printlogo


معاون وزیر صمت عنوان کرد؛
صنعت کفش به طور ویژه از سوی دولت حمایت می‌شود
صنعت کفش به طور ویژه از سوی دولت حمایت می‌شود
کد خبر: 46196
معاون وزیر صمت با حضور در نمایشگاه صنعت کفش در قم گفت: باتوجه‌به اشتغال‌زایی دولت با نگاهی ویژه از توسعه صنعت کفش و صنایع مرتبط حمایت می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « قم فردا »، مهدی برادران، معاون وزیر صمت هم در افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی «مواد اولیه، ماشین‌آلات، تکنولوژی و صنایع وابسته صنعت کفش ایران_قم» که در محل نمایشگاه بین‌المللی استان قم برگزار شد، گفت: صنعت کفش جدا از موضوع اشتغال‌زایی، از صنایعی است که بیشترین عمق تولید داخلی را دارد و تولید مواد اولیه داخلی این صنعت به بیش از ۸۰ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه نمایشگاه «صنعت کفش ایران _قم» باهدف کاهش نیاز‌ها برای واردات مواد اولیه برپا شده است، عنوان کرد: بیش از ۳ هزار مواد اولیه و ماشین‌آلات در فرایند تولید کفش مؤثر هستند که درگذشته برای تأمین بیشتر این مواد وابسته بودیم.
برادران گفت: به‌عنوان نمونه در ۳۳ سال گذشته ما واردکننده پلی‌یورتان بودیم، اما اکنون به صادرکننده تبدیل شده‌ایم.
معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: ما در صنعت کفش با کشور‌های دیگر در رقابت هستیم و این رقابت از نظر مزیت قیمتی بسیار مهم است و اگر بتوانیم ماشین‌آلات جدیدتری را استفاده کنیم می‌توانیم به جایگاه مطلوب‌تری برسیم.
وی از بهره‌برداری ماشین‌های جدید در نمایشگاه «صنعت کفش ایران _قم» که سرعت تولید کفش را تا سه برابر افزایش می‌دهد خبر داد و گفت: انجمن کفش قم با برپایی نمایشگاه صنایع جانبی وابسته به کفش و نمایشگاه کفش، این استان را به قطب مهمی در حوزه کفش ماشینی تبدیل کرده است و اکنون به جایگاهی رسیده که در سطح فراملی حرف برای گفتن دارد.
وی از برپایی ۲۰ غرفه با حضور نمایندگان کشور‌های دیگر در نمایشگاه «صنعت کفش ایران_قم» یادکرد و گفت: از فعالان صنعت کفش ۴۳ کشور نیز دعوت شده است تا در این نمایشگاه حضور یابند.
برادران خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی مطلوبی هم برگزار می‌شود که برای صنعت کفش مفید است و در این راستا باید از مسئولان استان قم و انجمن کفش این استان تشکر و قدردانی کرد.
وی ادامه داد: کفش، یکی از صنایعی است که محدودیت واردات در حوزه ماشین‌آلات برای آن در نظر گرفته نشده؛ چراکه ماشین‌آلات جدید به بهره‌وری بیشتر، افزایش اشتغال و کاهش قیمت و رسیدن به مزیت رقابتی کمک می‌کند.
برادران گفت: به همین دلایل با وجود محدودیت‌های ارزی برای صنعت کفش استثنا قائل شدیم تا نیاز صنعت کفش در اولویت قرار گیرد.
معاون وزیر صمت گفت: در کنار این موضوع توجهی ویژه به داخلی‌سازی ماشین‌آلات صنعت کفش داریم و امروز نیز از ماشین‌آلاتی را در این نمایشگاه رونمایی کردیم که کشورمان سومین کشوری است که به آنها مجهز شده است.
وی با اشاره به گرانی برخی از مواد اولیه ادامه داد: افزایش‌های بی‌رویه قیمت مواد اولیه مورد تأیید صنعت معدن و تجارت نیست و ما مکاتبات خود را با حوزه‌های نظارتی، بورس کالا و مجموعه‌های نظارتی داشته‌ایم که باید اقدامات خود را انجام دهند تا واحدی نباشد که باعرضه کمتر بخواهد هزینه را برای تولیدکننده افزایش دهد چرا که صنعت کفش از نظر تولید و اشتغال در کشور کم‌نظیر است.
انتهای پیام/


لینک مطلب: http://qomefarda.ir/News/item/46196