وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حوزه علمیه بغداد در قرن چهارم از جهان تشیع صیانت کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که حوزه علمیه بغداد در قرن چهارم از جهان تشیع صیانت کرد، گفت: فقه شیعه در دوره مکتب بغداد تحول جهش گونه‌ی قابل‌توجهی را پیدا می‌کند به طور که در ادبیات، تاریخ و.. نیز این تحولات قابل‌مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،سید عباس صالحی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از آثار کنگره بین‌المللی سید مرتضی علم‌الهدی که در سالن علامه حلی مؤسسه دارالحدیث در قم  برگزار شد، با تبریک سالروز ولادت امام علی (ع) اظهار داشت: چنانچه یک سیر و نگاهی به تاریخ داشته باشیم در دوره‌های مختلف حوزه‌های علمیه اقدامات کرده‌اند که ما امروز مدیون آن‌ها هستیم که در این میان می‌توان از دوره نجف نام برد.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید یکی از دوره‌های بسیار تابناک در حوزه‌های علمیه جهان تشیع، اقدامات و کارکردهای حوزه علمیه بغداد در قرن  ۴ و ۵ هجری است به‌طوری‌که این دو قرن تأثیر فراوانی بر هویت شیعه داشته و دارد.

صالحی با بیان این‌که صیانت از جامعه تشیع یکی از وظایف حوزه‌های علمیه است، تصریح کرد: در این زمینه انصافاً و بدون هیچ تردیدی حوزه بغداد در قرن ۴ و ۵ به‌خوبی وارد شد و اجازه نداد تحریف و انحرافی صورت بگیرد.

وی تاریخ جهان اسلام و شیعه را موردتوجه قرارداد و بیان داشت: باید به این مهم اشاره کنم که غیبت ولی‌عصر مخصوصاً غیبت کبری یک شوک روانی و روحی بر جامعه تشییع بود و این بار سنگین می‌توانست ستون جامعه تشیع را بشکند در این بخش علمای حوزه بغداد کاری کردند کارستان و اگر آن‌ها نبودند معلوم نبود چه اتفاقاتی رخ می‌داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حوزه بغداد در این زمینه به‌خوبی عملکرد و جامعه تشیع را به لحاظ روحی بازسازی کرد و علاوه بر این در صیانت از جامعه شیعه و پاسخ به سؤالات و شبهات نیز نقش چشمگیری داشت.

وی ابراز داشت: در آن زمان بغداد کانون قدرت، دانش و تنوع سلایق و دیدگاه‌ها بود و حوزه بغداد در چنین آوردگاهی خوش درخشید و علما و بزرگانی همچون شیخ طوسی‌ها، مفیدها و سید مرتضی‌ها پرچم شیعه را بالا نگه داشتند و به معنای واقعی کلمه در چنین میدانی بودند و اقلیت‌ها، اکثریت را به‌زانو درمی‌آوردند.

صالحی تأکید کرد: سید مرتضی ۳۰ اثر دارد که پاسخ به سؤالات می‌دهد و در کل مکتب بغداد در قرن  ۴  و ۵ تشیع را صیانت کرده و پیش بردند.

وی ادامه داد: امثال شیخ مفید سید مرتضی در آن دوره این صیانت را کردند و به وظیفه‌ای خودشان عملکردند و علاوه بر این توسعه مرزهای دانش اقدام دیگری بود که حوزه بغداد و عالمان آن دوره انجام دادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: در فضای حوزه علمیه بغداد تفسیر اجتهادی شکل می‌گیرد و قدرت می‌گیرد و چهره‌ای تازه‌ای به تفسیر می‌دهد و علاوه‌برآن به فقه مقارن نیز توجه می‌شود.

وی ادامه داد: فقه شیعه در دوره مکتب بغداد تحول جهش گونه‌ای قابل‌توجهی را پیدا می‌کند به طور که در ادبیات، تاریخ و.. نیز این تحولات قابل‌مشاهده است.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/24373
اخبار مرتبط

نظرات شما