تمدید معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،
 

به نقل از بلومبرگ، «کریستوفر فورد» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد کاخ سفید قصد دارد معافیت‌های در نظر گرفته شده برای همکاری‌ کشورها در پروژه‌های هسته‌ای فردو، اراک و بوشهر را تمدید کند اما دوره این معافیت‌ها از 180 روز به 90 روز کاهش خواهد یافت.

آمریکا در هنگام خروج از برجام معافیت‌هایی را برای همکاری کشورها در برخی پروژه‌های هسته‌ای ایران در نظر گرفت تا از طریق سایر کشورها به‌نوعی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت داشته باشد.

با این حال بلومبرگ گزارش داده است که دولت ترامپ قصد دارد دو معافیت‌ دیگری را که قبلاً برای برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته بود، حذف کند. به موجب این معافیت‌ها ایران بدون مواجه شدن با مانعی از سوی آمریکا می‌توانست مازاد تولید آب سنگین خود را به عمان منتقل کند و همچنین قادر بود اورانیوم غنی‌شده مازاد بر 300 کیلوگرم خود را با کیک زرد مبادله کند.

چندی پیش شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی اعلام کرده بود اعضای کابینه ترامپ در خصوص تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به‌شدت دچار دودستگی شده‌اند، به‌طوری که گروهی به رهبری «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه خواستار تمدید معافیت‌ها هستند و گروه دیگری به رهبری «جان بولتون» مشاور امنیت ملی بر عدم تمدید معافیت‌ها تأکید دارند.

آمریکا پیش از این از تمدید معافیت‌های مشتریان نفت ایران خودداری کرده بود و این احتمال وجود داشت که چنین سیاستی را در قبال معافیت‌های هسته‌ای نیز در پیش گیرد. حامیان تمدید معافیت‌های هسته‌ای در کابینه ترامپ معتقدند اگر این معافیت‌ها تمدید نشود، آمریکا یک ابزار مهم برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از دست خواهد داد.


انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/7600
اخبار مرتبط

نظرات شما