printlogo


شهردار قم:
شورای اسلامی شهر بستر مهم مردم‌سالاری است  
کد خبر: 48833
شهردار قم گفت: شورای اسلامی شهر در حقیقت به معنای حضور مردم در مدیریت شهری و یکی از بسترهای مهم مردم‌سالاری است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» سید مرتضی سقائیان نژاد در آیین اختتامیه هفتاد و یکمین اجلاس مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان در قم بیان داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در همان سال‌های نخست امام راحل دستور تشکیل شوراها و تدوین قوانین مرتبط با آن را دادند که این موضوع نشان‌دهنده جایگاه مهم شوراها در نظام اسلامی است.

 وی با اشاره به جایگاه مهم شوراهای اسلامی شهر، گفت: اگر فقط بحث شوراها نظارتی است پس آنچه در قوانین پیرامون فعالیت این نهاد آمده چه می‌شود، بنابراین در مورد شوراها هم بحث نظارت و هم عرصه تصمیم‌گیری لحاظ شده است.

 وی با بیان این که الان بیشتر شوراهای شهر ما شورای شهرداری است، ادامه داد: از نمایندگان تقاضا می‌کنم در مجلس شورای اسلامی پیشرو با تقویت فراکسیون مدیریت شهری بحث‌های مرتبط با تقویت جایگاه شوراهای اسلامی شهر را دنبال کنند.

 سقائیان نژاد گفت: الان حال شوراها چگونه است آیا شوراها در سلامت کامل به سر می‌برند، علت اختلاف‌هایی که در شوراهای شهر چیست، این مسئله قطعاً ما را تضعیف می‌کند.

 وی با اشاره به اینکه کار شورایی با وحدت است، افزود: کسی که می‌خواهد بیاید در شورا باید وارسته و دارای تجربه باشد و از کارهای حزبی خود را آزاد کند.

 وی با تأکید بر جایگاه شورای‌عالی استان‌ها، بیان داشت: از جمله پیشنهادهایی که می‌توانیم داشته باشیم این است که از ظرفیت شورای‌عالی استان‌ها به نحو احسن استفاده شود، نباید اجازه ضعیف‌شدن این نهاد را داد.

 شهردار قم گفت: ظرفیت این شورا قانون‌گذاری است و می‌تواند طرح و لایحه ارائه دهد. حتی باید گزارش‌های مالی مرتبط با مدیریت شهری همچون نحوه تخصیص مالیات بر ارزش‌افزوده به شورای‌عالی استان‌ها ارائه شود.

 وی با اشاره به اینکه لازم است با انسجام، پیگیری و مطالبه‌گری، ظرفیت شوراها را به جایگاه حقیقی آن رساند، بیان داشت: در موضوع مدیریت واحد شهری چالش‌هایی داریم، اعتقادات یکسانی پشت مدیریت واحد شهری وجود ندارد، باید به این موضوع توجه جدی صورت گیرد.

 تنوع کاری در حوزه مدیریت شهری بسیار زیاد است

 رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: حوزه‌های مرتبط با شورای شهر و مدیریت شهری بسیار متنوع است و فعالان این عرصه باید با شناخت دقیق مسائل و لحاظ شرایط مختلف، تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

 محسن محرری افزود: یکی از بسترهای که می‌تواند در این زمینه کمک‌کار باشد استفاده از ظرفیت مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی است.

 وی ادامه داد: از زمانی که مجمع مشورتی تشکیل شده است ظرفیت خوبی در ارائه پیشنهادها و راهکارها برای حل مشکلات حوزه مدیریت شهری به وجود آمده است.

 وی تأکید کرد: برقراری ارتباط مؤثر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی امکان بسیار خوبی را برای حل مشکلات حوزه مدیریت شهری در اختیار شوراهای شهر و شهرداری‌ها قرار می‌دهد البته به این شرط که مسائل و مشکلات این بخش برای نمایندگان به‌خوبی تبیین شود.

 گفتنی است در این جلسه با حضور مهدی چمران، رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان، از محسن محرری رئیس شورای اسلامی شهر قم و سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم تجلیل به عمل آمد.

 هفتاد و یکمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌های کشور، روز چهارشنبه در قم آغاز شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.

 در ۲ روز برگزاری اجلاس کمیسیون‌های تخصصی که شامل کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی، حقوقی و اقتصادی، توسعه، عمران و خدمات شهری، محیط‌زیست، سلامت و بهداشت شهری بود، با حضور شرکت‌کنندگان تشکیل شد.

 این اجلاس باهدف بهره‌گیری از نظرات کاربردی صاحب‌نظران و نخبگان جامعه شورایی کشور با نگاهی جامع به مسائل جاری شهرهای کشور و همچنین انتقال تجارب و توانمندی رؤسای شوراهای مراکز استان در تصمیم‌گیری‌های کلان در حوزه شهری و در نهایت توانمندی شهرداری‌ها برگزار شد.
انتهای پیام/لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/48833