printlogo


رئیس سازمان انرژی اتمی:
بزرگ‌ترین مرکز رادیوداروی غرب آسیا افتتاح می‌شود
کد خبر: 48748
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان از افتتاح بزرگ‌ترین مرکز رادیو دارو غرب آسیا در ایران خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی عصر جمعه ۲۱ اردیبهشت در دیدار با آیت‌الله اعراف مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: بحمدالله در دولت سیزدهم فعالیت‌های سازمان به‌صورت منسجم در ریل پیشرفت قرار دارد. این پیشرفت در عرصه‌های مختلف گسترش دارد، به‌طوری‌که تأثیرات آن در زندگی مردم قابل‌رؤیت است، این یک راهبرد جامع است که سازمان در مسیر آن حرکت می‌کند.

 وی افزود: سند راهبردی ۲۰ساله سازمان انرژی اتمی به شیوه برنامه‌محور تدوین و بیستم فروردین ۱۴۰۱ از آن رونمایی شد.

 معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به پشتوانه این ملت اتفاقات بزرگی رخ‌داده و کشور در مسیر پیشرفت قرار دارد، اما دشمنان ما این ظرفیت و اقدامات انجام‌گرفته در حوزه علوم و فنون که بیشتر آنها در مرز دانش قرار دارند را بر نمی‌تابند.

 وی افزود: در بخش‌های گوناگون دفاعی، هسته‌ای و علمی کشور ما مستقل و سرآمد است و دشمنان ما نمی‌خواهند جمهوری اسلامی ایران بااقتدار مسیر تعالی را طی کند.

 اسلامی، پیشرفت و توسعه علم و دانش در حوزه علم و فنون هسته‌ای را راهبرد سازمان انرژی اتمی دانست و تصریح کرد: این پیشرفت و توسعه در دانش هسته‌ای در انحصار کشورهای قدرتمند بود و به‌واسطه ورود قدرتمند ایران به این عرصه، تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف اعمال کردند. آنان شرکت‌ها و افرادی را تحریم کردند که این افراد در حوزه علوم و فنون کشور گام برداشته و با این کارشان می‌خواستند جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

 رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد. دشمنان می‌دانند فناوری‌های نوین و به‌خصوص فناوری هسته‌ای قدرت‌ساز است و به دنبال متوقف کردن مسیر پیشرفت ایران هستند. همان‌طور که مقام معظم رهبری تأکید کردند، فناوری هسته‌ای برای کشور آبرو بوده و بر همین اساس دانشمندان هسته‌ای ما به شکل درون‌زا و عاشقانه و متعهدانه در این مسیر گام برداشته‌اند.

 وی بیان کرد: در موضوع برجام طرف‌های مقابل جمهوری اسلامی ایران تنها نمایش لغو تحریم‌ها را داشتند و به‌هیچ‌عنوان به وظایف خودشان در این زمینه عمل نکردند، بااین‌حال خوشبختانه امروز ظرفیت هسته‌ای ایران اسلامی شکوفا شده و در حال پیشرفت بوده و ما قوی‌تر از گذشته ظرفیت‌های خودمان را بالا خواهیم برد.

 اسلامی گفت: یکی از این موارد به موضوع گسترش ظرفیت رادیو داروها در کشور بر می‌گردد که در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم. حوزه‌ای که اگر به خودکفایی در چرخه سوخت نمی‌رسیدیم امکان تولید این رادیو داروها را برای بیماران بخصوص بیماران سرطانی کشور نداشتیم. این در حالی است که طرف‌های مقابل ما تنها مجموعه‌ای که در کشور ایران در حال ساخت این رادیو داروها است را تحریم کردند و ان‌شاءالله به‌زودی بزرگ‌ترین مرکز رادیو داروی غرب آسیا را در تهران افتتاح خواهیم کرد.

 وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی امروز در حوزه تولید رادیو داروها جزو کشورهای برتر دنیا به‌حساب آمده و سالانه بیش از یک میلیون نفر از محصولات آن استفاده می‌کنند، افزود: همچنین در بخش تولید ابزارهای دقیق هسته‌ای، به مدد و کمک صنایع بزرگ کشور از جمله پتروشیمی، فولاد، چوب، کاغذ و نفت آمده است. سازمان انرژی اتمی با رسیدن به خودکفایی در این ابزارها و تولید سامانه‌های موردنیاز صنایع مختلف کشور آنها را با هزینه‌هایی به‌مراتب کمتر در اختیار صنایع بزرگ کشور قرار داده است.

 کیفیت آب‌سنگین ایران در صدر آب‌سنگین‌های تولیدی دنیا

 اسلامی با بیان اینکه افتخارآفرینی‌های دیگر ایران در حوزه هسته‌ای به موضوع آب‌سنگین بر می‌گردد، افزود: جمهوری اسلامی در حوزه آب‌سنگین و مشتقات آن در حال حاضر در دنیا جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید. در حال حاضر ما توانسته‌ایم بابت بهره‌بردن از آب‌سنگین و مشتقات آن در بخش تحقیق و توسعه در حوزه‌های دارویی و دیگر صنایع ظرفیت‌های مناسبی را ایجاد کنیم.

 رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: آب‌سنگین و مشتقات آن امروز در تولید داروهای نسل جدید نقش مؤثری دارد و یکی از محصولات ما در این بخش ساخت کیت غربالگری نوزادان بوده که ۵۶ نوع بیماری را تشخیص می‌دهد، امروزه کاربرد بسیار مهمی در بخش پزشکی دارد.

 وی افزود: امروز به برکت خون شهدا و حمایت‌های مقام معظم رهبری شاهد این هستیم که کیفیت آب‌سنگین جمهوری اسلامی ایران در صدر آب‌سنگین‌های تولیدی دنیا قرار داشته و کشورهای محدودی هستند که امکان تولید آن را دارند.

 اسلامی ادامه داد: فناوری هسته‌ای یک فناوری ثروت ساز است که می‌تواند در خدمت انسان‌ها در سراسر دنیا باشد و کشورهای مختلف می‌توانند از این فناوری به بهترین شکل بهره ببرند.

 در ادامه این نشست، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان انرژی اتمی ایران و حوزه‌های علمیه کشور به امضای مدیران این دو مجموعه رسید.
انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/48748