انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/15602
اخبار مرتبط

نظرات شما