بازخوانی گوشه ای از جنایت های آمریکا علیه مردم قم

از حمله تروریستی در راه آهن تا انفجار مرکز آموزش پاسداری در قم

گروه های تروریستی در طول یک قرن اخیر زیر سایه حمایت های آمریکا جنایت های زیادی علیه ملت ایران انجام دادند و قم به عنوان پایگاه انقلاب همواره مورد هدف اصلی استکبار بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، تاریخ همیشه بهترین درس عبرت است  برای ساختن آینده هر کشور باید گذشته را عبرت قرار داد تا دوست و دشمن را به خوبی شناخت، تاریخ ملت ایران پر است از درس عبرت هایی که باید مدام یادآوری شود تا مسیر شناخت دوست و دشمن گم نشود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گروه ها و جریانات وابسته به بلوک شرق و غرب که مخالف حاکمیت روحانیت و انقلابیون مذهبی بر کشور بودند، با به راه انداختن عملیات تروریستی، درصدد ایجاد ناامنی و اختلال در امور و در نهایت اضمحلال نظام برآمدند.

 آنها با به کار بستن حربه ترور، از ابتدای پیروزی انقلاب مقامات و مسئولین نظام و تعداد زیادی از مردم را مورد هدف قرار داده و به شهادت رساندند.

یکی از مجریان اصلی عملیات تروریستی علیه جمهوری اسلامی، گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود که اعضای آن، به عنوان مهره های اجرایی عملیات طراحی شده امریکا، وارد عمل می شدند و هم کنون نیز مورد حمایت بی قید و شرط آمریکا می باشند.

قم به عنوان پایگاه اصلی انقلاب یکی از اهداف گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا بوده است.

ترور مردم عادی در قم

ساعت 16 و 20 دقیقه روز 2 تیر 1360 بمبی توسط منافقین در سالن انتظار راه آهن شهر قم منفجر شد که باعث شهادت و زخمی شدن ده‌ها نفر از مردم بی‌گناه شد. روزنامه اطلاعات در گزارشی که روز بعد از فاجعه منتشر می‌کند درباره قربانیان این حادثه می‌نویسد: «در میان مسافران، عده‌ای سرباز عازم جبهه نیز دیده می‌شدند. ضمنا در میان قربانیان این فاجعه جسد یک زن و دو کودک نیز مشاهده شده است». بنابر این گزارش «بمب هنگامی منفجر شد که داخل سالن راه آهن و قطار، برادران سربازی برای عزیمت به جبهه در انتظار بودند».

همین گزارش حاکی از این است که این بمب از نوع تخریبی و آتش‌زا بوده و هنگام انفجار، شعله‌های رنگین ایجاد کرده. همچنین آثار سوختگی فراوان در بدن مجروحین و شهدا برجای گذاشته است.

دو کودکی که در جریان این حمله تروریستی به شهادت رسیدند، یک دختر 8 ساله و پسری 11 ساله بودند.روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره نحوه انفجار این بمب می‌نویسد: «زمان انفجار این بمب مصادف با توقف یکی از قطارهای شهرستان‌ها در ایستگاه قم بود که در این لحظه مسافرین قطار در حال پیاده شدن و رفتن به داخل سالن ایستگاه بودند» این گزارش می‌افزاید: «بمب در داخل سطل زباله در سالن انتظار ایستگاه راه آهن جاسازی شده بود».

حمله مسلحانه سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به مرکز آموزش پاسداران قم تیر 1358


به گزارش رسانه های وقت برای سومین بار در یک هفته، حمله‌ای به مرکز آموزش پاسداران انقلاب قم توسط منافقین صورت گرفت و منجر به مجروح‌شدن عده‌ای از پاسداران شد. به دنبال این حمله، شب‌هنگام مردم قم در مقابل دفتر جنبش ملی مجاهدین (منافقین) این شهر اجتماع کرده و خواستار انحلال این دفتر شدند. مردم با وجود ممانعت پاسداران، وارد این دفتر شدند و ضمن بیرون‌کردن افراد حاضر در ساختمان، مقادیر زیادی سلاح از آن محل به دست آوردند.

شهدای قمی 7 تیر

12 تن از شهدای ترور استان که یا اهل قم بودند و یا این که پیکر مطهرشان در این شهر به خاک سپرده شده است، در حادثه تروریستی هفتم تیرماه سال 60 و در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه آیت الله بهشتی به شهادت رسیدند.

 شهیدان غلامحسین حقانی، سید محمد کاظم دانش، سید عبدالحمید دیالمه، سید فخرالدین رحیمی، میربهزاد شهریاری، محمد حسین صادقی، سید نورالله طباطبایی نژاد، عبدالوهاب قاسمی، عماد الدین کریمی، حسن محمد عینی، محمد منتظری و علی هاشمی سنجانی، شهدای منتسب به قم در واقعه تروریستی هفتم تیر ماه هستند که پیکر مطهر 2 تن از این 

شهیدان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و هشت تن در گلزار شهدای شیخان قم به خاک سپرده شده است.

در هفتم تیرماه سال 1360، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، درحالی که جمعی از بلندپایه ترین و دل سوزترین مسئولان نظام، هم چون آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، دوازده معاون وزیر و حدود 30 نماینده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، توسط منافقان منفجر شد و 72 یار وفادار انقلاب و امام، به دیدار حق شتافتند.

سایر شهدای ترور قم نیز در جریان بمب گذاری ها و ترور های شخصی در مناطق مختلف استان و کشور، به خصوص در شهرهای مرزی به شهادت رسیدند.

  کشتار صدها تن از مردم در قیام خونین پانزدهم خرداد ۱۳۴ا

پس از انتشار خبر دستگیری امام رحمه الله در پانزده خرداد 1342، بسیاری از مردم قم، به منزل ایشان رفتند و به اتفاق فرزندشان، حاج آقا مصطفی رحمه الله ، در حدود ساعت شش بامداد، به سمت حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام حرکت کردند. پس از مدتی، صحن مطهر و خیابان های اطراف، لبریز از جمعیّت شد که شعارِ «یا مرگ یا خمینی» را با هیجان شدیدی تکرار می کردند. در همان زمان، علما و مراجع وقت هم با صدور بیانیه هایی، خواستار آزادی فوری حضرت امام شدند.

 در حدود ساعت ده صبح، با ورود نیروهای مسلّح برای تقویت نیروهای شهربانی قم، تیراندازی و رگبار مسلسل ها شروع شد و تعداد زیادی از مردم زخمی شده یا به شهادت رسیدند. شدّت تیراندازی به حدّی بود که امکان انتقال زخمی ها و اجساد شهیدان نبود و این کشتار، تا ساعت پنج عصر ادامه یافت.

در زمان سلطنت محمّدرضا پهلوی، دستگاه حکومت به وسیله حامیان آمریکایی خود، با شیوه ها و تاکتیک های پیچیده و حساب شده ای، به مبارزه با اسلام می پرداخت و شاه با تظاهر به اسلام و شعایر مذهبی، می کوشید به شکل مرموزی، توطئه اسلام زدایی پدر خویش را پی بگیرد که کشتار 15 خرداد گوشه از جنایت های رژیم پهلوی زیر سایه حمایت آمریکا بود.

انتهای پیام/170


 
http://qomefarda.ir/20752
اخبار مرتبط

نظرات شما