printlogo


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:
سالانه ۱۱ هزار کتاب در قم مجوز چاپ می‌گیرد
سالانه ۱۱ هزار کتاب در قم مجوز چاپ می‌گیرد
کد خبر: 46161
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: سالانه ۱۱ هزار عنوان کتاب در این استان مجوز چاپ و نشر دریافت می‌کند و با این آمار قم در جایگاه دوم چاپ و نشر کتاب در کشور قرار دارد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « قم فردا »، امیرعلی عموزاده بیان کرد: به طور میانگین ماهانه ۹۰۰ کتاب اولی در استان قم مجوز چاپ دریافت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه امسال دریافت مجوز چاپ و نشر کتاب در این استان نسبت به سال گذشته رشد چندانی نداشته است، گفت: دریافت مجوز چاپ و نشر کتاب در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲ درصد رشد داشته است.
علت پایین‌بودن این آمار به گفته عموزاده، گسترش کتاب‌های دیجیتال و صوتی بوده است.
وی در این باره گفت: این امر در همه استان‌های کشور صدق می‌کند و تنها مختص این استان نیست.
وی ادامه داد: در مقابل نشر کتاب‌های صوتی و دیجیتال با رشد قابل‌ملاحظه‌ای مواجه بوده است هر چند که کتاب کاغذی جایگاه خود را دارد و هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین کتاب‌های سنتی شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: درحالی‌که سالانه مجوز انتشار ۱۱ هزار عنوان کتاب در قم صادر می‌شود، در ۲۰ استان کشور حتی ممیزی کتاب نیز انجام نمی‌گیرد.
یک هزار و ۵۰۰ ناشر در استان قم فعالیت دارند
وی به فعالیت یک هزار و ۵۰۰ ناشر در استان قم اشاره و بیان کرد: تعداد چاپخانه‌های این استان به جز چاپخانه‌های دیجیتال، ۲۹۱ مورد است که در راستای نشر کتاب فعالیت دارند.
عموزاده با اشاره به اینکه استان‌های دیگر به طور میانگین دارای ۱۰ ناشر هستند، گفت: قم با این تعداد ناشر جایگاه دوم نشر کشور را به خود اختصاص داده است که این امر نشان از اهمیت جایگاه کتاب در این استان دارد.
وی اضافه کرد: قم تنها ۱۰ درصد جمعیت استان تهران را داراست و بااین‌وجود رتبه دوم چاپ و نشر کتاب بعد از تهران را کسب کرده که از فعالیت دلسوزانه مروجان فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در قم دلالت می‌کند.
وی با سرآمد خواندن استان‌های قم و تهران در کشور از جهت چاپ و نشر، بیان کرد: استان‌های دیگر شاید زیر ۵۰۰ جلد کتاب را در سال منتشر کنند و به عبارتی ۷۰ درصد استان‌ها زیر یک هزار کتاب در سال منتشر می‌کنند.
عموزاده به اهمیت افزایش سرانه مطالعه کتاب در استان اشاره و بیان کرد: در بیان آمار سرانه مطالعه، اختلافاتی میان نهادها، دستگاه‌ها و مسئولان وجود دارد چرا که تعریف واحدی از این امر داده نشده است.
وی گفت: این امر که هنوز مشخص نیست که آیا مطالعات درسی، ادعیه و کتب مقدس جزو سرانه مطالعه محسوب می‌شود یا خیر، خود مسئله مهمی در ارائه آمار درست در سرانه مطالعه محسوب می‌شود که همچنان بی‌نتیجه مانده است.
آماری از سرانه مطالعه در استان قم وجود ندارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: با وجود تمام این مسائل شاخصه‌هایی در دریافت آمار سرانه کشور وجود دارد که بر اساس این شاخصه‌ها سرانه مطالعه در کشور ۴۰ دقیقه است.
وی در پاسخ به این سؤال که سرانه مطالعه در قم چند دقیقه است، گفت: آماری از سرانه مطالعه در این استان وجود ندارد.
عموزاده بیان کرد: مسئولیت امور نشر و توزیع و انتشار کتاب در کشور، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در هر استان است و مسئولیت توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد بسترهای مناسب و فرهنگ‌سازی در این زمینه با ادارات کل کتابخانه‌های عمومی می‌باشد.
وی همچنین از توزیع ۳۰ درصد کاغذ کشور در قم خبر داد و گفت: قم تنها شهری است که دارای شهرک چاپ است و این امر از اهمیت و جایگاه نشر در قم حکایت می‌کند.
همگان باید در ترویج کتاب‌خوانی تلاش کنند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به اینکه همه آحاد مردم، دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی دست در دست هم باید در ترویج کتاب‌خوانی تلاش کنند، گفت: ترویج و گسترش کتاب و کتاب‌خوانی می‌تواند در دستیابی به دستاوردهای نوین بشری در زمینه دانش و فرهنگ و پیشینه اندیشه‌ها، عقاید و تجلیات فکری و خلاق بزرگان فکر و اندیشه کمک کند.
وی تأکید کرد: با ترویج کتاب‌خوانی همچنین می‌توان به سفارش‌ها و توصیه‌های دینی و اسلامی که در آن‌ها کتاب و کتاب‌خوانی جایگاه بالا دارد، عمل کرد.
پیشبرد اهداف جامعه در سایه کتاب‌خوانی
به گفته عموزاده مطالعه و کتاب‌خوانی ابزار اصلی افزایش سطح آگاهی و دانش همگان است و در سایه کتاب‌خوانی پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی جامعه میسرتر می‌شود.
وی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات اقتصادی، اگر برنامه‌ریزی درست داشته باشیم به‌راحتی می‌توانیم هم کتاب تهیه کنیم و هم وقت مطالعه آن را ایجاد کنیم.
فضای مجازی باید تسهیل گر دسترسی به متون باشد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: به‌وجودآوردن فرهنگ مطالعه در جامعه، مستلزم تدوین و اجرای برنامه‌هایی است که عادت به مطالعه را رونق می‌بخشد.
وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به شرایط مطلوب باید عادت به کتاب‌خوانی را از دوران کودکی در افراد ایجاد کرد، گفت: کتاب باید والاترین جایگاه را در گستره‌های فردی و اجتماعی دارا باشد.
عموزاده با اشاره به اینکه امروزه گسترش فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال فضای مساعدی برای نشر اطلاعات به وجود آورده است، گفت: کاربران این فضای نوین باید با برخورداری از سواد اطلاعاتی با عمق نگری در محتوای آن در تسهیل انتشار و مطالعه کتب به‌صورت مجازی اقدام کرده و توسعه فرهنگی جامعه را پیش ببرند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اضافه کرد: فرصت بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی نباید موجب کاهش میزان مطالعه کتاب شود، بلکه باید تسهیل دسترسی به متون را موجب شود.


انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/46161