printlogo


در گفتگو با قم فردا مطرح شد
شهدا فراتر از احساس با "شقایق های باران خورده"
شهدا فراتر از احساس با "شقایق های باران خورده"
کد خبر: 23110
در خصوص شهدا مستند و روایت‌های بسیاری تألیف شده که اغلب به‌صورت داستان‌های احساسی روایت‌شده است کتاب "شقایق های باران خوده " که توسط خبرنگار سایت خبری قم فردا تالیف شده است به دنبال دفاع علمی از حضور شهدای مدافع حرم در خارج از مرزهای جغرافیایی است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،در خصوص شهدا مستند و روایت‌های بسیاری تألیف شده که اغلب به‌صورت داستان‌های احساسی روایت‌شده است کتاب "شقایق های باران خوده " که توسط مرضیه مهدیلو خبرنگار سایت خبری قم فردا تالیف شده است که ادامه پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود رساله علمی به نام «ارزش‌های انقلاب اسلامی در وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم قم» گردآوری کرده است .

این پایان نامه روزنه وسیع‌تر شده وی به فکر تألیف این پایان‌نامه با یک پژوهش وسیع‌تر از وصیت نام این شهدای مظلوم افتاده و آن‌ها را بر ارزش‌های انقلاب اسلامی منطبق و در قالب یک کتاب علمی و پژوهشی که برای نخستین بار در کشور این رویداد رخ‌داده تألیف می‌کند که قرار است به زودی در قم رونمایی شود.

مرضیه مهدیلو در این زمینه در گفتگو با سایت قم فردا اظهار داشت: این کتاب درواقع رساله‌ای از پایان‌نامه کارشناسی ارشد من است شاید خیلی‌ها جرات پیدا نکنند در این زمینه ورود کنند اگر بخواهیم راه شهدا را ادامه دهیم باید در این زمینه دست به نگارش و تألیف بزنیم.

مهدیلو افزود: موضوع این کتاب بررسی ارزش‌های انقلاب اسلامی در وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم در قم است که برای نخستین بار در کشور در قم تألیف و گردآوری‌شده است، رساله پایان‌نامه این‌جانب که سال گذشته در دانشگاه شاهد از آن دفاع کردم ؛ نام کتاب راهم « شقایق‌های باران‌خورده» انتخاب کردم به این دلیل که شقایق نماد شهدا و باران‌خورده به این معنی است که شهدا خارج از مرزهای کشور از آرمانهای انقلاب و اسلام دفاع می‌کردند گل زمانی باران می خورد که دور از سقف وطن باشد.

وی ادامه داد: شهدای مدافع حرم هم عصر ما هستند و می‌توان اثبات کرد که این شهدا به خاطر ارزش‌ها و آرمانهای انقلاب اسلامی خود را به  مرزهایی فراتر از مرزهای جغرافیایی به سوریه و  یا هر کشوری رسانند و ما نیاز داریم با نظریه‌های علمی منابعی برای این شهدا تألیف و نگارش کنیم تا برای نسل حاضر و آیندگان مسئله روشن شود.

بیان مظلومیت شهدای مدافع حرم از زبان شهدا

مهدیلو تصریح کرد: دانشجویان باید این شجاعت را داشته باشند که به دنبال مسائل نو برای تحقیق و پژوهش بروند و از مسائل تکراری و قدیمی دوری کرده و به‌طور کلیشه‌ای پایان‌نامه ارائه  ندهند تا به‌صورت کتاب و یک منبع مطلوب و موثقی در آینده استفاده شود.

نگارنده کتاب « شقایق‌های باران‌خورده» بیان داشت: هدف اصلی من برای گردآوری این نوع کتاب این بود که با توجه به این‌که شهدای مدافع حرم بسیار مظلوم واقع شدند چراکه دفاع آن‌ها برای ارزش‌های انقلاب و اسلام خارج از مرزهای جغرافی وطن بود و برای از ارزش‌های اسلامی و اهل‌بیت علیه‌السلام دفاع و شهید شدند هم‌چنین برخی اوقات شبهاتی هم به آن‌ها وارد می‌شود .

وی تصریح کرد: باید  هدف شهدا را با زبان خود شهیدان بیان کنیم یعنی استفاده از وصیت‌نامه شهدا که زبان گویای شهیدان است وصیت‌نامه شهدا را بررسی کردم این‌که چرا رفتند ؟ ما دارای چه ارزش‌هایی هستیم؟  این ارزش‌ها را در کنار هم جمع‌آوری و با وصیت‌نامه شهدا منطبق کردم و این‌که هدف آن‌ها چیست ؟

این محقق و نگارنده کتاب از سختی‌ها برای بررسی منابع موثقی از شهدای حرم گفت اینکه برای ادامه کار به همین شهدا متوسل می‌شد و برای ادامه کار از آن‌ها یاری می‌خواست و دراین‌باره عنوان می‌کند: کار سختی بود منابع اندکی داشتیم و منابعی وجود نداشت و منابع را به‌طور میدانی از خانواده خود شهدا تهیه کردم و یکی‌یکی آن را بررسی کردم برای آن داده آماری قراردادم برای شخص  من مهم بود این اتفاق بیفتد.

