printlogo


به بهانه ضرب الاجل دو هفته‌ای برای تعیین تکلیف سایت پسماند سلفچگان؛
توسعه صنعتی باید با رویکرد توجه به محیط زیست باشد/ اصول ابتدایی محیط زیست در تصمیم گیری مدیران لحاظ شود
کد خبر: 30740
مشکلات محیط زیستی در استان مخصوصا در منطقه سلفچگان بسیار زیاد است و علاوه بر گلایه ساکنان این منطقه و شهروندان قمی ، فعالان محیط زیست مطالبات فراوانی در این زمینه از مسئولین استانی و کشوری برای رسیدگی و ساماندهی به این حوزه دارند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، چندین سال است که کارشناسان محیط زیست در خصوص عدم توجه کافی به مسئله محیط زیست و قربانی شدن محیط زیست قم هشدار می دهند. محیط زیست استان از یک سو در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد و از سویی دیگر به دلیل وجود برخی صنایع در حال تبدیل شدن به کانون آلودگی هوا و خاک است.
تبدیل شدن سلفچگان به کانون تهدید محیط زیست
امروز سلفچگان یک از کانون های مهم آلودگی محیط زیست می باشد. سلفچگان به لحاظ اکولوژیکی و هم زیست محیطی، طبیعی و گردشگری اهمیت دارد اما به دلیل وجود مناطق صنعتی مهم و استراتژیک در زمینه‌های دیگر کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
شهرک صنعتی سلفچگان از زمانی که شهر قم جز استان تهران بود شکل گرفت و چندی نگذشت که این منطقه خوش آب و هوا آن هم وسط کویر خشک قم را دست خوش تحولات و مشکلات زیست محیطی پیچیده ایی کرد. فعالیت صنایع آلاینده‌ای که در این شهرک مستقر شدند آلودگی و آلاینده‌های خطرناک صنعتی را برای ساکنان سلفچگان به همراه دارد.
به دلیل وجود این آلودگی حتی کارگران و مهندسان که در این شهرک فعالیت اقتصادی دارند حاضر به سکونت در این منطقه نیستند و به دلیل عدم توسعه شهرنشینی کانون جمعیتی شکل نگرفته است اکنون این منطقه با کانون‌های خطرناک زیست محیطی روبرو است. در سلفچگان یک سایت پسماند با نام منطقه ۱۸ هکتاری برای نظارت بر ورود و خروج پسماندهای لجنی شکل گرفته که اخیراً نیز با بی نظمی‌هایی روبرو شده است.
از دیگر مشکلات ساکنان محلی این منطقه فعالیت واحدهای صنعتی در شب و ایجاد آلودگی است که دود غلیظی ایجاد و نفس‌های ساکنان محلی این منطقه را به شماره انداخته و حتی موجب بروز بیماری‌هایی شده است.بی‌تفاوتی های زیادی در خصوص محیط زیست در قم صورت می‌گیرد
 در این خصوص عباس جعفری یکی از فعالان محیط زیست اظهار داشت: بحث توسعه صنعت در استان قم در دو دهه اخیر ضوابط و اصول را که در خصوص محیط زیست باید مدنظر قرار بگیرد تا حافظ منابع باشد را رعایت نکرده است.
وی گفت: عوارض این عدم توجه صنعت به محیط زیست کم‌کم مشخص خواهد شد متأسفانه بی‌تفاوتی های زیادی در خصوص محیط زیست در قم صورت می‌گیرد، مشاهده می شود که پسماندهای مضر زیادی در اطراف قم تخلیه می شود و هیچ ارگانی خود را متولی رسیدگی به این موضوع نمی داند.
کارشناس محیط زیست تأکید کرد: پسماندهای حاوی فلزات سنگین در بستر رودخانه ها رها می شوند و وارد دشت های قم از جمله دشت مسیله می شوند که به شدت برای محیط زیست انسانی و حیوانی و گیاهی مضر است اما در این زمینه در استان قم هیچ دغدغه ای وجود ندارد.

