پرستاران قم در یک قدمی خطر/ کمک به مجاهدان سلامت با قرنطینه خانگی

رئیس نظام پرستاری قم گفت: تاکنون ۱۲۱ از پرستاران قم با بیماری کرونا درگیر بودند که ۲۵ نفر از آن‌ها در بیمارستان‌ها بستری و تحت مراقبت هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، رئیس سازمان نظام پرستاری قم گفت: پرستاران استان قم از همان ابتدای شروع بحران وارد عرصه جهاد شدند و از ۳۰ بهمن‌ماه که شروع بحران بود تاکنون ۱۲۱ نفر از پرستاران قمی درگیر ویروس کرونا شدند و با توجه به وجود علائم شدید ۲۵ نفر از آن‌ها در بیمارستان‌ها بستری و تحت درمان و مراقبت هستند که خوشبختانه در قم پرستار فوتی از کرونا ویروس نداریم.

علیرضا طریقی بیان می‌کند: در استان قم ۲ هزار و ۳۱۰ نفر عضو سازمان نظام پرستاری به طور داوطلب و همچنین ۳ هزار نفر هم در گروه پرستاری، کارشناس و یا بهیار و کارشناس ارشد هستند تا قبل از شیوع بیماری کرونا به ازای هر تخت ۲ و نیم پرستار در قم فعالیت داشتند و در شرایط کنونی به ازای هر تخت یک پرستار فعالیت دارد که با کمبود نیرو روبرو هستیم.

بعضی پرستاران به طور چند نوبتی در حال ارائه خدمت به بیماران به ویژه بیماران کرونایی هستند

وی در ادامه با اشاره به کمبود نیروی پرستاری با توجه به درگیری استان قم با کرونا، بیان می‌کند: ۵ بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) و امام رضا (ع)؛ شهید بهشتی و کامکار و فرقانی هم درگیر ارائه خدمت به بیماران کرونایی و یا مشکوک به کرونا هستند و با توجه به تراکم ورود بیماران بعضی پرستاران به طور چند نوبتی در حال ارائه خدمت به بیماران به ویژه بیماران کرونایی هستند.

رئیس سازمان نظام پرستاری قم با بیان اینکه در شروع بحران این کمبودها بیشتر احساس می‌شد و با نامه نگاری به وزارت بهداشت مشکل را مطرح کردیم، اظهار داشت: با توجه به این شرایط و کمبودها پرستاران پر خطر مانند پرستاران باردار و یا اینکه نوعی بیماری زمینه‌ای دارند در کل ۲۰۰ پرستار را از چرخه پرستاری و ارائه خدمت در بیمارستان‌ها خارج کردیم.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل، این پرستاران به دلیل شرایط بهداشتی در مواجه با بیماران کرونایی و شرایط خاص بیمارستان کامکار و فرقانی و دیگر بیمارستان‌های درگیر با ویروس کرونا از دیگر پرستارها جدا شدند.

هر پرستاری قمی به انداز ۴ پرستار خدمت می‌کند

طریقی با اشاره به فراخوان و ایجاد پویش سفیدپوشان ایثار، می‌افزاید: برای جبران این کمبود ما فراخوان داده و ۶۰ پرستار و نیروی داوطلب از یک مرکز به کمک ما آمده و حتی پرستارانی که نوبت‌هایی در دیگر بیمارستان‌ها فعالیت دارند با اضافه شدن نوبت‌های کاری به دیگر بیمارستان‌های درگیر قم منتقل شدند یعنی پرستاران قمی در یک یا چند نوبت کاری فعالیت دارند.

از استاندار قم انتظار داریم نقش نظارتی در زمینه توزیع اقلام بهداشتی از جمله ماسک را بیشتر اعمال کند

وی با بیان اینکه به جرئت می‌توان گفت که هر پرستار در هر بیمارستانی به اندازه ۴ پرستار و آن هم در یک شرایط پر خطر و طاقت فرسایی فعالیت می‌کنند، گفت: انگیزه این پرستاران برای خدمت به بیماران کرونایی بسیار بالا است اگر این کمبودها با افزایش نوبت کاری و فراخوان جبران نمی‌شد شاید الآن در این بحران با بحران دیگری و آن هم افزایش بیماران فوتی روبرو بودیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری در بخش دیگری از سخنان خود به کمبود امکانات برای پرستاران اشاره کرده و می‌گوید: در شروع بحران کرونا با کمبود شدید تجهیزات و اقلام بهداشتی از جمله ماسک روبرو بودیم و با توجه به این کمبودها قم به سمت تولید اقلام بهداشتی و ماسک هدایت شد؛ کمبودها به اندازه شروع بحران نیست و اکنون فرآیند توزیع زیر نظر معاونت غذا و دارو است ولی باید یک دستگاه و حاکمیت نظارتی هم وارد عمل شود.

وی افزود: از استاندار قم انتظار داریم بیشتر در این زمینه وارد عمل شود و در کنار رهبری ستاد بحران، نقش نظارتی در زمینه توزیع اقلام بهداشتی از جمله ماسک را بیشتر اعمال کند یا اینکه به اعمال پیشگیرانه و شکست حلقه انتقال همکاری کند.

طریقی در پایان سخنان خود از مردم خواست بحران کرونا را جدی گرفته و در این زمینه تأکید می‌کند: هرچند اکنون کادر درمانی با جهاد و تلاش در خط مقدم مبارزه با کرونا ویروس با انگیزه در حال خدمت‌رسانی هستند ولی مردم هم باید مشارکت کنند و با کاهش حضور در اجتماع و اهمیت به قرنطینه خانگی حلقه انتشار ویروس را بشکنند.انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/17626
اخبار مرتبط

نظرات شما