مهدیلو خاطر نشان کرد: پایان‌نامه را که تهیه می‌کردم و وقتی برای آن قلم می‌زدم برخی روزها خسته می‌شدم چراکه منابع کمی در اختیار داشتم و احساس می‌کردم برای تقویت روحیه نیاز به منبع پرانرژی داشتم برای تکمیل این کتاب از سردارشهیدکه خود سید شهدای مقاومت بود کمک روحی گرفتم با خود شهدا حرف می‌زدم و از خود شهدا کمک می‌گرفتم و هنگام تألیف با گوش دادن به مداحی اهل‌بیت و شهدا قلم می‌زدم اکنون این کتاب پایان یافت و خدا را شکر می‌کنم.

وصیت نامه شهدا بهترین زبان بیان اهداف شهدا

وی گفت: شاید آیندگان این سؤال را مطرح کنند که دلیل شهادت شهدای حرم چیست ؟ و چرا خارج از مرزهای کشور به دفاع پرداختند، این شهیدان حق گردن ما دارند باید به‌طور علمی و پژوهش شده منابعی از اهداف آن‌ها در اختیار نسل آینده قرارگیرد ویا ازهم اکنون آماده کنیم شاید تألیف و مستنداتی از شهیدان 8 سال دفاع مقدس داشته باشیم باید از وصیت این عزیزان که زبان گویای آن‌ها است هم منابعی داشته باشیم.

نگارنده کتاب شقایق های باران خورده ادامه می دهد: در طول 10 سال عمر خبری 8 سال به‌عنوان خبرنگار ویژه شهدا دراستان قم فعالیت می‌کنم و از نزدیک ماجراها و آن چیزی که برای آن‌ها رخ‌داده را لمس کرده و اطلاع دارم اما بررسی وصیت‌نامه آن‌ها برای من جالب بود نگاه ما به شهدا تنها نگاه احساسی است و این مسئله یک مسئله طبیعی است اما باید برای شهدا پار را فراتر از احساس گذاشت گاهی سؤالی پیش بیاید که شهدا چرا رفتند ؟ بررسی این کتاب بیشتر امر پژوهشی است و داستان محور و احساسی نیست .

وی اظهار می‌کند: چراکه درگذشته هم در این زمینه به آن‌ها پرداخته‌شده است ولی وقتی کار پژوهشی باشد اثبات امری امکان‌پذیر خواهد بود من به کارهای پژوهشی علاقه دارم 8 سال خبرنگار شهدای استان قم بودم و شهیدی در قم نبوده من مراسم تشیع او را نرفته باشم در این پژوهش انگار خود شهدا با من حرف می‌زنند که ارزش‌های آن‌ها و اهداف آن‌ها از رفتن به جبهه چیست ؟

تبعیت از ولایت‌فقیه نقطه مشترک وصیت‌نامه شهدای حرم

مهدیلو بیان داشت: تبعیت از ولایت‌فقیه نقطه مشترک در همه وصیت‌نامه‌های شهدای مدافع حرم بوده است همان آرمان شهدای 8 سال دفاع مقدس که داشتند در وصیت‌نامه این شهدا هم دیده می‌شود، همه جملات و کلمات وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم قم را نمودار بندی و نتیجه نهایی را بررسی کردم، در این کتاب جامعه هدف شهدای مدافع حرم قم بود و از زبان خود آن‌ها گردآوری‌شده است و ان شاالله استان‌های دیگر هم شروع کنند و این امر الگو شود در اهداف شهدا پایه اعتقادی آنها نمود بیشتری داشت و ارزش سیاسی و اجتماعی در بعد دیگر و ارزش‌های اقتصادی نمود داشت البته ارزش‌های اقتصادی نه جنبه مادیات بلکه منظور ارزش دادن خمس و زکات و ارزش استفاده از تولیداتی ملی موردنظر بود.

پایانه نامه‌ای که به دست سردار دل‌ها نرسید

نگارنده کتاب «شقایق‌های باران‌خورده » در پایان  می‌گوید: علاقه داشتم این کتاب که حاصل پژوهش و تحقیقات علمی من درباره شهیدان مدافع حرم قم بود و برای نخستین بار در کشور تألیف می‌شد را به سردار حاج قاسم سلیمانی و  شهیدان مدافع حرم تقدیم کنم اما تأسف از این‌که این کتاب زمانی پایان رسید که چند روز بعد سردار به شهادت رسید و من این کتاب را به روح بلند این سردار که سید شهیدان مقاومت است تقدیم می‌کنم.


انتهای پیام/170


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/23110