printlogo


استاد دانشگاه تهران در میزگرد جهش تولید و کار آفرینی:
مسئولین در اجرای طرح ها نظر مردم را بپرسند/ اصل44 قانون اساسی به بدترین شکل ممکن اجرا شد
مسئولین در اجرای طرح ها نظر مردم را بپرسند/ اصل44 قانون اساسی به بدترین شکل ممکن اجرا شد
کد خبر: 20241
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مسئولین باید در اجرای برخی طرح ها، ایده و نظر مردم را هم بپرسند، گفت: برخی به دنبال اجرای طرح های شکست خورده کشورهای دیگر در ایران هستند در حالی که باید از تجربیات کشورهای دیگر در پیشرفت کشور استفاده کنیم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، دکتر شاهین صادقی نسب استاد دانشگاه تهران و دانش آموخته دانشگاه گریفیث استرالیا در میزگرد جهش تولید و کار آفرینی که در دفتر پایگاه خبری قم فردا برگزار شد اظهار داشت: در این نوع موضوعات حکمرانی مردمی درگیر است ولی به لحاظ سنتی یک بخش عمومی(دولت و بخش های تابعه) و یک بخش خصوصی( کسب و کارها و هدف که محدود به سود است) وجود دارد.
وی ادامه داد: هر کشوری در قسمتی از این طیف عمومی و یا دولتی قرار داد ولی بخش مهمتری که به آن توجه نمی شود بخش مردمی است که دربرگیرنده تمام موسسات، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد است که تقویت این بخش باعث می شود که جامعه از حرکت به سمت هر یک از این طیف های نامطلوب باز بماند.
مردم نیروی محرک کشور هستند
این استاد دانشگاه بیان داشت: در واقع بخش مردمی یک نیروی محرک و بازدارنده ای است که اجازه نمی دهد جامعه به سمتی برود که باعث ایجاد فقر،بیکاری، شکاف طبقاتی و انحصار سرمایه ها شود.
وی اضافه کرد: وقتی صحبت از جهش تولید یا هر شعار درخشان دیگری که حضرت آقا در طول این سال ها تاکید کرده اند می شود، می بینیم که به صورت جدی وارد حوزه اجرا نشده و یا موفق نیست.
دولت تعامل خوبی با مردم ندارد
صادقی نسب ادامه داد: دلیل آن این است که حکمرانی درست صورت نگرفته است و حکمرانی در راستای تقویت بخش مشارکت های خاص و ناب مردمی بنا نشده است و اگر می خواهیم مشکلات دنیای مدرن که بسیار پیچیده است را حل کنیم که دولت به تنهایی از پس آن برنمی آید باید بخش مردمی را در فعالیت ها مشارکت دهیم.
وی اضافه کرد: امروز بدترین نوع تعامل دولت با شهروندان در حال وقوع است. امروز در طرح ها، فراینده ها و شغل ها از ایده ها و طرح های مردمی استفاده نمی شود به عنوان مثال مسکن مهر طرح بسیار خوبی بود ولی به درستی اجرا نشد و امروز مشکلات فراوانی دارد.
اصل44 قانون اساسی به بدترین شکل اجرا شد
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه حکمرانی مردمی یعنی فرایند مشورت با مردم، تاکید کرد: اصل 44قانون اساسی که رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ کردند به بدترین نحو ممکن توسط مسئولین اجرا شده است چرا که در فاز اجرا وارد حکمرانی درهای بسته شد که انحصارا عده خاصی به آن دسترسی دارند.
اجرای نادرست قانون موجب انباشت ثروت درگروه خاص


