میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، هلو میوه‌ای سرشار از ویتامین و دارای نیاز آبی بالا بوده و انواع و ارقام مختلفی دارد که هر یک از نظر ظاهر و رنگ متفاوت هستند اما در نهایت طعمی به یادماندنی در ذائقه انسان‌ها بر جا می‌گذارد.

 

 

 

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

این محصول از سال‌های دور در شندآباد، شهری از توابع شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی، به عنوان برند این منطقه کاشته می‌شود و طعم و کیفیت مخصوص به خود را دارد و حتی هرساله جشنواره‌ای برای معرفی و عرضه انواع هلوی شندآباد برگزار می‌شود که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونایی لغو شده است.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

در سال‌های اخیر باغداری در این شهر رونق بسیار خوبی یافته و ارز آوری بالایی را برای شهرستان به همراه داشته است. بهبود این شرایط، ظرفیت بسیار بالای باغداری در شندآباد را بیش از پیش روشن ساخته و زمینه خوبی برای سرمایه گذاری به وجود آورده است.

تولید بیش از ۳۵ هزار تن هلو در شبستر

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شبستر با بیان این‌که سطح باغات این شهرستان بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار است، گفت: ۳۵۰۰ هکتار باغ شبستر در زیرکشت میوه‌های هسته دار رفته که ۲۲۰۰ هکتار از آن مختص به کشت هلو است و سالانه بیش از ۳۵ هزار تن هلو در این شهرستان تولید می‌شود.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

محمد توحیدی با بیان این‌که بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان، درآمد سالانه شبستر از طریق فروش هلو است،افزود: میوه هلو، محصولی پرآب بر است که با توجه به مشکل کمبود آب و خشکی دریاچه ارومیه، جهاد کشاورزی سیاست‌های خود را برای کاشت هلو بر این اساس اعمال می‌کند و تنها می‌تواند در راستای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، ارائه راهکارهایی برای کاهش مصرف آب در روند کاشت هلو و آشنایی کشاورزان با محصولات کم آب بر انجام وظیفه کند.

 

او با اشاره به کیفیت فوق العاده‌ی هلوی شهرستان شبستر،اضافه کرد: هلوی شهرستان شبستر با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیای موجود، بهترین کیفیت را دارد و در بازارهای ایران و سایر کشورها، محصول هلوی شبستر را به نام می‌شناسند و حتی هلوی شندآباد خود به عنوان یک برند شناخته شده است.

کاشت ۴۱ نوع هلو در شبستر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شبستر از کاشت ۴۱ نوع هلو در شبستر خبر داد و تصریح کرد: ارقام مختلف هلو هم همچون هلوهای گرد، انجیری و گرد کاردی در شبستر کشت می‌شود که از نظر شکل، رنگ، زمان برداشت و ... متفاوت هستند؛ حتی هلوی انجیری خود به صورت عسلی و زعفرانی نیز کشت می‌شود.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

توحیدی با اشاره به وضعیت مطلوب صنایع تبدیلی و غذایی در این شهرستان، متذکر می‌شود: اما کشاورزان برای ساخت واحدهای فرآوری هلو چندان رغبتی ندارند چرا که میوه تازه با قیمت مناسب جایگاه خوبی در بازارهای فروش دارد.

او ادامه داد: کشورهایی چون روسیه، عراق، افغانستان و سایر کشورهای همجوار مشتری دائمی این محصول مرغوب شهرستان هستند اما اکنون به دلیل تحریم‌ها و مشکلات بیماری کرونا، با محدودیت صادرات روبه رو هستیم اما این محصول در داخل کشور نیز مصرف بالایی دارد.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شبستر با اشاره به حضور واسطه‌ها و دلالان در بازار هلو،تشریح کرد: معمولا کشاورزان خرده پا محصول خود را به واسطه‌ها می‌فروشند و واسطه‌ها از این طریق به سود می‌رسند اما کشاورزان عمده فروش، بدون حضور واسطه‌ها محصولات بسته بندی شده خود را مستقیم به تهران می‌فرستند و بیشتر از سایر کشاورزان سود می‌برند.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

توحیدی در خصوص خسارت به محصولات این شهرستان گفت: امسال از طریق تگرگ و سیل،خسارتی بیش از ۱۲ میلیارد تومان به باغات شهرستان وارد شد که با توجه به نصب هشت دستگاه‌ ضدتگرگ در سال جاری، اندکی از خسارت کاهش یافت.
او در خاتمه خاطرنشان کرد: از تمامی کشاورزان درخواست داریم تا الگوی کشت منطقه را رعایت کنند و محصولات کم آب بر، پربازده و با صرفه هم‌چون پسته و گیاهان دارویی را جایگزین محصولات پر آب بر کنند که در این راستا جهاد کشاورزی از نظر فنی و ارائه تسهیلات، کمک‌های لازم را جهت بهبود معیشت کشاورزان انجام خواهد داد.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

وجود ۱۲ هزار ۱۴۴ هکتار باغ مثمره در آذربایجان شرقی

معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به وجود ۱۱۲ هزار و ۱۴۴ هکتار باغات درختان مثمره در استان،گفت: این رقم معادل ۴.۱۸ از سطح کل باغات کشور است.

محمدباقر بی پروا در خصوص وضعیت باغات هلو در استان، اظهار کرد: کل سطح زیر کشت باغات هلوی استان معادل ۳۱۰۰ هکتار با تولید ۳۹ هزار و ۲۴۷ تن بوده و استان از این نظر رتبه سیزدهم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است و اغلب آن به صورت تازه خوری در داخل استان و سایر استان‌ها مصرف می‌شود.

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

 بی پروا افزود: به دلیل بالا بودن کیفیت محصول هلو تولیدی استان به روسیه و کشورهای همجوار نیز صادر می شود.

او ادامه داد: شبستر در تولید هلو جزو شهرستان‌های برتر در استان بوده و بیشترین سطح زیرکشت باغات هلو را دارد؛ شهرستان‌های مرند، میانه و مراغه نیز رتبه‌های بعدی را در استان به خود اختصاص داده است.

بالا بودن عملکرد تولید هلوی آذربایجان شرقی از میانگین کشوری

میوه ایرانی که برند سرسبد خارجی‌ها شد

بی پروا یادآور شد: متوسط تولید هلو در سطح کشور ۱۲.۵ تن در هر هکتار است که این عدد در استان معادل ۱۵ تن در هر هکتار بوده و حتی در باغات شاخص به ۴۵ تن در هر هکتار می‌رسد.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/20632
کلیدواژه: هلو صادرات ویتامین
اخبار مرتبط

نظرات شما