پیشرفت ۵۳ درصدی مترو قم؛ فاز نخست پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد

معاون شهردار قم از پیشرفت در مجموع ۵۳ درصدی مترو قم خبر داد و گفت: به دنبال بهره‌برداری از فاز نخست مترو تا پایان سال ۹۹ هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، عباس حلوایی‌زاده با اشاره به آخرین وضعیت مترو قم اظهار داشت: همه توان مجموعه قطار شهری معطوف به افتتاح خط A به طول 14.8 کیلومتر بوده که در فاز نخست شش کیلومتر این مسیر از ایستگاه‌های A14 تا A9  به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی میزان پیشرفت فیزیکی فاز نخست را در مجموع 53 درصد دانست و ادامه داد: در سال 98 حدود 150 میلیارد تومان که 42 میلیارد تومان به‌صورت غیرنقدی و 108 میلیارد تومان نقدی بوده به پیمانکار بر اساس صورت‌وضعیت‌ها پرداخت‌ شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم با اشاره به تأمین 80 واگن در سال 98 برای مترو قم تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات در سال 98 مربوط به حوزه تملکات بود که حدود 29.5 میلیارد تومان در این زمینه تأمین اعتبار شد که به‌دنبال تحویل این تملکات توسط مناطق به‌ویژه منطقه شش برای ساخت سازه هستیم.

وی تأمین تجهیزات را یکی از مهمترین اقدامات برای بهره‌برداری از فاز نخست مترو قم ذکر کرد و گفت: در حال حاضر و بدون در نظر گرفتن نوسانات آینده برای تأمین تجهیزات که بخشی به‌صورت یورو و بخشی ریالی بوده حدود 850 میلیارد تومان باید تأمین اعتبار شود.

حلوایی‌زاده با تأکید بر اینکه بخش عمده‌ای از تجهیزات وارداتی است، یادآور شد: در این زمینه جلسات مختلفی برای شناسایی ظرفیت‌های کشور برگزار شده است ولی بخشی از این تجهیزات وارداتی بوده و نیاز مبرم برای بهره‌برداری به این تجهیزات است.

وی با بیان اینکه چهار تن ریل در ابتدای سال 98 خریداری‌ شده بود، اضافه کرد: به‌دنبال تسهیل نرخ پرداخت به پیمانکار برای تسهیل در امور هستیم و فاز نخست مترو تا پایان سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/17636
کلیدواژه: قم مترو متروی قم
اخبار مرتبط

نظرات شما