printlogo


هشدار دادستان قم:
برخورد قاطع قضایی با مخلّان نظم و امنیت عمومی در چهارشنبه آخر سال
کد خبر: 40810
دادستان قم از برخورد قاطع قضایی با مخلّان نظم و امنیّت عمومی در چهارشنبه آخر سال خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت الاسلام والمسلمین حسن غریب، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم با تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت های قانونی در برخورد با متهمان چهارشنبه آخر سال تصریح کرد: باافرادی که بخواهند باعث سلب آسایش، آرامش و امنیت عمومی، موجب به خطر افتادن سلامت شهروندان شوند، قاطعانه برخورد خواهد شد و متخلفان تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت خواهند بود.

این مقام ارشد قضایی در خصوص مجازات های در نظر گرفته شده بیان کرد: با توجه به بند «ث» ماده ۱۲ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات، صرف نگهداری و حمل مواد محترقه ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس در پی دارد ضمن آنکه اگر پرتاب مواد محترقه موجب انفجار صوتی، هراس و فوت و مصدومیت شخصی شود، پرتاب کننده مواد محترقه طبق ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی به قصاص و یا پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

حجت الاسلام غریب با تاکید بر اینکه اگر پرتاب مواد محترقه موجب آتش‌سوزی و تخریب اموال عمومی یا مردم شود علاوه بر جبران خسارت طبق مواد ۶۷۶- ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی (قسمت تعزیرات) به شش ماه تا سه سال و در مورد اموال عمومی به سه تا ده سال حبس محکوم خواهند شد.

دادستان قم ادامه داد: درصورتی که پرتاب مواد محترقه باعث برهم زدن و اخلال در نظم عمومی شود مرتکب طبق ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی به سه ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد؛ همچنین اگر شخصی با پرتاب مواد محترقه موجب ایجاد مزاحمت برای اطفال و بانوان شود طبق ماده ۶۱۹ مجازات اسلامی به دو تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که مواد محترقه به وسیله خودرو حمل یا از داخل خودرو جهت پرتاب مواد محترقه استفاده شود خودرو طبق ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی به عنوان وسیله ارتکاب جرم توقیف خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین غریب، سلامت، امنیت و آرامش شهر و شهروندان را خط قرمز دادستانی دانست و گفت: تمامی تدابیر امنیتی و انتظامی برای ایجاد نظم و امنیت عمومی با برگزاری جلسات استانی و صدور دستورات قضایی به ارگان های نظامی، امنیتی و خدماتی اتخاذ شده و در همین راستا تاکنون مقادیر زیادی مواد محترقه کشف و عوامل مرتبط با آن دستگیر و روانه زندان شده اند.

این مقام قضایی با اشاره به حوادث تلخ و ناگوار سال گذشته در استان که منجر به داغدار شدن تعدادی از خانواده ها و صدمات غیرقابل جبران به سلامت شهروندان در آستانه سال جدید شد، گفت: شهروندان می توانند مستندات خود اعم از عکس، فیلم، آدرس و مشخصات متخلفان امنیت عمومی و هنجار شکنان را برای برخورد قضایی به نیروی انتظامی یا دادستانی استان گزارش نمایند.

دادستان قم با تاکید بر هوشیاری، همراهی و نظارت هر چه بیشتر خانواده ها در جلوگیری از رفتارهای پرخطر فرزندان ابراز امیدواری کرد: با رعایت. قانون، احترام به حقوق و سلامت همشهریان روزهای پایانی سال را می توانیم در امنیت کامل و به آرامی سپری کنیم و شاهد حوادث ناگوار و تلخ سال‌های گذشته نباشیم.
انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/40810