توسعه صنعتی باید با رویکرد توجه به محیط زیست باشد
همچنین بختیاری عضو سابق شورای شهر قم نیز در این زمینه اظهار داشت: توسعه صنعتی باید با رویکرد توجه به محیط زیست باشد اما بدون تعارف باید گفت آنچه در استان قم و شهر قم رخ می دهد با این رویکرد همسو نبوده است.
وی ادامه داد: مسئولان استان قم مفهوم توسعه پایدار را درک نکرده اند توسعه صنعتی استان قم به سمتی پیش رفته که در آینده تهدیدهای جدی زیست محیطی در قم رخ خواهد داد.
اصول ابتدایی محیط زیست در تصمیم گیری مدیران لحاظ نمی شود
 حتی در این خصوص و اینکه مسئولین اعتقادی به برخی مفاهیم محیط زیست ندارند سید رضا موسوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: متأسفانه  مشاهده می کنیم که اصول ابتدایی مسائل محیط زیستی در تصمیم گیری های کلان استان قم لحاظ نمی شود گاهی بهانه هایی می آورند که محیط زیست را خلع سلاح می‌کند و تنها عدم آلودگی هوا را آن هم در مواردی تأییدی بر ادامه فعالیت صنعت در نظر می گیرند در صورتی که مسائل زیست محیطی فراتر از این مسائل است و بحث های آمایش و جانمایی و آب بر بودن صنعت مورد نظر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی: توجه به محیط‌زیست در همه طرح‌ها به دقت لحاظ شود
و اما دولت فعلی در خصوص محیط زیست حساس بوده است و در این خصوص دستورات بسیاری از سوی رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور به استان ها و الخصوص اداره حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است و در این راستا فعالیت هایی هم صورت گرفته است.
از همین رو رئیس جمهوری در جلسه با  فعالان محیط زیست با اشاره به ضرورت و اهمیت توجه به محیط زیست اظهار داشت: جامعه بشری باید نسبت به تعرض و طغیان علیه محیط زیست حساس باشد متاسفانه قدرت‌های بزرگ بدترین استفاده را از محیط زیست به عمل می‌آورند و سپس با سازوکاری، از موضوع محیط زیست بعنوان حربه‌ای علیه کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کنند همانند مساله حقوق بشر که امروز بزرگترین ناقضان آن مدعی حقوق بشر در سایر کشورها هستند.
آیت‌الله رئیسی افزود: حفظ محیط زیست باید به عنوان یک موهبت الهی برای حیات انسان و تمام موجودات زنده مورد توجه همگان باشد و در این راستا لازم است ساختارهای متناسب با این رسالت بزرگ ایجاد شده و برخی رفتارها ناصحیح اصلاح شود.
رئیس جمهور با تاکید بر ارجحیت توجه به محیط زیست بر توسعه یافتگی و فعالیت اقتصادی و اینکه توسعه یافتگی فرع بر محیط زیست است، گفت: اگرچه توسعه یافتگی و فعالیت‌های اقتصادی یک موضوع ضروری است اما حتما باید از پیوست محیط زیستی برخوردار باشد و توجه به محیط زیست در تمام طرح های توسعه و فعالیت اقتصادی به دقت لحاظ شود ضمن اینکه محیط زیست هم باید پیوست اقتصادی داشته باشد.

پیگیر حل مشکلات پسماند شهرک سلفچگان هستیم
همچنین در سفر دو روزه رئیس جمهور و معاونان به قم سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پسماندهای شهرک سلفچگان نیز که مربوط به قیر و تسویه روغن است، با نوسازی و کاهش آلایندگی در اسرع وقت حل خواهیم کرد.ضرب الاجل دو هفته‌ای برای تعیین تکلیف سایت پسماند سلفچگان
این در حالی است که شاهچراغی استاندار قم در سفر یک روزه به بخش سلفچگان ضمن بازدید از سایت ۱۸ هکتاری پسماند ویژه شهرک صنعتی سلفچگان گفت: ظرف دو هفته آینده باید متولی اصلی این سایت مشخص و تعیین تکلیف شود.
وی افزود: در حال حاضر هیچ یک از سازمان‌ها و نهاد‌ها از جمله شرکت شهرک‌های صنعتی، شرکت خدماتی شهرک‌های صنعتی، سازمان صنعت، معدن، تجارت و اداره کل محیط زیست مسئولیت اداره این سایت را به عهده نمی‌گیرند که این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
استاندار قم با بیان اینکه ضعف در مدیریت سایت پسماند ویژه شهرک صنعتی سلفچگان باعث بروز مشکلات زیست محیطی متعددی شده خاطرنشان کرد: آب، خاک و هوای این منطقه با تأثیر گرفتن از آلودگی‌های زیست محیطی این سایت دچار مخاطرات بسیاری شده و زیست مردم را با مشکل مواجه کرده است که باید هرچه سریعتر به این وضعیت رسیدگی شود.

در هر صورت امیدواریم در دولت جدید به محیط زیست اهمیت بیشتری داده شود تا در آینده نه چندان دور دچار مشکلات فراوانی از این ناحیه نشویم که این مسئله مستلزم رعایت برخی قوانین و برنامه ریزی برای حل مشکلات در این عرصه می باشد.


انتهای پیام/160


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/30740