وی اضافه کرد: اجرای نادرست اصل44 قانون اساسی منجر به انباشت ثروت در دست گروهی خاص و انحصار شد. حکمرانی مردمی یعنی اینکه درب اتاق های سیاست گذاری باز و از مردم نظرخواهی شود.
صادقی نسب بااشاره به شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، گفت: امروز با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی آسان به شبکه های اجتماعی راحت ترین راه تعامل به وجود آمده است و مردم می توانند نظرات خود را اعلام کنند.
هیچ یک از مدیران از نظر مردم دراجرای برنامه ها استفاده نمی کنند
وی ادامه داد: اما تاکنون چند درصد مدیران در شبکه های اجتماعی با مردم در ارتباط هستند و ازآنها نظرخواهی می کنند، کدام یک از مسئولین ما توانسته اند در اجرای فرایندها از مردم نظرخواهی کنند و اجرایی شدن نظرات را هم نشان دهند.
این استاد دانشگاه ابراز داشت: وقتی این مسئله رخ ندهد و این عزم ملی نباشد بهترین ایده ها هم شکست می خورد. اگر فکر می کنیم با ایده ها و رویکرد های قدیمی و با افراد قدیمی می توانیم نتیجه های خوبی بگیریم سخت در اشتباه هستیم.
وی اضافه کرد: تا زمانی که این رویکرد در ایده ، اجرا و ارزیابی اجرایی نشود به نتیجه نخواهیم رسید.
صادقی نسب ادامه داد: اقتصاد بر اساس اصل رفتار عقلایی است پایه و اساس اقتصاد از زمان لاک تا زمان جان رایس همه بر اساس این اصل بوده است. پس اگر کسی تصمیمی می گیرد بر اساس آن رفتار عقلایی است و  پایه و اساس این رفتار عقلایی ، فردگرایی است.
وی تصریح کرد: در امریکا جمهوری خواه ها و دموکرات ها همیشه بر روی این موضوع دعوا داشته اند. جمهوری خواه ها دنبال این هستند مالیات ها کم شود و برنامه های حمایتی دولت را به بازار واگذار کنند تا بازار خود عدالت را رعایت کند اما دموکرات ها می گویند که وظایف دولت بیشتر است و دولت وظیفه حفظ و حراست از نفیع عمومی را دارد دولت بنگاه دار نیست، دولت برای اینکه بتواند بازتولید ثروت کند باید مالیات بگیرد.
این استاد دانشگاه بیان داشت: وقتی می گوییم اصل 44 قانون اساسی غلط اجرا شدیعنی این که واگذاری به گونه ای انجام شده است که تجمع ثروت در دستان عده ای خاص می باشد.
از تجربیات کشورهای دیگر در پیشرفت کشور استفاده کنیم
وی خاطرنشان کرد: امروز برخی به دنبال این هستند که ببیند آمریکا چه کاری انجام می دهد تا آن را انجام دهد ما امروز آینده برخی رفتار ها و علکردها را در امروز آمریکا می بینیم. در آمریکا 99درصد مردم گرفتار هستند و کمتر از یک درصد در رفاه قرار دارند. باید از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم تا راه را اشتباه نرویم.
صادقی نسب با اشاره به بحث مالیات، گفت: امروز باید بدانیم مالیاتی که گرفته می شود کجا مصرف می شود،آیا با این مالیات مردم توانمندسازی شده اند آیا با این مالیات، مردم را به معنای واقعی توانمند کرده ایم؟
آیا از مالیات برای توانمندی مردم استفاده می شود؟
وی افزود: وقتی واگذاری های به گونه ای صورت می گیرد که فقط عده ای خاص آن را میخرند حال یا خودشان و یا فرزندانشان نتیجه این می شود که تجمع ثروت در جاهایی که باید نشود انباشت می شود و مردم در خیابان ها  تقلا می زنند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: تولید کننده ای که می خواهد کار کند و تولید داشته باشد ولی سرمایه ندارد، جوانی که بهترین ایده ها را دارد ولی کسی نیست که از او حمایت کند هرکجا که می خواهد برود قله آن یک راس ثروتی و قدرتی قرار دارد که این ایده رشد نمی کند.
وی گفت:
راه حل مالیات ندادن نیست در بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی مالیات های بعضا تا بالای ۵۰٪ وجود دارد، موضوع مهم این هست که نظام مالیاتی بایستی بسیار پر قدرت باشد و به عنوان ابزاری برای برقراری عدالت توزیعی و کاهش شکاف طبقاتی به کار گرفته بشود.
صادقی نسب با اشاره به اینکه رسانه یک نهاد مردمی است، ابراز داشت: هرچه این نها قوی باشد و هر کجا که مشکل وجوددارد اعلام کند و از تولید کننده حمایت کند به نوعی در حال فرهنگ سازی است.
وی تاکید کرد: برخی سیاست هایی که حضرت آقا اعلام می کنند و موفق نیستیم چون توسط برخی به بدترین شکل اجرا می شود؛ امروز ما در بورس، ارز و بسیاراز نمونه های سیاست گذاری موفق نیستیم و هیچ وقت هم موفق نخواهیم بود مگر اینکه روبه مردم بیاوریم و در تصمیم خودمردم را دخالت دهیم.
این دولت نمونه بی ارتباطی دولت با مردم است
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نماد بی ارتباطی مردم همین دولت است: گفت: در این دولت مردم نامحرم هستند و در هیچ چیزی دخالت ندارند که نتیجه بحران پس از بحران گرفتاری بعد از گرفتاری می شود.
وی اضافه کرد: امروز بورس را ببینید چه وضعی پیدا کرده است؛ سهم یک کارخانه به فروش می رسد و صرفا این سهم از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود و یک ریال هم در جیب تولیدکننده نمی رود. تا زمانی که این سرمایه های بورس در جیب تولید کننده نرود بورس بدرد نمیخورد و بورس می شود محلی برای تجمیع پول ها که حباب سازی و حباب سازی و در نهایت هم انفجار رخ می دهد.
صادقی نسب با اشاره به اینکه دولت باید اعتمادسازی کند، افزود: برای ایجاد اشتغال و رسیدن به آن نتایج درخشان نیازمند حکمرانی مردمی هستیم، وقتی حکمرانی نظرمردم را نپرسد دراجرا از مردم کمک نگیرد و در ارزیابی ها هم مردمی نباشد نمی توانیم انتظار جنگ اقتصادی از سوی مردم  را داشته باشیم.
 وی اضافه کرد: وقتی مردم کنار یکدیگر باشند و دولت هم در فرایندی با مردم باشد این پیشرفت ها شکل خواهد گرفت اما وقتی دولت یک طرف و مردم طرف دیگر باشند به جایی نخواهیم رسید.
این استاد دانشگاه ادامه داد:  امروز اگر مصرف کننده توانمند نباشد تولید راه نمی افتد. امروز اگر صنایع دفاعی کشور موفق است به دلیل اینکه باور دارد می تواند و چشم به داخل، جوانان و نخبگان دارد اما صنعت خودرو چون باور ندارد ناموفق است.انتهای پیام/160


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/20241