printlogo


رئیس‌کل بانک مرکزی:
توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی دراولویت است/تشکیل کارگروه تخصصی شورای فقهی ‌در قم
کد خبر: 30871
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تشکیل کارگروه تخصصی شورای فقهی ‌در قم، گفت: توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی، برای ما مهم و حایز اهمیت بوده و در دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی ‌در ‌دیدار با آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به جایگاه رفیع شورای فقهی در سیستم بانکی، اظهار داشت: توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی، برای ما مهم و حایز اهمیت بوده و در دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.
وی با اشاره به ایجاد شورای فقهی بانک مرکزی و فعالیت‌های این شورا در سه سال گذشته، گفت: وظیفه شورای فقهی تطبیق رویه‌ها و قوانین بانکی با مبانی شرعی و فقهی است و در این دوره نیز تلاش کردیم با تقویت جایگاه شورای فقهی و دبیرخانه آن در بانک مرکزی، نسبت به گسترش فعالیت‌های این شورا اقدام کنیم.
صالح آبادی با اشاره به فعالیت‌های کمیته فقهی بورس تصریح کرد: موضوع توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی از دغدغه‌های این دوره است و در همین راستا کارگروه تخصصی شورای فقهی بانک مرکزی به منظور بررسی مسائل و مباحث کارشناسی و ارائه نظرات به شورای فقهی، در شهر قم تشکیل شده است.
وی ابراز داشت: امیدوارم به یاری خداوند بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که دغدغه مراجع و متدینین درخصوص امور بانکداری رفع شود.

تقویت جایگاه شورای فقهی در بانک مرکزی
همچنین در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی  ضمن تأکید بر تقویت جایگاه شورای فقهی در بانک مرکزی در این دوره گفت : در حال حاضر ابزار‌های سیاست‌های پولی بانکی براساس قواعد شرعی و فقهی طراحی می‌شود و در این زمینه نیز معاونت نظارت بانک مرکزی مکلف شده است که با طراحی فرم‌های ویژه و خاص بر روند اجرای ضوابط فقهی و شرعی مصوب شورا بر فعالیت نظام بانکی و اجرای بهتر این قواعد نظارت کند.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/30871